20 листопада набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – Кодекс), автори якого стверджують, що його мета – впровадити європейські цінності та принципи в українську систему кримінальної юстиції, де наріжним каменем будуть права людини. Звичайно, порівняно з радянським кодексом новий документ містить низку значних змін, які трансформують систему кримінального розслідування, однак чи дійсно він впровадить європейські цінності та принципи?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Одна з найважливіших змін полягає в тому, що в новому Кодексі відсутнє поняття «кримінальна справа», замість якого впроваджується поняття «кримінальне провадження». Пункт 10 частини 1 статті 3 Кодексу визначає кримінальне провадження як досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв’язку з вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність. Тобто відповідно до вказаного визначення кримінальне провадження включає в себе не лише розслідування кримінально караного діяння, але й перевірку обставин справи на предмет наявності в діях осіб ознак злочину.