15 березня 2024, 14:24

Звіти про КІК: нова реальність для українського бізнесу

Юрій Пахут
Юрій Пахут «Main Business Partner» адвокат

Контрольована іноземна компанія (КІК) — це юридична особа, зареєстрована за межами України, яка фактично перебуває під контролем фізичної або юридичної особи, що є резидентом України. У 2020 році Законом № 466 в Податковий кодекс було внесено зміни, якими його доповнено положеннями про контрольовані іноземні компанії. З 1 січня 2022 року набув чинності Порядок № 512, який визначає процедуру повідомлення контролюючого органу про КІК. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, фізичні та юридичні особи, які є податковими резидентами України та мають частки або інший контроль над іноземними компаніями, зобов'язані повідомляти податкову службу про них протягом 60 днів з моменту набуття такої частки чи контролю. Крім того, вони повинні подати звіт про КІК, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів від 25 серпня 2022 року № 254. Якщо ви є власником компанії, яка має частку в іноземних компаніях, створили компанію за кордоном, продали її, або вона знаходиться в процесі ліквідації, вам необхідно повідомити про це Податкову службу України.

Чому це зараз актуально? По-перше, велика кількість українців через війну виїхали за кордон і релокували свій бізнес. По-друге, в Україні діють високі штрафи за неподання звітів про КІК. Штраф може становити від 300 тис. до 3 млн гривень за кожну транзакцію. По-третє, податкова служба, ще надає можливість подати звіт про КІК за 2022–2023 рік з порушенням строків та не буде застосовувати штрафні санкції. Строк подання звіту в 2024 році — до 1 травня.

Подання звіту про КІК має й свої переваги, це сприятиме уникненню від подвійного оподаткування. Якщо ви сплатили податки з доходів за кордоном, вам не потрібно повторно сплачувати їх в Україні, за умови що ефективна податкова ставка у країні сплати податків була не менше 13%. Однак, зважаючи на те, що ставка податку на прибуток в Україні становить 18%, різницю, все ж доведеться доплатити.

Іноземні юридичні особи, які за звітний рік мають дохід в межах 2 млн  євро, також звільняються від оподаткування в Україні. Для компаній також існує механізм зменшення податкової ставки з 18% до 9%, який полягає у переведенні коштів на рахунки в українські банки.

Для тих, хто ще сподівається приховати свою КІК, є погані новини. В 2023 році Україна імплементувала міжнародний стандарт обміну податковою інформацією (CRS), який забезпечує автоматизований обмін інформацією про рахунки між країнами про їх резидентів. Перший обмін інформацією запланований на літо 2024 року. Ба більше, в деяких країнах, як-от Велика Британія, реєстр юридичних осіб взагалі відкритий, і в ньому можна отримати інформацію в будь-який момент без обміну інформацією за стандартом CRS. Тому вже скоро інформація про КІК стане доступною контролюючим органам в Україні.

Всупереч поширеній думці про те, що тривале ведення бізнесу за кордоном позбавляє податкового резидентста України, позбутися його досить складно. І це треба враховувати, особливо тим компаніям, які в майбутньому мають намір повернутися в Україну. У нашій практиці був кейс, коли до нас звернувся клієнт, який проживав та отримував доходи в Швейцарії та Нідерландах. Він сплатив всі податки за кордоном і самостійно приїхав в Україну, щоб сплатити податки і тут. Ми зв'язалися з іноземними податковими службами, отримали довідки про те, що дохід оподаткований в тих юрисдикціях і сплатили в Україні лише 1,5% військового збору. Оскільки ставки податку за кордоном були вищі, в Україні, крім військового збору більше нічого платити не довелося. Тепер ця людина спокійно користується коштами і не хвилюється за фінансовий моніторинг.

Основною складністю, з якою стикаються українці, є нерозуміння, чи потрібно в конкретній ситуації подавати звіт про КІК.

Якщо фізична особа є резидентом України, має частку більше ніж 50% у іноземній компанії або якщо разом з іншими громадянами України володіє сумарною часткою понад 50%, звіт про КІК подавати треба. Що стосується юридичних осіб, то механізм встановлення необхідності звітувати про КІК та визначення бази оподаткування іноземних доходів дещо складніший. Для правильного обчислення податку потрібні відповідні знання, оскільки необхідно визначати скорегований прибуток. Такі обчислення мають проводити кваліфіковані аудитори.

Ще однією складністю є те, що строки подання фінансової звітності в різних юрисдикціях можуть відрізнятися, тому не завжди є можливість подати звіт в Україні вчасно. Як бачимо, механізм визначення та звітування про КІК є складним, тому, щоб уникнути негативних наслідків, накращим рішенням буде звертатися до професіоналів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати