30 квітня 2013, 14:45

Позбавлення батьківських прав

Огляд судової практики

Опубліковано в №18 (360)

Наталія Кушкова «Адвокатська контора Дмитра Забавського» Адвокат

Основний Закон нашої держави проголошує найвищою соціальною цінністю в Україні людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак якщо доросла людина може самостійно відстояти свої права, честь, гідність, законні інтереси, то найнезахищенішими в суспільстві є діти – майбутнє нашої держави та людства в цілому.

Саме достатній рівень забезпеченості, духовного та фізичного виховання, здорового розвитку, вплив навколишнього середовища формують наше майбутнє. І саме діти потребують захисту і піклування, які необхідні для їхнього благополуччя, беручи до уваги права та обов’язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за них за законом.

Аналізуючи наявну судову практику в Україні, вбачається великий відсоток розгляду судами спорів про позбавлення батьківських прав, які спрямовані на захист інтересів дітей та забезпечення права на їх достатній життєвий рівень.

Досить поширеними на сьогодні є ситуації, коли дитина позбавлена батьківського піклування, участі у вихованні одного з батьків, непоодинокими є порушення одним із батьків визначених положеннями ст. 150 Сімейного кодексу України обов’язків щодо виховання та розвитку дитини. Тоді й виникає питання про позбавлення такого батька (матері) батьківських прав.

Статтею 163 Сімейного кодексу України визначено виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав. Так, позбавлення батьківських прав допускається в разі, якщо мати, батько:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати