24 листопада 2020, 16:21

Рік роботи ВАКС: висновки і прогнози

Опубліковано в №22 (728)

Олена Сідей
Олена Сідей «Pavlenko Legal Group» адвокат

Чи багато можна зробити за рік? Особливо, коли ти під пильною увагою як ЗМІ, державних органів, громадських організацій, так і простих громадян. Вищий антикорупційний суд (далі — ВАКС, Антикорсуд) створювався з головною метою «саджати корупціонерів». Саме цього очікує українське суспільство. Вироки, міжнародні скандали, тиск на суддів, неконституційність — це далеко не повний перелік подій, які відбувалися за останній рік навколо Антикорсуду. Про те, що було та що буде, поговоримо нижче.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Усе почалося з ідеї

А ідея була в тому, щоб створити спеціалізований суд, який став би засобом подолання неефективності звичайних судів під час розгляду справ про корупцію на найвищому рівні. Авторами та двигунами цієї ідеї стали «антикорупційні активісти». Була розгорнута досить активна кампанія із залученням міжнародних організацій, як то Міжнародного валютного фонду (МВФ), Європейського Союзу (ЄС), Світового банку тощо. Місцеві активісти переконали МВФ зробити створення ВАКС умовою для надання Україні фінансування на суму $1,9 млрд. Окрім того, аналогічним чином обумовив надання фінансової допомоги ЄС у Меморандумі про взаєморозуміння з Україною від вересня 2018 р. МВФ і Європейська комісія за демократію через право, відома як Венеційська комісія, рішуче протистояли спробам змінити ці умови. У березні 2018 р. парламент прийняв проєкт закону про створення ВАКС, а після 3 місяців обговорень, у червні 2018 р. — і сам закон.

Далі — процес відбору суддів. Найбільш інноваційний, як прозвали його деякі правники та експерти. Більшою мірою це пов'язано з участю у відборі кандидатів Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), до складу якої входили 6 іноземних членів, яких рекомендували міжнародні організації, з якими Україна уклала угоди щодо антикорупційних ініціатив. Головна роль ГРМЕ — перевірка кандидатів до ВАКС на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Історія створення ВАКС «під ключ» тривала 2 роки. 5 вересня 2019 р. відбулося перше засідання, яке стало офіційним стартом реальної роботи.

Кількість & якість

21 вирок. Більшість з них обвинувальні, 8 — з реальним покаранням у вигляді позбавлення волі, 1 — виправдувальний. Це цифрові показники роботи Вищого антикорупційного суду. І порівняно з показниками розгляду корупційних злочинів за 4 роки діяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), вони досить непогані.

А що з якістю? Важко, перебуваючи по інший бік цих справ, зробити об'єктивні висновки щодо кожного винесеного вироку, оскільки це потребує глибокого аналізу матеріалів досудового розслідування. Та й на більшість з них ще чекає апеляційний та касаційний розгляд.

Тут слід згадати, що Антикорсуд став рекордсменом по сумах призначених застав. Обрання запобіжного заходу інколи є більш резонансною подією, ніж винесений вирок. Осінь стала багатою на затримання топ-корупціонерів країни, які в подальшому стали фігурантами «славетних рішень» суду. 80 млн грн застави для колишнього очільника «Укрбуду» Максима Микитася, 90 млн грн — для депутата Ярослава Дубневича. Ну, і абсолютним рекордом стала застава, обрана для екс-голови департаменту ДФС Олени Мазурової — 120 млн грн.

Резонансними були й скасовані судом арешти відомих корупціонерів, що викликали масу критики правників та суспільства. Знову ж таки, не берусь коментувати якість. ЗМІ повняться думками щодо прийнятих судом рішень, як хвалебними, так і критичними. Як адвокатка, яка неодноразово вступала в боротьбу з НАБУ та САП, сподіваючись на об'єктивне правосуддя Антикорсуду, я зробила однозначний висновок: у питаннях оскарження дій детектива та/або прокурора ВАКС часто стає на бік правоохоронців, зовсім не аналізуючи законність та обґрунтованість їхніх дій. Можливо, надалі моя думка зміниться, та поки що надія на справедливе правосуддя Антикорсуду особисто в мене відсутня.

Міжнародний скандал

Навколо НАБУ, САП та ВАКС точилося чимало скандалів, та найгучніший був з так званими справами Логвінського та Бахматюка, які викликали відповідну реакцію Європейського суду з прав людини (далі — ЄСПЛ). Він, зокрема, не дозволив НАБУ і САП притягнути колишнього народного депутата Георгія Логвінського і вказав НАБУ на грубі порушення прав людини з їхнього боку — тиск на свідків і незаконне стеження. У справі ж Бахматюка йдеться про прийняття суддями ВАКС рішень, які повністю суперечили рішенням того ж ВАКС у аналогічних справах. Мова йде саме про обрання запобіжних заходів, що, у свою чергу, ставить під сумнів неупередженість представників Феміди. Привернуло увагу й те, що в обхід автоматизованого розподілу, метою якого є забезпечення незалежності і неупередженості процесу розгляду справ, усі подання НАБУ у цій справі розглядала одна й та сама трійка суддів. Дивний збіг. Тож чекаємо на рішення ЄСПЛ.

Неконституційність

І нарешті, найгучніші новини останнього року — конституційні подання народних депутатів України щодо неконституційності окремих положень Закону України «Про Національне антикорупційне бюро», Указу Президента України щодо призначення на посаду директора НАБУ та в цілому Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Рішення щодо НАБУ вже прийняте. Коментувати не буду. А от по ВАКС розгляд ще триває. Суть у тому, що «… ключові положення цього нормативно-правового акта (щодо статусу, повноважень Вищого антикорупційного суду, визначення кількості суддів та вимог до кандидатів на посаду судді, процедури проведення конкурсу тощо) мають явні (очевидні) ознаки невідповідності Основному Закону України, без яких Закон №2447 не можна застосовувати взагалі».

Чесно кажучи, ознайомившись з текстом подання, з більшістю аргументів я повністю погоджуюсь. Зокрема, головним є те, що ВАКС — не спеціалізований суд, а особливий, створення яких заборонене ст. 125 Конституції України. Тому дуже гостро стоїть питання законності створення такого суду, але останнє слово — за Конституційним Судом.

Що маємо в результаті

Аналізуючи все те, що відбувалося навколо ВАКС та антикорупційних органів, однозначно можна говорити і про досягнення, і про проблеми. Особисто моя думка як адвоката і пересічного громадянина, який спостерігає за розвитком держави, більш критична. ВАКС — це не панацея від корупції. Антикорупційними мають бути всі суди. Ну, і не можна рівнятися лише на кількісні показники. Справедливість і обґрунтованість рішень суду — ось що буде справжніми показниками їх діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати