07 березня 2023, 15:40

Мобільна медична допомога як відповідь на виклики війни

Олексій Головін
Олексій Головін «ILF» старший юрист, експерт з питань діяльності медичних закладів

Суттєвим викликом для всієї медичної системи України є повернення медичних послуг у деокуповані регіони та території, де через активні бойові дії робота медичних закладів за стандартною моделлю неможлива.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дієвим варіантом забезпечення доступу до медичної допомоги в таких регіонах є створення медичними закладами виїзних бригад або так званих мобільних амбулаторій. Це дозволяє працівникам цих закладів виїжджати на місця поза зоною своєї діяльності та надавати медичну допомогу усюди, де вона необхідна. Наразі вже існує багато прикладів впровадження такої моделі завдяки сприянню міжнародних організацій

На законодавчому рівні можливість надання виїзної (мобільної) медичної допомоги передбачена за місцем проживання (перебування) пацієнта. До того ж на час дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення чи скасування медична та реабілітаційна допомога може надаватися поза місцем провадження господарської діяльності з медичної практики, зазначеним у заяві про отримання ліцензії та доданих до неї документах.

Відповідно до ст.33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією, та фізичними особами-підприємцями, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку і можуть перебувати з цими закладами у цивільно-правових відносинах.

Тобто мобільна амбулаторія може функціонувати тільки у складі суб’єкта медичної практики, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.  Працівники, які будуть працювати у такій амбулаторії мають перебувати у трудових відносинах з цим суб’єктом медичної практики або ж мати власну ліцензію як фізична особа – підприємець. Провадження господарської діяльності з медичної практики без одержання ліцензії відповідно до ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу від 17 000 грн. до 34000 грн.

На рівні медичного закладу задля функціонування мобільної амбулаторії має бути сформована мобільна медична бригада. Це може бути зроблено шляхом прийняття відповідного наказу керівником медичного закладу, в якому буде передбачено її особовий склад, перелік обов’язків медичних працівників, що входять до її складу, а також обсяги надання медичної допомоги відповідною бригадою. 

Задля сприяння утворенню таких бригад було б доцільно на державному рівні затвердити «Типове положення про мобільну медичну бригаду», яке б визначало порядок утворення, основні засади організації та діяльності роботи мобільних бригад, що мають право надавати медичну допомогу пацієнтам поза зареєстрованим у встановленому порядку місцем провадження господарської діяльності з медичної практики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати