21 січня 2014, 19:03

Примус у виборі захисника і щедрість бюджету

Дещо про безоплатну правову допомогу

Опубліковано в №01-02 (395-396)

Лариса Журавська «Ніка, АФ» Адвокат

Замислитися про абсурдність того, що відбувається у царині надання без­оплатної правової допомоги, мене давно спонукали розвішані коридорами приміщень судів плакати, які всім і кожному обіцяють безоплатну правову допомогу, закликають вимагати (!) адвоката за рахунок держави, а «взятися за перо» змусив випадок, який відбувся у центрі Києва 1 грудня 2013 року. Пересуваючись цього дня прилеглими до Хрещатика вулицями, ми частенько зустрічалися з нав’язливими розповсюджувачами реклами, що містила наполегливу пропозицію безкоштовної правової допомоги за рахунок держави, що створило певний конфлікт вражень від зіставлення агонізуючої економіки України, дефіцитності державного бюджету, соціальної напруги із щедротами від держави.

Аналізуючи чинне законодавство про надання безкоштовної правової допомоги, основою якого є Закон України «Про безоплатну правову допомогу», прийнятий Верховною Радою України 2 червня 2011 року № 3460­VI (далі – Закон), можна зачаруватися закладеною до нього ідеєю: забезпечити необхідною правовою допомогою тих, хто внаслідок фінансової неспроможності не може дістатися до оплатної юридичної допомоги. Але положення пункту п’ятого частини другої статті 14 цього Закону передбачає можливість надання безкоштовного захисту будь­кому, хто затриманий за підозрою у вчиненні злочину, без поділу затриманих на тих, хто бажає мати безкоштовного адвоката, і тих, хто ні. Такий державний альтруїзм викликає занепокоєння, чи не залишає держава, надмірно опікуючись усіма затриманими особами, без уваги та фінансування інші соціальні сфери життєдіяльності країни, наприклад, пенсійне забезпечення, погашення заборгованості із зарплат учителям, лікарям, підвищення їх соціального захисту, ремонт практично зруйнованих доріг і безліч іншого, що потребує негайної та обов’язкової підтримки держави. Розглянемо, якими є наступні правові акти, прийняті на виконання вищезгаданого Закону, та їх практичне застосування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати