22 березня 2024, 17:34

Безпідставні кримінальні провадження як інструмент тиску на бізнес

Іван Кривовяз
Іван Кривовяз «АО АЛЕРТЕС» старший юрист, адвокат


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проблемним і актуальним питанням на сьогодні є втручання правоохоронних органів в діяльність бізнесу, зокрема шляхом безпідставної реєстрації кримінальних проваджень.

Ця ситуація зумовлена недосконалістю законодавства, оскільки для початку досудового розслідування достатньо формального рапорту оперативного працівника, зміст та достовірність якого фактично ніким не перевіряється. 

Чинним Кримінальним процесуальним кодексом України, а саме ст. 214 визначено, що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Щодо злочинів загально кримінальної спрямованості (нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості, крадіжки, шахрайство тощо), то вказана норма закону є необхідною та виправданою, оскільки органи досудового розслідування схильні з метою приховування злочинів або покращення статистичних даних уникати реєстрації певних кримінальних проваджень.

Однак щодо бізнесу підхід до початку кримінальних проваджень має бути виваженим та факти безпідставного внесення відомостей до ЄРДР не повинні допускатись.

Адже під час досудового розслідування співробітники правоохоронних органів здійснюють ряд слідчих дій, зокрема обшуки офісних та складських приміщень підприємств, часто навіть без ухвали слідчого судді, нібито з метою збору доказів. 

Справжньою метою таких «слідчих дій», є не що інше, як блокування нормальної роботи підприємства та подальше спонукання до «співпраці», оскільки в ході їх проведення вилучається комп’ютерна техніка, обладнання, грошові кошти.

На мою думку, питання початку досудового розслідування кримінальних проваджень щодо бізнесу має перебувати на особливому контролі в органах прокуратури. 

Наявність підстав та ознак кримінальних правопорушень у кожному випадку має ретельно перевірятись до внесення відомостей до ЄРДР.

Особливу увагу потрібно приділяти наявності в матеріалах, які є підставою початку кримінального провадження, усіх обов’язкових елементів складу злочину: суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона, об’єктивна сторона.

Тобто, з метою вирішення проблем безпідставних кримінальних проваджень щодо представників бізнесу, має бути певний дієвий запобіжник у вигляді наділення прокурора повноваженнями впливати на рішення щодо внесення відомостей до ЄРДР, по конкретним категоріям кримінальних правопорушень, що є популярними у правоохоронців для втручання у бізнес.

Створення дієвого механізму запобігання тиску на бізнес набагато простіший, аніж створення нових контролюючих органів та відповідної законодавчої бази для них.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати