05 листопада 2019, 15:51

П'ять вимог до учасників тендеру, яких замовникам краще уникати

Опубліковано в №45-46 (699-700)

Ольга Данилюк
Ольга Данилюк юрист торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua

Вже в наступному році набудуть чинності зміни до ЗУ «Про публічні закупівлі». Перехідний період ще триває, однак у процесі складання документації згідно з нинішніми нормами замовники створюють собі та учасникам перепони там, де їх можна уникнути. В результаті під дискваліфікацію можуть потрапити старанні постачальники, а організатор тендеру не зможе закупити товар чи послугу. Яких вимог замовникам краще уникати?

  • Бухгалтерська звітність

Досі непоодинокими є випадки, коли замовники зобов'язують постачальників подавати у складі своїх пропозицій документи фінансової звітності. Мова йде про копії балансу, звіти про рух грошових коштів та фінансові результати за певні періоди тощо. Складно підрахувати кількість відхилених пропозицій через ненадання цих документів або надання їх не за ті періоди. До того ж багато замовників часто не знають, який звітний період притаманний тому чи іншому фінансовому документу. Однак важливо інше. Інформація з цих документів не може бути підставою для відхилення пропозиції, оскільки формальна вимога виконана, але не було вимог щодо значень конкретних фінансових показників. Тому вимагати таку звітність немає сенсу.

  • Недоречні кваліфікаційні критерії

У пошуках надійних постачальників замовники подекуди встановлюють кваліфікаційні критерії, доцільність яких не можуть обґрунтувати. Зокрема, вони можуть вимагати аналогічний договір з контрагентом тільки з бюджетної сфери. При цьому не зрозуміло, чим гірша співпраця з приватним бізнесом? Або під час закупівлі газу в переліку працівників просять відобразити хоча б одного, який пройшов навчання по роботі у сфері публічних закупівель та має відповідний сертифікат. Замовникам варто пам'ятати — вимоги щодо кваліфікації працівників доцільно встановлювати залежно від особливостей предмета закупівлі. Інакше під відхилення можуть потрапити учасники, які могли б надати якісні товари чи послуги.

  • Документи переможця у паперовому вигляді

Замовники досі вимагають від переможців документи за ст. 17 в паперовому вигляді. Наприклад, довідки про відсутність заборгованості чи судимості, які зараз можна отримувати та надавати онлайн з накладанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) уповноваженого органу. Однак якщо є вимога замовника щодо надання саме паперових довідок, то надавати їх потрібно саме таким способом. Це потребує значних зусиль від учасників і нерідко призводить до дискваліфікації за невчасне надання документів. Адже якою швидкою не була б кур'єрська доставка, але якщо вихідні збігаються зі святами, то віддати довідку до держустанови просто немає кому. Тому для замовників буде краще і зручніше дозволити учасникам завантажувати довідки, підписані ЕЦП/КЕП, в електронну систему.

  • Скан-копія статуту

Ще одна незрозуміла вимога. Чому? Тому що якщо юридична особа вносила зміни до статуту після 01.01.2016 р., то документ можна переглянути онлайн на сайті Міністерства юстиції України. Необхідно лише знати код доступу до результату надання адміністративних послуг. Однак далеко не всі замовники вимагають надати комбінацію цих цифр. Частіше просять стару-добру скан-копію. У разі відсутності хоча б однієї сторінки статуту учасника відхиляють, оскільки він не надав повного документа. Також така вимога призводить до дискваліфікації постачальників, які діють на основі модельного статуту, адже не можна надати документ, якого фактично немає. Щоб цього уникнути, замовник може дозволити таким учасникам надавати рішення Загальних зборів або іншого уповноваженого органу підприємства про провадження діяльності на основі модельного статуту.

  • Форма «цінова пропозиція»

В публічних закупівлях початкова та остаточна вартість пропозицій відображається в системі після завершення електронного аукціону. Тому не зовсім зрозуміло, навіщо замовники вимагають від учасників форму «цінова пропозиція». Також це ускладнює подання пропозицій за процедурою «відкриті торги з публікацією англійською мовою» (євроторги). Щоб не розкривати інформацію про ціну на етапі прекваліфікації, учасники часто випадково «приховують» один чи декілька файлів кваліфікаційної частини пропозиції, які обов'язково мають бути доступними на цьому етапі для замовника. В результаті від вимоги страждають як замовники, яким потрібно перевіряти пропозиції на відповідність умовам документації, так і учасники.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тому замовникам необхідно ретельно прописувати вимоги, щоб не витрачати свій час на перевірку стосів документів, відсутність яких жодним чином не впливає на якість отриманих пропозицій. Коректно складена документація підвищить конкурентоспроможність закупівлі та дозволить не відхиляти учасників з вигідною ціною.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати