13 жовтня 2021, 17:42

Будьте «німі»! 8 правил ефективної поведінки під час обшуку

Опубліковано в №19 (749)

Віталій Мацелюх
Віталій Мацелюх «ARTIUS, АО» керуючий партнер, адвокат

Обшук — досить болюча слідча дія для будь-якого учасника кримінального провадження, але особливо для бізнесу та компаній в цілому. Практика проведення обшуків в українських компаніях доволі розповсюджена, хоча спершу правоохоронні органи намагаються звертатись із тимчасовим доступом до речей і документів. Під пильний погляд правоохоронців тепер потрапляють не тільки підприємці, але й адвокати та державні структури.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про що свідчать цифри

Якщо звернутись до статистики по обшукам за останні 3 роки, можна сказати, що їх кількість помітно зменшилась. Але такий стан речей більше залежить не від зменшення тиску правоохоронців на компанії, а від пандемії коронавірусу, через яку закривались підприємства.

В цілому складно сказати, скільки обшуків у компаніях було проведено за конкретний період, оскільки відслідкувати можна лише загальні цифри. Але і вони вражають. Так, протягом 2019 р. судами України було розглянуто більше 104 тис. клопотань про проведення обшуків. При цьому лише по близько 1000 з них відмовлено в задоволенні, а це менше 1% їх загального числа. Тобто у 2019 р. в Україні було проведено більше 103 тис. обшуків. У 2020 р. загальна кількість клопотань про проведення обшуків зменшилась до 66 тис., відмовлено у задоволені 2% з них, що становить близько 1200 відмов. Якщо ж брати 9 місяців 2021 р., то тут взагалі кількість розглянутих судами звернень про проведення обшуків не досягає навіть 500.

Незважаючи на те, що ситуація в цифрах начебто виправляється, легко можна знайти кейси, де вказана слідча дія проведена під замовлення або взагалі незаконно.

Щодо законності підстав проведення обшуку, то вони регламентуються ст. 233–237 КПК України. Більшість підприємців знають, що проведення обшуку можливе лише за наявності відповідної ухвали. Однак «лише» є помилковим визначенням, оскільки ст. 233 КПК України унормовує, що за наявності невідкладних випадків, пов’язаних з врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий, прокурор наділені правом на проникнення до житла чи іншого володіння особи.

Бувають випадки, коли слідчі проводять обшук без відповідної ухвали слідчого судді, після чого намагаються «легалізувати» проведену процедуру та її результати. Але для цього потрібні конкретні обставини, визначені Кримінальним процесуальним кодексом, з наявністю яких у правоохоронців дуже часто виникають проблеми, адже в суді вони не підтверджуються.

Бажаєте замовити обшук?

На жаль, існує практика проведення обшуків на замовлення. В основному цим інструментом можуть скористатись рейдери або недобросовісні конкуренти для отримання доступу до певних документів чи інформації. Не гребують цим методом і правоохоронці, якщо вважають, що після проведеного обшуку представники компанії прийдуть «домовлятися».

У подібних обшуках «на замовлення» завжди є спільна ознака — ґрунтуються вони на неправдивих і неперевірених доказах, інтерпретованих слідчим на власний розсуд, або на так званих «внутрішніх» документах, таких як допити оперативних працівників, певних спеціалістів, результати перевірок або податкові дані.

Звісно, існують обставини, коли проведення обшуку в компанії цілком законне і обґрунтоване. Частіше за все приходять з обшуками по фінансових статтях, таких як ухилення від сплати податків, шахрайство, розтрати, відмивання коштів, отриманих незаконним шляхом, тощо. При цьому, як зазначає законодавство, слідчий має використати інші засоби отримання необхідних даних чи документів (частіше за все використовується тимчасовий доступ до речей і документів), і лише якщо це не спрацювало або є підозри, що не спрацює та призведе до знищення якихось доказів, можна говорити, що з’явились підстави для обшуку. Саме ці обставини слідчий має довести при зверненні з клопотанням до слідчого судді. На жаль, як показує практика, ніхто цього не робить — не наводить доводи, чому відразу треба приходити з обшуком, які є реальні підстави вважати, що докази будуть знищені. Тим не менш, як видно зі статистики, наведеної вище, частка відмов по клопотанням на проведення обшуків занадто мала, щоб говорити про якісь позитивні тенденції.

Яким би жахливим обшук не здавався, підготуватися до нього можна. Перш за все, варто готувати працівників та персонал компанії.

Що важливо пам’ятати під час проведення обшуку

1. Не варто спілкуватися з правоохоронцями чи понятими (будьте «німі»), оскільки все сказане може бути використане проти компанії чи працівника особисто. Як мінімум, у подальшому викличуть на допит у якості свідка, а це також додатковий стрес.

2. Необхідно уважно дивитись, що і як роблять слідчі і оперативні працівники, чи бачать ці дії поняті, чи покидають правоохоронці місце обшуку тощо.

3. Обшук може проводитись навіть за вашої відсутності, що зобов’язує слідчого залишити ухвалу про обшук на видному місці та забезпечити схоронність житла.

4. Вам обов’язково має бути пред’явлено ухвалу та надано її копію, чим часто нехтують правоохоронці.

5. Може бути проведено обшук безпосередньо осіб, що виключає можливість приховування ними на собі важливих документів, печаток тощо.

6. Слідчий не має права не допустити адвоката, однак в реальності найчастіше адвокату вчиняються перешкоди у доступі до клієнта, і за цей час проводяться і обшук, і вилучення речей, і допит працівників.

7. Вилучаються будь-яка техніка і документи, незважаючи на обмежений ухвалою перелік.

8. Особи, які присутні на обшуку, мають право робити заяви та зауваження, які обов’язково вносяться до протоколу обшуку, копія якого разом з описом документів та тимчасово вилучених речей вручається особі, у якої проведено обшук (керівнику підприємства).

Все це — потенційні помилки слідства, які можна в подальшому використати в інтересах компанії.

До обшуку слід готуватися заздалегідь, розуміючи, що найчастіше його метою є зупинення діяльності компанії та залякування. Тому необхідно проінструктувати працівників: розмовляти коректно, у присутності адвоката, не розголошувати комерційну таємницю, дотримуватись спокою, незважаючи на той фактор, що обшук — завжди стрес для будь-якої особи.

У ваші двері стукають правоохоронці? Слід відразу ж телефонувати адвокату, вимагати пред’явлення копії ухвали слідчого судді, перевірити її на дотримання вимог ст. 235 КПК України, уважно вивчити адресу обшуку, яка в ній зазначена, а також перелік речей та документів, для виявлення яких проводиться слідча дія.

Гучні обшуки по-українськи

За останні роки відбулось чимало гучних обшуків у великих компаніях. При цьому вилучались як робочі комп’ютери і сервери, так і особисті комп’ютери й телефони працівників. Наприклад, у вересні 2019 р. були проведені обшуки в ІТ-компанії SAP Ukraine, що є українським підрозділом німецької ІТ-корпорації. У березні 2018 р. компанія «Нова Пошта» також повідомила, що у різних її відділеннях по Україні проходять обшуки, які, однак, на роботу самого підприємства не вплинули.

Минулий рік також відзначився гучними обшуками. Так, у травні 2020 р. правоохоронці прийшли з обшуками до національного виробника дитячого харчування та водночас підприємства з іноземними інвестиціями ТОВ «Еконія». Обшуки були проведені як в офісі компанії, так і в домоволодіннях її власників. Згодом виявилось, що підстави правоохоронців ґрунтувались на неправдивих показаннях свідків та підроблених документах, які слідчим чи прокурором не перевірялися. Обшук був тим самим типовим замовним, внаслідок якого у підприємства були вилучені комп’ютери, сервери, первинна бухгалтерська документація. Підсумком усього цього стали неодноразові звернення до вищого керівництва держави, численні наради з Генеральним прокурором, засідання спеціальної комісії ВРУ з інвестицій. Навіть бізнес-омбудсмен був підключений до процесу захисту компанії від безпідставних посягань правоохоронців. Як наслідок, вилучене майно було повернуто, вручені підозри скасовані, а сама справа рішенням Генерального прокурора передана до ДБР, оскільки слідчі НПУ виявились надто заангажованими та непрофесійними в розслідуванні її обставин.

Як поставити правоохоронців на місце

Аналізуючи ситуацію з проведенням обшуків в Україні та їх тиском на бізнес, постає питання, чи можна взагалі дати бій правоохоронцям та поставити їх на місце. Загалом це можливо, якщо підійти до проблеми комплексно. Свого часу приймалися зміни до КПК з метою убезпечити компанії від вилучення техніки та, по суті, зобов’язати правоохоронців копіювати інформацію, а не вилучати комп’ютери. Та й до сьогодні слідчі продовжують забирати все, що їм потрібно, а суди, відповідно, надають дозволи на вилучення.

Очевидно, потрібні більш жорсткі вимоги як до обґрунтування доцільності обшуку, так і до реальної можливості, наприклад, оскаржити ухвалу про нього, оскільки наразі закон цього не дозволяє. Не було б зайвим більш детально визначити й особисту відповідальність слідчих та прокурорських працівників у разі, якщо буде встановлено, що використані ними на обґрунтування обшуку відомості є підробленими або сфальсифікованими.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати