1. 26.12.2019 р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №1084 «Про запровадження обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи-підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі». Облік трудової діяльності вестиме Пенсійний фонд України в персональній обліковій картці застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Постанова є рамковим документом. Щоб вона запрацювала, Міністерство фінансів України має переглянути форму звіту єдиного соціального внеску, а Пенсійний фонд України – запустити програмне забезпечення та затвердити власні нормативні акти: порядок подання відомостей про трудову діяльність в електронній формі та порядок надання послуг у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні з використанням електронної системи BankID.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
2. З 31.12.2019 р. Державна служба з питань праці України більше не має права проводити невиїзні інспектування та кадровий аудит згідно з внесеними змінами до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 р. №823. Як і раніше, перевірки проводитимуть інспектори праці Держпраці та виконавчих органів місцевого самоврядування (міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад), але форма контролю тепер тільки одна – інспекційні відвідування. Невиїзних інспектувань змінений Порядок не передбачає.
3. 20.01.2020 р. набув чинності Закон України №198-IX Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції, яким були внесені зміни до ст. 2-1 та ст. 235 Кодексу законів про працю України. Відтепер, якщо є підстави для поновлення на роботі працівника, який був звільнений у зв’язку зі здійсненим ним або його близькою особою повідомленням про можливі факти корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, і такий працівник відмовляється від поновлення, то приймається рішення про виплату йому грошової компенсації в розмірі 6-місячного середнього заробітку. Однак якщо немає неможливості поновлення, то йому виплачується грошова компенсація в розмірі 2-річного середнього заробітку.
4. 02.02.2020 р. набув чинності Закон України №378-IХ, яким були значно зменшені розміри штрафів за порушення законодавства про працю, встановлені ст. 265 КЗпП, а саме:
• За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплату заробітної плати без нарахування і сплати єдиного соціального внеску та податків – штраф зменшено з 30 до 10 розмірів мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, однак встановлено штраф у розмірі 30 розмірів мінімальної заробітної плати за повторне протягом 2-х років порушення. Якщо роботодавцем є юридична особа або фізична особа-підприємець, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І-ІІІ груп, за перше порушення застосовується попередження, а за повторне протягом 2-х років поспіль порушення – 30 розмірів мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
• За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – штраф зменшено з 10 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
• За недотримання гарантій та пільг мобілізованим або призваним на військову службу працівникам – штраф зменшено з 10 до 4 розмірів мінімальної заробітної плати. Якщо роботодавцем є юридична особа або фізична особа-підприємець, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І-ІІІ груп, то замість штрафу застосовується попередження.
• За недопущення до проведення перевірки з виявлення неоформлених працівників – штраф зменшено зі 100 до 16 розмірів мінімальної заробітної плати.
Штраф за «порушення інших вимог законодавства про працю» відтепер підсумовуються – 1 розмір заробітної плати «за кожне таке порушення». У 2020 р. розмір мінімальної заробітної плати становить 4 723 грн. Важливо зазначити, що у разі сплати 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу така постанова вважається виконаною.
5. На підписі у Президента перебуває проект Закону про внесення змін до деяких законів України №2260 від 11.10.2019 р. (направлено на підпис ще 17.12.2019 р.), який доповнює КЗпП ст. 9-2, що визначає письмову форму документа. Електронний документ, створений в автоматичному режимі, прирівнюється до паперового. Таким чином, якщо КЗпП встановлює письмову форму документа, то може бути поданий або надісланий як паперовий, так і електронний документи (мають однакову юридичну силу).