Статистика розлучень в Україні наразі зростає. Додає «жару» розірвання стосунків між людьми, які протягом багатьох років проживали в цивільному шлюбі, мають дітей та придбали майно. Правду кажуть, якщо хочеш дізнатися, з ким ти живеш, почни процес розлучення і побачиш свою другу половинку в усій красі.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Аналізуючи останні тренди у сімейних спорах, можу сказати, що у 2018 р. «процвітає» сімейне рейдерство та домашнє насильство. Кожна наступна справа, яку ми беремо до супроводу, сильніша за емоціями та рівнем конфлікту, ніж попередня. Хоча переговорні практики та медіація в Україні розвиваються, однак лише поодинокі сім’ї можуть розлучитися за допомогою медіації.
Я маю на увазі випадки, коли сторони свідомо не переходять межу та не використовують образи, спогади про те, хто більше постарався для розпаду родини або хто утримував родину, за чиї кошти жило подружжя, не «карають» одне одного коштами, побаченнями з дітьми чи застосуванням фізичної сили. Щороку збільшується кількість таких пар, які на перших етапах розлучення успішно застосовують переговорний процес та медіацію. Проте наразі ця цифра не виходить за межі 10%.
Сімейне право – дуже чутлива сфера. Часто емоції сторін не дають їм можливості побачити стратегічну ціль у збереженні стосунків. Особливо, якщо у шлюбі є діти та майно. Питання лише в тому, скільки сил, нервів та коштів витратять колишні «половинки», поки дійдуть до того круглого столу і зрозуміють, що все майно не можна розпиляти навпіл, а дітям потрібно забезпечити рівну участь обох з батьків. У такій ситуації на допомогу приходить шлюбний договір. Саме він може врятувати від затяжних спорів та з’ясування, хто більше дбав про добробут родини. Сьогодні все більше пар свідомо підходять до укладання шлюбного договору. Всі побоювання про те, що це «меркантильні інтереси», «нам не зручно» та «ми не плануємо розлучатися», відходять на другий план.
У процесі розлучення немає переможців. Незалежно від фіналу, обидві сторони від нього постраждають. Однак найтяжчий удар отримають діти. Тут не має значення ні вік, ні стать дитини. Навіть тоді, коли батьки тримаються та не з’ясовують стосунки при дітях, вони все одно постійно виражають свою агресію. Я поки не зустрічала пар, які так чи інакше не маніпулювали б дітьми. Далі наведу кілька практичних порад для захисту інтересів дитини.
По-перше, батьки, які перебувають у процесі розлучення або вже розлучилися, передусім, повинні подбати про інтереси своїх дітей. Законодавець визначив, хто отримує аліменти на дитину – це той з батьків, з ким вона проживає. Важливо пам’ятати, що вирішуючи питання про місце проживання дитини, батьки можуть домовитися. Це обов’язково має бути вказано у позовній заяві про розірвання шлюбу, щоб надалі ця позиція була відображена у рішенні. Все більше чоловіків висловлюють бажання проживати з дитиною. Рішення Європейського суду з прав людини, винесене у липні 2017 р., відкрило для чоловіків нові можливості, оскільки закликає українські суди не ставати у цих питаннях однозначно на бік матері.
По-друге, якщо батькам вдається досягти згоди щодо всіх питань виховання та утримання дітей, рекомендую укласти угоду та мати нотаріально посвідчений договір. В ньому буде зафіксовано місце проживання дітей з одним із батьків, розмір щомісячного утримання та інші питання, що стосуються побачень з дітьми, їхнього розвитку та відпочинку. Тішить, що тенденція до підписання таких договорів зростає. У разі невиконання одним із батьків умов договору можна звернутися до суду. В моїй практиці траплялися випадки, коли один із батьків хотів розірвати такий договір.
По-третє, якщо батьки не можуть досягти згоди щодо утримання дитини, то необхідно стягувати аліменти в судовому порядку. Згідно із законом, аліменти стягуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина. Ці кошти є власністю дитини. Вирішуючи питання про стягнення аліментів, враховується не лише дохід, але й спосіб життя, наявність рухомого і нерухомого майна у того, хто сплачуватиме аліменти. Варто зазначити, що законодавець захистив інтереси дітей. У разі несвоєчасної сплати аліментів платником за певний період йому буде обмежено виїзд за кордон, право керування транспортним засобом та інші санкції. Окрім того, за прострочення сплати аліментів нараховується пеня – 1% за кожен день прострочки.
У 2018 р. в Україні запрацювали ключові пакети законів, що стосуються стягнення аліментів (у межах реформ «Чужих дітей не буває» та проекту Міністерства юстиції України «Я маю право», результатом яких стало прийняття низки законів, у тому числі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання»), які запровадили санкції за несплату аліментів. Нове законодавство надало можливість дисциплінувати батьків, які «забували» виконувати рішення судів щодо стягнення аліментів та аліментні договори. Також зміни в законодавстві дозволили виїздити добросовісним батькам за кордон та отримувати доступ до дітей. Мені дуже приємно, що команда ЮК AVG безпосередньо долучилася до цих реформ.
У цьому році набрав чинності Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який починають активно застосовувати сторони процесу розлучення. Ситуація з домашнім насильством в Україні має катастрофічний характер, адже більшість людей зазвичай не кваліфікують те, що з ними відбувається, як насильство. Також може відбуватися певне маніпулювання в цьому питанні. Наприклад, хтось фіксує реальні факти насильства, а хтось зацікавлений у подібних діях з метою вчинення тиску на іншу сторону. Однак важливо, що закон вже прийнятий та починає діяти. Все більше людей зможуть фіксувати факти недопустимого поводження в родинах і відчуватимуть захист.
Мені прикро визнавати, але головним трендом 2018 р. стало сімейне рейдерство. Часто це виглядає таким чином: «Хто перший, того і капці». Хто перший зняв кошти з рахунків, володіє нерухомим майном, переоформив авто, відібрав дітей… Виникають такі ситуації, коли корпоративні права та банківські рахунки за кордоном також відходять тому, хто «перший». В такій ситуації неможливий чесний поділ активів, які знаходяться за кордоном. В більшості випадках «виграє» той, хто приховав всю інформацію, а програє інша сторона, яка нічого не знала або не мала документів.
У Цицерона є влучний вислів: «Поганий мир краще, ніж хороша війна». Сили та ресурси на нове життя після розлучення вкрай необхідні. Чи вартує «багаття» розлучення такої великої ціни? Вибір завжди за довірителем…