02 липня 2019, 15:54

Трудові відносини з ІТ‑спеціалістами: працевлаштування, режим роботи, іноземні фахівці

Опубліковано в №27 (681)

Валерія Гудій
Валерія Гудій «ЮФ Ілляшев та Партнери» радник, адвокат

IT‑ринок в Україні активно розвивається. Цьому сприяють такі чинники: забезпечується високий рівень ІТ‑освіти, бажання українських фахівців оплачувати працю є конкурентним, якщо порівнювати з вимогами спеціалістів інших країн, достатньо комфортні умови ведення IT‑бізнесу. До 2023 р. в Україні пропонуються податкові пільги для суб'єктів індустрії програмної продукції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Водночас темп розвитку сфери інформаційних технологій створює конкуренцію за працівників. У боротьбі за працівників не варто забувати про вимоги законодавства. Трудове законодавство в Україні чітке, зрозуміле та не допускає подвійного тлумачення. Саме завдяки правильно прописаним нормам трудового права роботодавець має всі шанси забезпечувати їх дотримання та не допускати порушення прав своїх працівників.

Однак існують певні нюанси. Деякі правники вважають, що Кодекс законів про працю України бюрократизований, дістався нам у спадок після розпаду Радянського Союзу, тому є таким, що не відображає реалії сьогодення. Однак доки у Верховній Раді України розглядають проект нового трудового кодексу, Державна служба з питань праці України та її територіальні органи здійснюють контроль за дотриманням роботодавцями положень чинного законодавства.

Основи основ

Працівник в Україні обов'язково має бути офіційно працевлаштованим. Подібний обов'язок продиктований необхідністю забезпечення охорони трудових прав працівників та дотримання мінімальних державних гарантій, на які розраховує працівник. Окрім того, офіційне працевлаштування сприяє боротьбі з тіньовою економікою України.

Під офіційним працевлаштуванням розуміється укладення трудового договору між працівником і власником компанії або уповноваженим ним органом. За укладеною угодою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник компанії або уповноважений ним орган має виплачувати працівнику заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.

Допущення до роботи працівника без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, а також без повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу є неприпустимим.

Працевлаштування IT‑спеціалістів

Праця програміста, WEB-дизайнера, HTML-редактора відрізняється від праці менеджера. Різниця полягає у розробці/створенні IT‑спеціалістами продукту, який може продаватися як товар та бути об'єктом інтелектуальної власності. Тому доречним є врегулювання між роботодавцем та працівником питань здійснення майнових прав інтелектуальної власності на об'єкт, до створення якого планується долучити такого працівника. В більшості випадків саме цій частині приділяється увага власників компаній.

Зважаючи на те, що IT‑спеціалісти є креативними працівниками, достатньо часто для їх утримання на роботі/на посаді роботодавець пропонує більш лояльні умови, ніж іншому персоналу. Тут необхідним є правильне юридичне оформлення таких лояльних умов. Наприклад, IT‑працівникам дозволяється робота вдома, надається додаткова відпустка та більше годин для обідньої перерви, пропонуються соціальні пакети.

Подібні умови праці дестабілізують працівників. Трапляються непоодинокі випадки порушення трудових обов'язків саме ІТ‑спеціалістами через відсутність трудової дисципліни. Тому роботодавцям рекомендується розробити локальні нормативні акти, враховуючи специфіку роботи ІТ‑спеціалістів, що допоможе уникнути порушень трудових прав таких працівників, а також мінімізує ризики зловживань працівниками.

Інтереси, права, обов'язки роботодавця та працівника мають бути збалансованими (зафіксованими) в колективному договорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку, положенні про збереження конфіденційної інформації та комерційної таємниці, трудовому договорі з приміткою про передачу працівником роботодавцю майнових прав на всі об'єкти інтелектуальної власності, які були створенні у процесі виконання трудового договору.

Режим роботи

Враховуючи специфіку роботи індустрії програмної продукції, інколи у роботодавця з'являється потреба, щоб ІТ‑спеціалісти працювали цілодобово. І вони працюють. Роботодавець допускає таку роботу без належного оформлення, не замислюючись над тим, що відбувається грубе порушення прав працівників, яке може призвести до накладення штрафів територіальним органом Державної служби України з питань праці.

Відповідно до положень Кодексу законів про працю України (ст. 50, 52, 53), тривалість робочого часу для найманих працівників повинна бути не більше ніж 40 годин на тиждень, не більше ніж 7 годин при 6‑денному робочому тижні та не більше ніж 8 годин при 5‑денному робочому тижні. Точні норми щоденної роботи визначаються правилами внутрішнього трудового розпорядку. Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників, окрім працівників, зазначених у ст. 51 цього Кодексу, скорочується на 1 годину як при 5‑денному, так і при 6‑денному робочому тижні.

Всі роботи, що перевищують встановлену норму, є наднормовими. Як правило, такі роботи не допускаються. Випадки, коли роботодавець може допустити працівника до наднормових робіт, законодавством вкрай обмежені. Кодекс законів про працю України визначає виняткові випадки, за наявності яких власник компанії або уповноважений ним орган може застосовувати наднормові роботи:

  • у разі проведення робіт, необхідних для оборони країни, а також відвернення громадського або стихійного лиха, виробничої аварії та негайного усунення їх наслідків;
  • у разі проведення громадсько-необхідних робіт з водопостачання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, транспорту, зв'язку, для усунення випадкових або несподіваних обставин, які порушують їх правильне функціонування;
  • у разі потреби закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час, коли її припинення може призвести до псування або загибелі державного чи громадського майна, а також у разі потреби невідкладного ремонту машин, верстатів або іншого устаткування, коли їх несправність викликає зупинення робіт для значної кількості трудящих;
  • у разі потреби виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення та призначення;
  • для продовження роботи у разі нез'явлення працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви (у таких випадках власник або уповноважений ним орган зобов'язаний негайно вжити заходів для його заміни іншим працівником).

Ми рекомендуємо компаніям уникати застосування наднормових робіт та не дозволяти їх при виконанні завдань, які ставляться перед програмістами. Існують варіанти/можливості забезпечення цілодобової роботи IT‑компанії силами ІТ‑спеціалістів без порушення трудового законодавства та прав найманих працівників шляхом встановлення гнучкого графіка роботи з підсумованим обліком робочого часу, шляхом переведення ІТ‑спеціалістів на роботу за графіками змінності, а також шляхом оформлення ІТ‑спеціалістів такими, що працюють на умовах ненормованого робочого дня. Кожен з наведених режимів роботи потребує виконання роботодавцем певних умов щодо його оформлення, встановлення та застосування, проте вважається законним.

Іноземні ІТ‑професіонали в Україні

Компанії, що провадять діяльність з комп'ютерного програмування, можуть використовувати працю іноземних ІТ‑професіоналів, у тому числі на посадах, пов'язаних з розробкою та впровадженням результатів комп'ютерного програмування (операційної системи, комп'ютерних програм та їх компонентів, веб-сайтів, онлайн-сервісів), а також криптографічних засобів захисту інформації.

Загалом, використання праці іноземців в Україні містить дві складові: отримання дозволу на працевлаштування іноземця компанією, що видається територіальним органом Державної служби зайнятості, та отримання посвідки на проживання іноземців. Термін розгляду документів на видачу дозволу становить 7 робочих днів. Плата за кожен окремий дозвіл на працевлаштування становить 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 8 982 грн.

В будь-якому випадку, оформлюючи на роботу іноземного ІТ‑спеціаліста, роботодавець в Україні повинен забезпечувати дотримання його трудових прав, визначених законодавством про працю України. Роботодавець має забезпечувати умови праці робітника, які передбаченні законодавством про працю, угодою сторін, колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку. Зазначені документи повинні діяти в компанії для правильної та законної діяльності в регулюванні відносин з працівниками.

Ще до початку роботи працівника роботодавець зобов'язаний:

  • ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
  • визначити працівнику робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
  • роз'яснити працівнику його трудові права та обов'язки;
  • проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих чинників, які ще не були усунуті, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
  • проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони.

Лише правильно оформлені трудові відносини сприятимуть юридично коректним та збалансованим взаємовідносинам у площині «роботодавець — ІТ‑працівник».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати