02 серпня 2013, 12:23

Одним можна, а іншим – зась!

Вибірковість внесення відомостей до ЄРДР

Опубліковано в №31-32 (373-374)

Олександр Шемяткін
Олександр Шемяткін «КМ Партнери, ЮФ» партнер, адвокат
Олексій Співак «КМ Партнери, ЮФ» Адвокат, експерт з юридичних та податкових питань

З новим Кримінальним процесуальним кодексом України, що набрав чинності з 20 листопада 2012 року (далі – КПК), стадія порушення кримінальної справи стала історією. До цього зазначена стадія кримінального процесу виступала певним бар’єром між заявою/повідомленням про злочин (в термін до 10 днів) та проведенням досудового слідства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за старим КПК кримінальна справа могла бути порушена лише за наявності ознак злочину та відповідних підстав і приводів, вичерпний перелік яких був передбачений законом. Тож результатом більшості необґрунтованих заяв та повідомлень про злочини була відмова у порушенні кримінальної справи. Так, за офіційною статистикою МВС, за 2012 рік (до 20.11.2012 р.) до органів внутрішніх справ надійшло 3 163 810 заяв та повідомлень про злочини, при цьому по 2 500 537 із них винесено постанови про відмову в порушенні кримінальної справи. Отже, питома вага відмов становила 79,1% від загальної кількості заяв. Таким чином існував «суб’єктивний фактор» при прийнятті рішення про порушення чи відмову в порушенні кримінальної справи.

Після набрання чинності новим КПК стадія порушення кримінальної справи за старим КПК була замінена інститутом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР), і був упроваджений порядок «автоматичного» початку кримінального провадження за будь­якою інформацією про кримінальне правопорушення.

Так, згідно зі ст. 214 нового КПК після отримання кожної заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення слідчий чи прокурор зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення та протягом 24 годин внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

Відповідно до п. 1.4 Положення про порядок ведення ЄРДР, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 17 серпня 2012 року № 69, цей строк обчислюється з моменту попередження особи про кримінальну відповідальність при поданні заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення, та у випадку надходження заяви, повідомлення поштою, іншим засобом зв’язку, строк обчислюється з моменту надходження заяви слідчому, прокурору.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати