У 2017 р. українські законодавці виявили помітну активність у розробці та запровадженні змін до кримінального процесуального законодавства України, покликаних створити більш комфортні умови для бізнесу шляхом гарантування його додаткової захищеності від свавілля правоохоронців. Чи зможуть такі зміни захистити бізнес від надмірного та не завжди законного пресингу правоохоронної системи? Чи принесуть вони покращення для ведення бізнесу в Україні?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Передумови запровадження змін
В минулому році відбулась нарада за участю Президента України, прем’єр-міністра, народних депутатів та керівництва Генеральної прокуратури України. Одним із нововведень, проголошених під час зустрічі, стала ініціатива «маски-шоу-стоп», покликана покласти край будь-яким проявам тиску правоохоронних органів на підприємців. Було визначено, що є неприпустимим тиск на чесний бізнес, який працює відповідно до законодавства, сплачує податки, створює продукт і забезпечує робочі місця. Продовженням цього діалогу став законопроект про протидію тиску на бізнес, розроблений спільно Міністерством юстиції, Міністерством внутрішніх справ, Секретаріатом Кабінету Міністрів, Офісом бізнес-омбудсмена та іншими відомствами.
Вплив змін на бізнес
По-перше, позитивна динаміка в аспекті захисту інтересів осіб під час обшуку. Повна відеофіксація слідчої дії позбавить осіб, щодо яких проводиться обшук, від зловживань з боку працівників правоохоронних органів. При цьому обов’язковий допуск адвоката на будь-якій стадії обшуку забезпечить конституційне право особи на отримання правової допомоги під час проведення слідчої дії.
Однак не такими райдужними є перспективи стосовно вилучення речей/документів під час обшуку. Запровадження обов’язку сторони обвинувачення обґрунтувати необхідність вилучення оригіналів документів та техніки під час обшуку не є перешкодою, адже у разі бажання така потреба буде доведена, а все те, що слідчий/прокурор вважає за необхідне вилучити, буде вилученим під час обшуку.
До речі, щодо відеофіксації під час обшуку поліція має окрему думку. Заступник голови управління Національної поліції України у м. Києві, областях, АР Крим та м. Севастополі 13.12.2017 р. прийняв лист про роз’яснення окремих положень. В цьому листі службові особи поліції вирішили «роз’яснити» новели КПК на власний лад. Наприклад, у поліції вважають, що обов’язковій відеофіксації підлягають лише обшуки, що проводяться на основі ухвали суду за правилами проведення обшуку. При цьому проведення інших слідчих дій, в тому числі проникнення до житла в порядку ст. 233 КПК України, може не записуватися на відео, якщо є дозвіл власника приміщення на проникнення, а жодна зі сторін не наполягає на фіксації слідчої дії. З таким «роз’ясненням» неможливо погодитися, оскільки воно прямо суперечить новелам КПК.
По-друге, особи, яким протягом тривалого часу не було вручено повідомлення про підозру, однак стосовно яких фактично здійснюються процесуальні дії, отримали можливість захищати свої права та законні інтереси. Це значний крок уперед, спрямований на захист прав, свобод і законних інтересів осіб, які протиправно обмежуються. Адже на практиці щодо осіб, які не мають процесуального статусу підозрюваного, нерідко проводяться слідчі дії, які обмежують їхні права, проте такі особи не мають процесуальної можливості оскаржити такі дії.
По-третє, отримання заявником протягом 24-години витягу з ЄРДР надасть можливість заявникам оперативно отримувати підтвердження факту початку досудового розслідування за їхніми заявами чи повідомленнями про кримінальні правопорушення.
Водночас, оцінюючи реалії сьогодення, на практиці вказана норма навряд чи буде оперативно виконуватися, оскільки не запроваджено реального механізму для її виконання. Окрім того, зазначене положення жодним чином не змінює оперативність оскарження бездіяльності слідчого/прокурора, що існує на сьогодні.
(для перегляду натисніть на зображення)