09 липня 2019, 12:41

Конституційна скарга: останній шанс досягти справедливості?

Опубліковано в №28-29 (682-683)

Судове рішення має бути законним (відповідати нормам законодавства) та справедливим. Законність та справедливість рішення — це ідеальна ситуація. Однак можливі випадки, коли суд відмовляє у захисті прав особи на підставі певних норм закону, які є дискримінаційними або несправедливими (з позиції такої особи). У такій ситуації після отримання остаточного судового рішення особа вичерпує національні засоби захисту прав та може ставити питання лише про порушення Україною своїх зобов'язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод у відповідній заяві до Європейського суду з прав людини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На щастя, останні законодавчі зміни розширюють перелік механізмів для захисту прав. Зокрема, прийняті у 2016 р. зміни до Конституції України в частині правосуддя надали фізичним та юридичним особам право подавати конституційну скаргу до Конституційного Суду України (далі — КСУ) після отримання остаточного рішення у справі. Розглянемо детально цей механізм та його особливості як можливий додатковий спосіб захисту прав.

Подання конституційної скарги

Відповідно до Закону України «Про Конституційний Суд України», конституційна скарга є однією з форм звернення до КСУ щодо конституційності закону чи його окремого положення, який був застосований в остаточному судовому рішенні у справі скаржника. Щоб подати конституційну скаргу, потрібно:

  • бути суб'єктом права на конституційну скаргу (будь-яка фізична або юридична особа, крім юридичних осіб публічного права);
  • отримати остаточне судове рішення у справі, яке не підлягає оскарженню;
  • вказане рішення має базуватися на положенні закону, яке може суперечити Конституції України;
  • з дня набрання чинності остаточним судовим рішенням, в якому застосовано такий закон, сплинуло не більше ніж 3 місяці, проте з мотивів суспільного інтересу цей строк може бути продовжений (справи, в яких остаточне рішення було прийняте до 30.09.2016 р., повертаються скаржникові).
Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати