23 квітня 2021, 18:16

Нокаут струмом або чому Україна не готова до розширення підстав для застосування електрошокерів поліцією

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

Останнім часом в українському суспільстві виникає все більше дискусій щодо розширення підстав для застосування електрошокерів поліцейськими. Цей пристрій хоч і представляє собою зброю нелетальної дії, проте його застосування несе певні ризики, до яких не потрібно ставитись легковажно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що пропонують у МВС

У ст. 45 закону України «Про Національну поліцію» сказано, що поліцейський може застосовувати електрошокові пристрої для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною, а також для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського. Але у МВС вирішили, що цих підстав використання пристрою замало, тож, минулої осені у Кабміні погодили законопроект, яким розширюється перелік підстав, за яких поліцейські можуть застосовувати електрошокери.

Згідно законопроекту 4375 про внесення змін до ст. 45 Закону України «Про Національну поліцію», пункт 6 частини третьої ст. 45 закону пропонувалось доповнити підпунктами, відповідно до яких електрошокові пристрої можуть застосовуються для:

- затримання особи, яка вчинила адміністративне або кримінальне правопорушення і чинить при цьому фізичну протидію поліцейському;

- затримання особи, яка вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин і намагається втекти;

- затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;

- затримання озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, у тому числі поліцейського.

Крім того, проєктом пропонується внести зміни до підпункту «б» цього пункту, встановивши підставу застосування електрошокових пристроїв для відбиття нападу тварини, що загрожує життю або здоров’ю особи чи поліцейського (відповідно до чинної редакції загроза повинна бути одночасно життю і здоров’ю).

Проте ініціатори законопроекту чомусь залишили поза увагою дуже важливий момент.

Згідно пункту 10. частини 3 ст. 45, пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, застосовуються для: затримання особи, яка підозрюється у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти, також для затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти.

Згідно пункту 5 частини 4 ст.46 цього закону, у якому йдеться про застосування вогнепальної зброї, зброю можна застосовувати для затримання особи, яку застали під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти.

Очевидно, що у законі «Про Національну поліцію» є підстави для застосування спецзасобів та вогнепальної зброї з одних і тих самих причин. То як тоді бути поліцейському, якому потрібно в лічені секунди зорієнтуватися на місці затримання? Схоже, що подібні моменти також потребують вирішення.

У березні цього року законопроект був розглянутий на засіданні Комітету з питань правоохоронної діяльності, проте депутати відправили його на доопрацювання. Питання виникли щодо доцільності застосування електрошокера під час вчинення адміністративного правопорушення або кримінального проступку, а також ризиків для людського здоров’я і життя в цілому. Не секрет, що пристрій діє на всіх по-різному, а в деяких випадках може призвести і до смерті.  

Електрошокер. Дві сторони медалі

Відео, на якому начальник Департаменту патрульної поліції Нацполіції України випробовує дію електрошокера Taser на собі, справляє неабияке враження на пересічного українця. Проте, як показує світовий досвід, далеко не всі переносять дію 50 000 вольт Taser, неначе герої американських бойовиків. Є чимало випадків, коли дія електрошокера призводить до смерті. Згадаймо фатальну історію з українським заробітчанином, яка сталась у 2020 році у Польщі. Чоловік агресивно себе поводив, намагаючись потрапити у двір до одного з місцевих жителів, а коли приїхали поліцейські, то почав жбурляти у них різні предмети і, начебто, витягнув ніж. Спроби заспокоїти його виявились невдалими, тож правоохоронці застосували спочатку сльозогінний газ, який не подіяв на нього, а потім паралізатор. Після цього чоловікові стало зле і він помер. Подібні приклади смертей після використання шокеру – не рідкість. Трагічний випадок мав місце і в Німеччині, де поліцейські застосували паралізатор проти 56-річного чоловіка, після дії якого він вже не зміг оговтатися. За даними дослідження агентства Reuters, за 2017 рік, за час використання шокерів Taser американськими поліцейськими у ХХІ столітті зафіксували понад 1000 смертей. Водночас міжнародні правозахисні організації не втомлюються фіксувати скарги на нелюдський біль, який відчули на собі ті, проти кого був застосований цей прилад.

 «Тривожний знак» для поліції

У МВС запевняли, що застосування електрошокерів Taser схвалене Міністерством охорони здоров’я України. Проте інформації щодо впливу на людське здоров’я безпосередньо від МОЗ у відкритому доступі немає, а за відсутності будь-яких чітких висновків виникають запитання щодо наслідків використання паралізатора стосовно тих людей, які мають вади здоров’я. Одна справа, коли дію Taser переносить на собі доброволець, який слідкує за своєю фізичною підготовкою і зовсім інша, коли розряд отримує звичайний порушник правопорядку, про стан здоров’я якого поліцейським, які застосовують паралізатор, нічого не відомо. Для людей, які вживають наркотики або постійно перебувають у стані підвищеного стресу, дія шокеру може спричинити інфаркт. А у випадках, коли дія Taser стає фатальною для людини, його суть зводиться до дії вогнепальної зброї.  

Згідно ст. 42 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські під час виконання повноважень, визначених цим законом, уповноважені застосовувати такі заходи примусу:

- фізичний вплив (сила);

- застосування спеціальних засобів;

- застосування вогнепальної зброї.

Щодня під час виконання своїх завдань поліцейські наражаються на ризик – така у них робота. Але у кожній ситуації, де правоохоронець має право застосувати заходи примусу, він має вміти швидко оцінити ситуацію і кваліфікувати її, щоб не перевищити повноваження. І цей момент є одним з ключових під час вирішення питання щодо розширення підстав для використання електрошокерів. Не менш важливим є процес навчання, роз’яснювальна робота та відповідні тренінги, адже без належного володіння правилами користування електрошокером, Taser в руках поліцейського може перетворитись на звичайну смертельну зброю.

0
0

Останні коментарі

Це потрібно для інформування широкої громадськості про те, що ми зараз видаємо позику людям, які потребують фінансової допомоги, за низькою процентною ставкою 3%. Якщо ви зацікавлені в оформленні позики, зв’яжіться з нами для отримання додаткової інформації через: Електронна пошта: protonloan2020@hotmail.com Мобільний телефон / Whatsapp: +1 (204) 410-2623

Додати коментар

Відмінити Опублікувати