У кінці червня 2017 р. до парламенту Республіки Кіпр надійшла законодавча ініціатива з боку Фінансового комітету про скорочення термінів перебування особи на території Кіпру для визнання її податковим резидентом Республіки.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, у межах законопроекту пропонується знизити нинішній «ценз» зі 183 днів у році, які повинен провести іноземний громадянин на Кіпрі, до 60 днів. Таким чином, якщо цей закон буде прийнятий, іноземці отримають насправді унікальну можливість стати податковими резидентами Кіпру протягом усього лише 2-х місяців.
Для отримання податкової резидентності потрібно буде відповідати трьом критеріям, які повинні дотримуватися у сукупності:
- перебувати на території Кіпру протягом щонайменше 60 днів у податковому році;
- вести комерційну діяльність та/або мати офіційне працевлаштування, та/або створювати робочі місця для резидентів Кіпру протягом будь-якого періоду в цьому податковому році;
- мати місце для проживання (власне або орендоване) на території Кіпру.
Очікується, що зазначений закон набуде чинності вже з 01.01.2018 р. Нововведення спрямоване переважно на осіб, які не проживають у певному місці понад 183 дні, а отже, не є податковими резидентами жодної держави.
Однак з огляду на переваги, які надає Кіпр своїм резидентам, не лише їм буде цікавий спрощений режим. Серед українців ця держава також є однією з найбільш популярних при виборі резидентності.
Які ж переваги здатний запропонувати Кіпр потенційним резидентам?
Насамперед, ця держава має прогресивну систему оподаткування доходу фізичних осіб, яка передбачає ставку 0% для доходу, що не перевищує 19 500 євро на рік. Для осіб, які раніше не були резидентами Кіпру, передбачені податкові стимули:
- 50% доходу особи від трудової діяльності на території Кіпру, що перевищує 100 тис. євро на рік, звільнені від оподаткування на 10-річний період (тобто протягом перших 10 років після отримання резидентності Кіпру податок буде стягуватися лише з половини заробленого);
- 8 550 євро або 20% доходу (залежно від того, яка із зазначених сум менше) особи від трудової діяльності на території Кіпру звільнені від оподаткування на 5-річний період (проте ця норма припинить свою дію у 2020 р.).
Також резиденти Кіпру, які не мають кіпрського доміцилія, звільнені від сплати спеціального внеску на оборону з інвестиційного доходу (дивідендів, відсотків, доходу від здачі майна в оренду). Дивіденди, відсотки та дохід, отриманий від приросту капіталу (продажу акцій), не обкладається податком на прибуток фізичних осіб. Окрім того, є пільги при оподаткуванні пенсійного доходу, а також багато інших.
Не виключено, що законопроект буде доопрацьовуватися, адже наразі він проходить лише перші етапи законодавчої процедури. З урахуванням того, що влада Кіпру прагне поліпшити імідж острова з метою залучення іноземного капіталу та закордонних інвесторів, ці доопрацювання, найімовірніше, будуть спрямовані на спрощення процедури отримання податкової резидентності Кіпру. Таким чином, у бізнесу та приватних інвесторів, у тому числі українських, з'явиться ще один стимул зробити вибір на користь Кіпру з його сприятливим податковим кліматом.