Серед практикуючих юристів побутує точка зору, що спір комерційного характеру між двома юридичними особами краще передавати на розгляд до міжнародного комерційного арбітражу, а не до державного суду. Причини для включення сторонами до свого зовнішньоекономічного контракту арбітражного застереження бувають різними, але здебільшого це розрахунок на швидший розгляд спору (немає процедури перегляду спору в трьох інстанціях, як у суді, є можливість впливати на формування складу арбітражного суду тощо) та відносно проста процедура надання дозволу на виконання в Україні рішення міжнародного комерційного арбітражу.
Як відомо, питання міжнародного комерційного арбітражу в Україні в основному регулюються Європейською конвенцією про зовнішньоторговельний арбітраж, НьюЙоркською конвенцією про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень і Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж» (далі – Закон).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
При цьому, за певними винятками, Закон застосовується до міжнародного комерційного арбітражу, якщо місце арбітражу знаходиться в Україні. У свою чергу, на практиці вибір місця арбітражу в Україні найчастіше означає, що спір підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торговопромисловій палаті України (далі – МКАС).
Саме тому потрібно пам’ятати, що після розгляду й остаточного вирішення спору сторін у МКАС та винесення арбітражного рішення, таке рішення може бути переглянуте та скасоване в судовому порядку на підставі статті 34 Закону, якщо відповідне клопотання про скасування подане зацікавленою стороною (зазвичай стороною, яка програла) протягом трьох місяців з дня отримання арбітражного рішення МКАС.