26 липня 2018, 16:46

Тяжка доля законопроекту про збереження українських лісів

Олег Бєліков
Олег Бєліков правник, к.ю.н.

Законопроект №5495 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» був прийнятий Верховною Радою в останні дні сесії та направлений Президенту на підпис. Але, попри очікування громадськості, президент скористався правом вето. Ситуація є достатньо складною, тому що підписання/не підписання законопроекту №5495, в тій чи іншій мірі, ускладнює відносини з ЄС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Народні обранці більшістю голосів прийняли цей законопроект, не зважаючи на зауваження Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Експерти Міністерства вважали, що деякі норми порушують положення Угоди про асоціацію з ЄС. Також цим законопроектом порушується низка зобов’язань, що брала на себе Україна при вступі до Світової організації торгівлі.

Свою думку з приводу окремих норм висловило і Головне юридичне управління, вказавши на суперечливість запропонованих норм та відсутність конкретики відповідальності. Із тексту проекту незрозумілим є вид відповідальності за порушення зазначеного припису про вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту паливної деревини (товарна позиція 4401 згідно з УКТЗЕД).

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що закони мають відповідати встановленому Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод стандарту, який вимагає достатньо чіткого формулювання правових норм у тексті нормативно-правових актів.

Чому президент ветував законопроект щодо збереження українських лісів

Офіційний текст президентських зауважень ще не оприлюднений, тому, що спричинило незадоволення П.О. Порошенко, невідомо. Законопроект №5495 запроваджує посилення відповідальності за незаконну вирубку лісу та його контрабанду. За це пропонується кримінальна відповідальність і покарання позбавленням волі від 3 до 5 років.

Ці норми не можуть викликати зауважень у президента. Але є один момент, який став причиною вето. Перед другим читанням у документ було внесено норму про розширення мораторію на експорт необробленої деревини, який повинен діяти 8 років. Правда, незрозуміло, чого саме на 8, а не на 10, 15 або 20 років, але факт є фактом. Саме це і стало причиною ветування.

Виходячи з викладеного, можна стверджувати, що причиною накладення вето стало розширення мораторію на паливну деревину.

ЄС та Україна домовилися вирішити проблему діючого мораторію шляхом здійснення арбітражної процедури. Вже восени сторони цього процесу мають затвердити експертні панелі, а рішення повинно бути прийняте вже до середини наступного року.

Зрозуміло, що Європейський Союз, розлючений відмовою нашої держави скасувати мораторій, при підписанні законопроекту №5495 болісно реагував би на його розширення. Наш ліс цікавить Європу не менш, ніж нафта або газ, тому різноманітні заяви з боку європейської спільноти були б очевидні. Тому крок, на який погодився президент, є зрозумілим.

Якою буде доля законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» невідомо, але те, що нема діалогу між законодавцями з одного боку, суспільством, урядовцями та Президентом - з другого, є очевидним фактом.

Наразі можна стверджувати, що за цей законопроект, який є актуальним для нашої держави, проголосували не в той час, коли Україна потребує фінансової допомоги від європейської спільноти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати