24 вересня 2013, 14:01

Коли думки матеріальні

Окремі питання правового регулювання ІТ-бізнесу в Україні

Опубліковано в №39 (381)

Марина Борута
Марина Борута Начальник юридичного департаменту ТОВ «Екторнет Менеджмент Україна»

Стрімкий розвиток ІТ-бізнесу в Україні показав неготовність вітчизняного законодавства адекватно врегульовувати цю сферу правовідносин. Керівництво ІТ-підприємств занепокоєне станом захисту власних прав на твори, створені їхніми працівниками за трудовим договором. З огляду на те, що здебільшого на роботу приймають фрілансерів, і тільки невелика частка персоналу – офіційно наймані працівники, власники таких компаній, як, утім, і працівники, змушені замислюватися над питанням захисту своїх прав. Така ситуація є прикладом того, коли суб’єкти правовідносин опинилися на межі цивільного й трудового права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Не можна казати, що ця сфера цілком не врегульована, оскільки законодавство передбачає таке поняття, як «службовий твір». Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про авторське право і суміжні права» виключне майнове право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем. Хоча ч. 2 ст. 429 Цивільного кодексу України наділяє майновими правами інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору спільно працівника, який створив цей об’єкт, і роботодавця. Разом з тим, обидва нормативні акти дозволяють сторонам відходити від законодавчих норм, встановлюючи інші умови розподілу майнових прав сторін у трудових або цивільно-правових договорах.

Зазначене питання не оминув увагою і Пленум Верховного Суду України, який у своїй Постанові № 5 від 04.06.2010 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав», а саме у п. 24 продублював положення, що міститься у Цивільному кодексі. Також зазначив, якщо в трудовому або цивільно-правовому договорі між працівником і роботодавцем (юридичною або фізичною особою, де або в якої він працює) не передбачений інший порядок здійснення майнових прав на створений вказаний об’єкт, то вони мають спільні права як на отримання свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір, так і на використання такого об’єкта. Порядок здійснення майнових прав на такий об’єкт може бути врегульований цивільно-правовим договором.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати