16 липня 2013, 10:51

Конституційне право на касаційне правосуддя

Законодавче забезпечення і реальність

Опубліковано в №29-30 (371-372)

Іван Домбровський «Право та справедливість, ЮФ» Директор

Статтею 55 Конституції України (далі – Конституція) передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Саме суди є останньою правовою інстанцією в державі, в якій кожен із нас за необхідності шукає захисту своїх прав, свобод та інтересів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Правосуддю присвячено Розділ VIII Конституції, в якому визначено конституційні засади створення та функціонування судової системи, незалежності і недоторканості суддів, засади судочинства.

Ми зосередимо свою увагу на одній із важливих засад судочинства, визначеній у пункті 8 частини третьої статті 129 Конституції, – забезпечення касаційного оскарження рішення суду.

Зазначена норма визначає конституційну гарантію права кожного на касаційне оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій. У ній визначено і виняток із цього права – таке оскарження можливе, якщо законом така можливість не виключена. Оскільки питання судочинства врегульовуються процесуальними кодексами, то зазначені обмеження можуть визначатися саме в таких правових актах.

Необхідно зазначити, що конституційну норму щодо забезпечення касаційного оскарження рішення суду необхідно трактувати не у вузькому розумінні: не тільки як право фізичної чи юридичної особи на подання касаційної скарги до суду касаційної інстанції, а й як обов’язок цього суду відповідно до норм матеріального та процесуального права розглянути таку скаргу і ухвалити відповідне законне та обґрунтоване рішення.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати