24 травня 2016, 16:39

Узгоджена кримінальна відповідальність

Опубліковано в №20-21 (518-519)

Віктор Мороз
Віктор Мороз керуючий партнер АО «Suprema Lex»

Сьогодні в Україні діє каральна модель податкового контролю, за якої дуже розповсюдженим явищем є кримінальне переслідування бізнесу до узгодження податкових зобов’язань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З винесенням податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого підприємство зобов’язано сплатити певну суму податків, а також штрафні санкції, документи щодо перевірки підприємства практично одразу ж направляються до податкової міліції, яка, у свою чергу, відкриває кримінальне провадження за ст. 212 або однією з інших «економічних» статей Кримінального кодексу України та починає досудове розслідування щодо посадових осіб підприємства.

При цьому, не дивлячись на те, що суди скасовують податкове повідомлення-рішення як необґрунтоване і неправомірне та визнають, що підприємство при здійсненні господарської діяльності податкового законодавства не порушувало, досудове розслідування за відкритим кримінальним провадженням може продовжуватися ще достатньо довго та використовуватися податковою міліцією як спосіб тиску на бізнес.

Нерідко таким важелем користуються недобросовісні конкуренти, які через кримінальне провадження чинять тиск на бізнес своїх конкурентів та змушуючи їх до тих чи інших дій.

Для того щоб закрити таке кримінальне провадження, необхідно здійснити низку процесуальних дій, зобов’язуючи слідчого здійснювати певні процесуальні дії та оскаржуючи його бездіяльність в судовому порядку, а також звертаючись зі скаргами до прокуратури. Такий процес може займати декілька місяців і весь цей час щодо посадових осіб підприємства буде відкрите кримінальне провадження. Також може бути обрано запобіжний захід, у тому числі взяття під варту, що негативно відіб’ється на діловому іміджі підприємства, його власників та посадових осіб.          

У нашій практиці ми досить часто зіштовхуємося з подібними ситуаціями, успішно представляючи підприємства в судах стосовно оскарження податкових повідомлень-рішень та витрачаючи чимало сил і часу на закриття кримінального провадження щодо умисного ухилення від сплати податків, намагаючись довести слідчим податкової міліції, що якщо суд вважає діяльність платника податків законною, а податкове повідомлення-рішення протиправним, то умисних дій щодо ухилення від сплати податків підприємство здійснити не могло.

Найчастіше такі питання стосуються виробничих підприємств, яким донараховують багатомільйонні суми недоїмки, та які найбільш цікаві слідчим.

З метою вирішення зазначеної проблеми Верховною Радою України був запропонований законопроект №3448, яким пропонується внести низку змін до чинного законодавства України, а саме Податкового, Кримінального, Кримінального процесуального, Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів та Кодексів адміністративного судочинства України.

Найбільш цікавим для платника податків у зазначеному законопроекті є те, що податковій пропонується заборонити направляти матеріали перевірки платника податків до органів досудового слідства та прокуратури до моменту завершення строку оплати узгодженого грошового зобов’язання, визначеного Податковим кодексом України, а також визначення наявності складу злочину з ухилення від сплати податків виключно наявністю узгодженого грошового зобов’язання.

Безумовно, це дозволить уникнути численних кримінальних проваджень, які відкриваються без будь-яких підстав та закрити які складно навіть за наявності рішення суду про податкове повідомлення-рішення.

Згідно зі ст. 212 КК України, досить важливим нюансом законопроекту є введення обов’язку слідчого після початку досудового слідства перевірити, чи є грошове зобов’язання (недоїмка), визначене податковим повідомленням-рішенням (вимогою), податковою неузгодженим, визнаним протиправним та/або скасованим, сплаченим у повному обсязі в установлені законом строки та, за наявності хоча б однієї зі вказаних обставин, закрити кримінальне провадження протягом 5-ти робочих днів з моменту, коли про такі обставини стало відомо слідчому.

Це дозволить уникнути ситуації, коли при скасованих судом податкових повідомленнях-рішеннях слідчі податкової міліції продовжують тероризувати підприємства, відповідаючи на запитання про те, на якій підставі ведеться досудове слідство, що слідчий, як художник, побачив ситуацію саме так і не вважає за потрібне закрити кримінальне провадження, а рішення суду для нього не є обов’язковим.  

Також досить позитивним аспектом, запропонованим зазначеним законопроектом є введення обов’язковості вказівок та доручень прокурора для слідчого, а також встановлення відповідальності за їх невиконання.

Це зумовлюється тим, що сьогодні навіть за умови, що прокурор дасть ті або інші вказівки та доручення слідчому, слідчий не несе реальної відповідальності за їх невиконання та просто ігнорує їх, якщо не вважає за потрібне їх виконувати.

Це один із законопроектів, які дійсно потрібні бізнесу, що працює в Україні. Він дозволить припинити наповнення бюджету шляхом знищення бізнесу та зупинити масовий відтік іноземного бізнесу з України, а вітчизняного бізнесу – в тінь. Сподіваюсь, що цей законопроект найближчим часом буде доопрацьовано і прийнято Верховною Радою України, а потім підписано Президентом України, та бізнес зможе зітхнути з полегшенням, розуміючи, що свавілля податкової міліції припинено.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати