16 серпня 2024, 17:48

Що принесе порушення авторських прав і як бізнесу захистити права на інтелектуальну власність? Кейс бренду KHUSTYNA

Пресреліз KHUSTYNA

Коли ми чуємо про плагіат, то перше, що спадає на думку, це виробництва, які копіюють товари відомих брендів. Проте жертвою порушення авторських прав може стати як художник, так і бізнеси в Україні.

За останні роки в Україні відбулося культурне збагачення через діяльність брендів, які надихаються українськими митцями та традиційним мистецтвом, розповідаючи своїй аудиторії унікальні історії про нашу культурну спадщину. Деякі бізнеси, на жаль, використовують цю тенденцію неетичним чином, копіюючи та відтворюючи твори українських митців і брендів без законних на те підстав.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кейс бренду KHUSTYNA може стати практичним прикладом для митців та бізнесу, як захищати свої авторські права, щоб уникнути фінансових втрат.

Як виявили правопорушення?

фото CEO KHUSTYNA - Максима Турави.

Максим Турава, CEO та власник бренду KHUSTYNA, розповідає, що про незаконне використання дизайну їх хустини він дізнався випадково.

«Одна наша клієнтка поділилася у соцмережі знімком екрана, на якому ми побачили в іншому магазині точну копію нашого бестселера — хустини «Українські колоски» авторства Сергія Карпи. Після цього повідомлення ми дослідили ринок на наявність інших підробок наших хустин та зафіксували факти правопорушення у близько 20 онлайн та офлайн-магазинах в різних областях України. Як виявилося, величезна партія копій нашої хустини була виготовлена за кордоном. Можна сказати, що це, скоріш за все, був «контейнер» з Туреччини. На кожен дизайн, який ми використовуємо в якості зображень на наших хустинах, є відповідні договори ліцензії або майнові права на ці твори, залежно від попередніх домовленостей з митцями. Тому я був впевнений, що правда на нашому боці, і ми звернулися по юридичну допомогу», — розповідає Максим.

«Конфлікт щодо порушення прав інтелектуальної власності — це не новий для мене досвід, я стикався з подібними проблемами у своїх попередніх проєктах», — коментує художник Сергій Карпа. Засмучує, що митці й надалі повинні нагадувати, що творчість завжди має творця — і що головна мета комерції полягає у створенні конкурентної пропозиції, яка своєю чергою захищена від копіювання та незаконного використання. Саме тому, будь-які комерційні продукти створені мною завжди захищені належним чином».

Що робити, коли порушено ваші авторські права?

Юридичним супроводом справи KHUSTYNA займався Максим Попов, юрист з інтелектуального права, партнер Mentors Law Firm. Каже, що головне — мати на руках усі необхідні документи, які підтверджують права на твори.

«У справі бренду KHUSTYNA основними інструментами були майнові авторські права. Фактично, ми використовували претензію та подальше спілкування з порушником для розв’язання питання. У багатьох випадках саме претензія та конструктивний діалог дозволяють швидко й ефективно врегулювати ситуацію без необхідності звертатися до суду. Ще один ефективний метод — блокування контенту, що порушує права, у соціальних мережах. Це дозволяє швидко припинити порушення і зберегти репутацію бренду», — зазначає Максим Попов.

37

Ускладнило справу те, що виробник підробок здійснює свою діяльність за кордоном, і процес вирішення спору з ним не гарантує швидкий та позитивний результат. Проте це не звільняє від відповідальності підприємців, які реалізують підробки в Україні. Дистриб’ютори зобов'язані впевнитися, що продукція, яку вони продають, не порушує права інтелектуальної власності. У протилежному випадку, вони також можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення.

Насамперед порушник авторських прав зобов’язаний припинити порушення. Крім того, він може бути зобов'язаний виплатити компенсацію, що включає відшкодування збитків та компенсацію моральної шкоди. У випадку з брендом KHUSTYNA, були задоволені наступні вимоги:

● припинення продажу таких підробок;

● видалення промоматеріалів та оголошень з інтернет-магазинів;

● вилучення та передача хустин-підробок бренду KHUSTYNA;

● компенсація фінансових втрат. 

● видалення карт товару з глобальних українських маркетплейсів.

Вирішення справи тривало 6 місяців з моменту виявлення правопорушення. Процес нешвидкий, попри те, що справу вирішували в досудовому порядку. Якщо ж правопорушник відмовляється йти на контакт, реагувати на запити адвоката, та не припиняє правопорушення — таку справу варто вирішувати через суд. У такому разі процедура може бути довшою і більш затратною.

Як це порушення вплинуло на продажі KHUSTYNA? Як ви оцінюєте збитки?

«Бренд KHUSTYNA позиціюється на ринку як преміальний, і коли повністю скопійований дизайн хустини можна придбати за 380 грн у будь-якому підземному переході країни, включаючи ТРЦ з високим трафіком, та на ключових маркетплейсах України, то це негативно впливає на довіру наших клієнтів до автентичності нашої продукції. Як результат — зниження продажів конкретних дизайнів та іміджеві втрати. На сьогодні ми оцінили збитки в 300.000 грн — це недоотриманий прибуток від продажів, які впали з появою на ринку підробок. Цей кейс додав нам знань щодо захисту наших прав. Ми за те, щоб бізнеси, розвивались екологічним шляхом. І за те, щоб твори художників, митців, ілюстраторів та інших творчих професій гідно оцінювалися і надійно захищалися законом, адже вони часто виступають джерелом натхнення для бізнесу. Тому ми і надалі будемо захищати свої права та права митців, з якими співпрацюємо», — розповідає Максим Турава.

хустки -копіі

Як запобігти порушенню авторських прав?

Наявність авторських чи інших прав на інтелектуальну власність не гарантує, що ніхто не копіюватиме ваші товари. Проте це створює міцну правову базу для захисту прав у разі порушень.

Анастасія Гембіцька, артбайєр бренду KHUSTYNA, коментує, що колаборації з митцями та повага до їх творчості є основними принципами бренду KHUSTYNA. «Співпраця з кожним художником закріплюється на основі договорів ліцензії, відповідно до яких ми сплачуємо кошти за використання їх інтелектуальної власності. Це дозволяє нам забезпечити захист як наших прав, так і прав митців, з якими ми працюємо. Ми переконані, що тільки через взаємоповагу ми можемо досягти успіху та зробити світ трохи красивішим і культурно багатшим», — підкреслює Анастасія.

Для ефективного захисту своїх авторських прав Максим Попов радить митцям і власникам бізнесів, що варто насамперед охороняти свою інтелектуальну власність: реєструвати торговельні марки на назви та особливості, реєструвати дизайни. Бо якщо це не зробити вчасно, то у разі порушення доведеться обмежуватися лише публікаціями в соціальних мережах, оскільки юрист не зможе допомогти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати