04 серпня 2022, 18:52

Усиновлення під час війни: як зараз відбувається цей процес

Чи можливо усиновити дитину, допоки в країні триває війна?

Дарина Васильєва
Дарина Васильєва «Integrites» старший юрист, адвокат

Усиновити дитину, яка перебуває на території України в умовах воєнного стану, можливо. Усиновлення провадиться в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України, а також по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків та інших родичів яких є можливість встановити. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Втім, від початку повномасштабної війни в Україні процедура усиновлення зазнала певних змін.

Кінець лютого – березень 2022 року

Упродовж першого місяця після початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну усиновлення було призупинено (коректніше сказати, його було неможливо здійснювати). Це стосувалось як процесів, розпочатих до війни, так і нових заяв на усиновлення. Така пауза не була пов'язана зі змінами в законодавстві, а скоріше, була викликана об'єктивними реаліями. Органи державної влади, зокрема й суди, які беруть участь у процедурі усиновлення, переважно призупиняли свою роботу, аби забезпечити своїм працівникам безпечні умови роботи.

Радниця – уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук під час брифінгу зазначала, що наразі в Україні усиновлення дітей неможливе. Процедура недоступна як для українців, так і для іноземців. Усиновлювати дітей неможливо через те, що наразі проблематично дотримуватися передбаченої законодавством процедури.

Міністерство соціальної політики окремо наголошувало, що міждержавне усиновлення (тобто усиновлення іноземцями або громадянами України, які проживають за її межами) тимчасово неможливе. Це було викликано тим, що Національна соціальна сервісна служба, яка керує питаннями міждержавного усиновлення та надає дозволи на усиновлення, тимчасово не розглядала справи про усиновлення.

Це тривало близько місяця в тих регіонах, де не велися активні бойові дії.

Квітень – травень 2022 року

У квітні Верховна Рада опублікувала повідомлення про те, що на період воєнного стану процедура усиновлення не змінювалася, усиновлення відбувається на загальних підставах, з урахуванням норм національного законодавства. Тобто про призупинення процедури усиновлення не йшлося.

А фактично процедура усиновлення дітей в Україні (як українцями, так і іноземцями) в той час була доволі ускладненою. Приміром, в окремих регіонах, де відбувались активні бойові дії, служби у справах дітей та суди все ще не могли здійснювати свої повноваження повною мірою, а тому забезпечити кожен етап усиновлення було вкрай важко (зібрати необхідні документи, пройти обстеження умов проживання, навчання для майбутніх батьків тощо). Однак відомі й випадки, коли певні етапи усиновлення таки успішно відбувалися, зокрема суди продовжували приймати рішення про усиновлення як завершальний етап усієї процедури (наприклад, рішення Савранського районного суду Одеської області від 18.04.2022 у справі 512/168/22, рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 22.04.2022 у справі № 207/967/22 про усиновлення тощо).

Кінець травня – серпень 2022 року

Перші від початку війни зміни до процедури усиновлення були внесені 24.05.2022. Відповідно до них встановлено перелік документів та порядок, як забрати усиновлену дитину (зокрема, у присутності посадової особи консульської установи України), якщо дитина тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану.

Подальші процедурні зміни були внесені 31.05.2022. Зокрема, ними передбачено таке:

  • Цифровізація процесів усиновлення та створення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів (також опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів), що ведеться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти».

Це значно полегшить процес подання та отримання необхідних документів майбутніми усиновлювачами, пришвидшить перевірку поданих документів компетентними органами та спростить комунікацію між учасниками процедури усиновлення.

  • Введення та систематичне оновлення інформації про дитину (про стан її здоров'я, зміни у зовнішності тощо) в Єдиному банку даних, аби майбутні усиновлювачі могли зручно відстежувати інформацію про ту чи іншу дитину.
  • Можливість отримати консультацію щодо процедури усиновлення дитини як при особистому прийомі у службі у справах дітей, так і онлайн (для громадян України).

Подати заявку на консультацію з усиновлення дитини можна на порталі Дія, де з'явилась нова послуга «Усиновлення». Наступним етапом розвитку цієї послуги стане можливість подати в Дії заяву на статус кандидата на усиновлення.

  • Можливість подати заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі з іншими обов'язковими документами не лише за місцем проживання в паперовому вигляді, а й в електронній формі (для громадян України).

Документи в електронній формі подаються через особистий кабінет на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг. При цьому деякі з документів генерує сама система з різних баз даних, державних реєстрів та інформаційних систем. Отже, отримувати і подавати такі документи окремо не потрібно, як роз'яснює Мінсоцполітики.

Також документи, які майбутні усиновлювачі будуть отримувати протягом процедури усиновлення (наприклад, довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), будуть автоматично відображатися в їх особистому кабінеті.

  • Встановлені строки для перевірки заяви та надання відповіді службою у справах дітей (5 робочих днів після отримання заяви), для проведення обстеження житлово-побутових умов заявників (5 робочих днів після перевірки заяви), для проходження заявником курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тощо.

Очевидно, що внаслідок повномасштабної війни росії проти України кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, може зростати. При цьому в умовах воєнного стану громадяни України та іноземці все ще можуть допомогти діткам, усиновивши їх. Більше того, український уряд продовжує вживати заходів, аби розвивати, оптимізувати та популяризувати процедуру усиновлення в країні. Цифровізація має значно спростити та пришвидшити бюрократичні процеси.  

Розвіювання міфів про усиновлення під час війни

  • Процедура усиновлення дітей в Україні не призупинена на час дії воєнного стану, лише стала менш передбачуваною та більш ризиковою з об'єктивних причин.
  • Не існує спрощеної або пришвидшеної процедури усиновлення дітей під час війни. Усиновлення здійснюється на загальних підставах з урахуванням норм чинного національного законодавства.

Усиновлення дитини за якоюсь спрощеною чи пришвидшеною процедурою, особливо в умовах воєнного стану, може лише порушити найвищі інтереси дітей, тому саме зараз вкрай важливо ретельно перевіряти кандидатів в усиновлювачі та статус дитини, яку бажають усиновити.

  • Усиновлювачами під час дії воєнного стану можуть бути не лише громадяни України, у тому числі ті, що проживають за кордоном, а й іноземці.

Як допомогти дитині під час війни, якщо немає можливості її усиновити

Дітям, які опинилися без батьківського піклування (загубились, примусово розлучені з батьками тощо), можна допомогти шляхом влаштування їх у сім’ю родичів, знайомих або інших осіб (громадян України).

Охочі тимчасово прихистити дитину до себе в сім'ю мають звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання/перебування, Національної соціальної сервісної служби України, або залишити заявку у чат-боті «Дитина не сама».

Строк опрацювання заявки становить близько 5 днів. Після цього з вами зв'яжеться служба у справах дітей та повідомить про подальші дії. Зокрема, представник служби має відвідати помешкання для обстеження тимчасових умов проживання дитини та скласти відповідний акт. Також має запитати думку дитини, якщо вона здатна її висловити. Далі служба видає наказ про тимчасове влаштування дитини в сім'ю. 

Прихисток надається дитині на період до возз’єднання її зі своєю родиною або прийняття рішення про надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, визначення форми догляду та виховання дитини (усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім’я). 

Більш детальна інформація доступна на вебсайті та за посиланням 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати