24 червня 2019, 18:04

Проекти АПУ: досягнення та нові плани

Опубліковано в №25-26 (679-680)

Асоціація правників України реалізує низку проектів, завданнями яких є сприяння становленню верховенства права в Україні, захист професійних прав та гарантій адвокатів, а також надання юридичних консультацій pro bono. В цьому матеріалі зібрана основна інформація про результати окремих ініціатив Асоціації та бачення їх розвитку. Окрім того, ви зможете познайомитися з амбасадорами змін в українській правничій спільноті.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Денис Бугай Денис Бугай, Президент Асоціації

Ми маємо три пріоритетні завдання: незалежність правосуддя, юридична освіта, адвокатура. Ми плануємо збільшувати кількість наших проектів і розширювати їхні межі. Зокрема, планується створення Експертного центру Асоціації, який працюватиме над здійсненням фахового моніторингу законодавства, роботи органів влади, а також готуватиме пропозиції щодо їх вдосконалення. Асоціація приділятиме увагу аналізу діяльності судових органів, забезпеченню єдиного стандарту та якості підготовки правників, реформуванню адвокатури.

 

Олександра Егерт Олександра Егерт, виконавчий директор Асоціації

Починаючи з 2014 р. Асоціація правників України почала системно реалізовувати різні проекти за напрямками та суттю. Традиційними є pro bono — це надання фахової юридичної допомоги в різних сферах громадського життя. Ще одним важливим напрямком нашої проектної роботи став моніторинг діяльності органів влади, в якому ми вбачаємо велике значення як елемента формування транспарентних підходів до їхньої діяльності. Залишається у фокусі нашої уваги позиціювання України та української правничої професії на міжнародній арені.

 

Ольга Лопушанська Ольга Лопушанська, координатор законопроектної роботи Асоціації

Ініціативи Асоціації об'єднують зусилля правників для сприяння розвитку правової держави та захисту прав людини. Кожен проект — це результат синергії соціальної відповідальності, досвіду, а також потреби позитивних змін у професійній спільноті та країні. Проекти Асоціації реалізують люди, які генерують нові ідеї, пропонують нові способи, як розповісти світу про українську правову систему, а національним правникам — про міжнародні стандарти та кращі іноземні практики.

Open Ukraine

Ініціатива об'єднує представників юридичного бізнесу України для презентації потенціалу нашої держави в інвестиційній та правовій сферах. Провідні юридичні фірми під егідою Асоціації правників України проводять національні прийоми під час широкомасштабних міжнародних заходів, які збирають іноземних колег.

Мета проекту — сприяння формуванню позитивного іміджу України. За період реалізації ініціативи понад 1500 учасників відвідали такі заходи, організовані українськими правниками.

Унікальність проекту полягає в тому, що юридичні фірми, які конкурують на українському ринку, об'єднують свої зусилля на міжнародній арені заради спільної мети, щоб звернути увагу міжнародної юридичної спільноти на нашу країну, поліпшити інвестиційне середовище, врегулювати правничу професію тощо. В заходах беруть участь видатні державні діячі, які розповідають про реформи та діляться з гостями планами щодо подальшої розбудови правової держави.

 

Володимир Саєнко Володимир Саєнко, партнер Sayenko Kharenko

Проект «Open Ukraine» є наймасштабнішою серією заходів АПУ, що проходять за межами України. Зазвичай ці заходи відбуваються під час щорічної конференції Міжнародної асоціації юристів у різних країнах світу та збігаються зі святкуванням дня юриста в Україні.

Оцінка стану верховенства права в Україні

Проект реалізується Асоціацією правників України спільно з Центром дослідження верховенства права за експертної підтримки Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія). Мета ініціативи — привернути увагу правничої та експертної спільноти до верховенства права як підґрунтя побудови відносин у демократичному суспільстві та його усвідомленого втілення в Україні. В межах проекту планується розробити критерії оцінювання стану верховенства права в Україні на основі Rule of Law Checklist, враховуючи національні особливості.

 

Альона Шуліма Альона Шуліма, голова Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини АПУ

На першому етапі проект покликаний адаптувати Rule of Law Checklist до українських правових та суспільно-політичних реалій. Насамперед, це означає, що потрібно відповісти для себе на низку запитань. Чи можемо ми однозначно відповісти на питання, поставлені у Сhecklist? Чи достатньо буде позитивної відповіді на такі питання для реальної оцінки стану верховенства права в Україні? Які питання, в тому числі уточнені, дійсно спрямовують нас на шлях, де в суспільстві панує право? Вже потім, на другому етапі, на основі розроблених критеріїв можна буде здійснювати вимір стану верховенства права як загалом, так і за окремими напрямками.

 

Олександр Ільков Олександр Ільков, член Ради Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини

Наша мета — зробити універсальний продукт, який стане орієнтиром для об'єктивної та неупередженої оцінки стану верховенства права в Україні. На нашу думку, поєднання зусиль практикуючих юристів, науковців та міжнародних експертів надасть можливість досягти такої мети. Саме на це спрямована наша співпраця з Центром дослідження верховенства права та Європейською Комісією «За демократію через право».

Ініціативна група із захисту прав адвокатів

Ініціативна група заснована Асоціацією правників України, Асоціацією адвокатів України, Координаційним центром з надання безоплатної правової допомоги та Радою адвокатів м. Києва. Основні завдання Ініціативної групи:

  • ведення публічного реєстру порушень прав адвоката з максимальним оприлюдненням виявлених фактів;
  • розробка змін до чинного законодавства, які зрівняли б процесуальні статуси адвоката і представника правоохоронної системи;
  • проведення акцій прямої дії, прес-конференцій за фактами виявлення порушень прав адвоката тощо.

З моменту її заснування надійшла достатня кількість звернень на підтвердження тенденції системності таких порушень. На жаль, це явище набуло повсякденного характеру. Для привернення уваги міжнародної спільноти до цієї проблеми ми підготували Дослідження про порушення професійних прав адвокатів за період з 2016 р. до березня 2018 р. з виявленням найнебезпечніших тенденцій та конкретними прикладами.

Від самого початку підготовки Ініціативна група співпрацювала з Українською секцією Міжнародного товариства прав людини (МТПЛ). Дослідження було презентовано депутатам, міжнародним експертам та правозахисникам під час засідання з питань доступу до правосуддя, права на справедливий суд, дотримання прав та гарантій адвокатської діяльності в Європарламенті. В кінці засідання була зачитана резолюція про те, що під егідою Європейського Парламенту має бути створена спеціальна комісія, яка сприятиме недопустимості тиску на адвокатів.

Зазначене рішення було висвітлено багатьма європейськими ЗМІ. Також інформація була озвучена на багатьох міжнародних правозахисних конференціях. Були проведенні зустрічі з представниками Моніторингової місії ООН та Моніторингової місії ОБСЄ, представником відділу спеціальних процедур офісу Верховного комісара ООН з прав людини Стефано Сенсі, депутатами Бундестагу, представниками державних органів США, правозахисних організацій Європи та США. Надалі ми будемо продовжувати залучати міжнародних колег до обговорення фактів тиску на адвокатів в Україні, щоб не допускати таких ситуацій.

 

Ольга Просянюк Ольга Просянюк, керуючий партнер АО «AVER LEX», координатор Ініціативної групи із захисту прав адвокатів

За роки практики я неодноразово зіштовхувалася з грубим порушенням професійних прав і як практикуючий адвокат, і як керуючий партнер АО «AVER LEX», і як представник адвокатської спільноти. Я ніколи не ігнорувала подібні випадки. Тому коли виникла ідея створити Ініціативну групу і мені запропонували її координувати, то я без роздумів погодилася.

Правова допомога учасникам АТО

В межах проекту, який Асоціація реалізує спільно з Благодійним фондом допомоги захисникам Вітчизни та їхнім сім'ям «Коло», передбачається надання безкоштовних юридичних консультацій учасникам антитерористичної операції та операції об'єднаних сил, а також членам їхніх сімей.

За кілька останніх років pro-bono було вирішено тисячі складних життєвих ситуацій бійців та ветеранів. Соціальний ефект від цієї роботи важко переоцінити. Сьогодні проект веде постійна група юристів під керівництвом адвоката Леоніда Топола. Проект фінансово підтримується Асоціацією правників України та Благодійним фондом «Коло», який був заснований ЮК «Правовий Альянс».

Статистика та динаміка запитів показує, що актуальність проекту не зменшується, а навіть зростає. Щомісяця опрацьовуються 50‑70 запитів. Кількість людей, яких прямо зачепила війна, з роками збільшується. Військовослужбовці, поранені, ветерани та члени їхніх сімей зіштовхуються з усім різноманіттям життєвих ситуацій. Наразі ми шукаємо можливості для розширення проекту, зокрема наповнення його діяльності, окрім консультацій, безпосередньо адвокатською допомогою. Це питання залучення адвокатів-волонтерів, а також пошук фінансування для часткової компенсації адвокатських послуг. Наш обов'язок — надати їм допомогу для вирішення правових викликів.

 

Олексій Бежевець Олексій Бежевець, партнер ЮК «Правовий Альянс», співзасновник проекту

З 2014 р., з перших місяців днів збройної агресії проти України, багато членів АПУ розпочали надавати нашим захисникам правові консультації pro-bono. Згодом група юристів-волонтерів ініціювала постійну безоплатну правову допомогу на запити учасників АТО. У проекті брали участь близько 80 юристів з усієї України з централізованою координацією.

Правова допомога спорту в Україні

В межах проекту надається pro bono професійна правнича допомога спортсменам, спортивним командам та федераціям спорту. Зокрема, передбачені консультації з питань договірних, трудових, трансферних відносин, дисциплінарних питань тощо. Партнер проекту — юридична фірма AVELLUM.

Завдяки проекту спортсмени, спортивні організації та федерації можуть дізнатися про свої права, отримати правову допомогу та захист, гарантовані їм державою. Допомагаючи учасникам спорту, ми лише намагаємося надати те, що їм насправді належить, таким чином звільняючи час та сили, необхідні для виконання основного завдання — досягнення успіху в спорті.

 

Дмитро Коваль Дмитро Коваль, адвокат, засновник проекту

Більшість звернень від спортсменів і спортивних організацій стосується порушення прав з боку спортивних федерацій та держави, основною функцією яких має бути їхній захист. Насамперед, цьому сприяє незнання спортсменами своїх прав, відсутність правового захисту та залежність від спортивних федерацій, чим користуються останні під час винесення відверто протизаконних рішень.

Аналіз дисциплінарної практики Вищої ради правосуддя

Мета проекту — моніторинг та аналіз рішень Дисциплінарних палат і рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених у дисциплінарних провадженнях щодо суддів, у контексті їхньої відповідності стандартам та рекомендаціям Ради Європи.

Експерти Ярина Удала та Юрій Дмитренко готують аналітичні звіти й статистичні довідки за результатами дослідження практики Дисциплінарних палат і ВРП за 2018 р. та першу половину 2019 р. на предмет її відповідності стандартам і рекомендаціям Ради Європи. Ініціатива реалізовується за сприяння проекту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини».

 

Ярина Удала Ярина Удала, експерт проекту

В основі критеріїв, за якими проводиться кількісний та якісний аналіз рішень — стандарти та рекомендації Ради Європи, які достатньо докладні в питаннях, що стосуються дисциплінарної відповідальності суддів. Ми сподіваємося, що отримана за його результатами інформація, а також сформовані висновки та пропозиції будуть цінними не лише для дисциплінарного органу, але й для суддівської системи й суспільства загалом.

 

Юрій Дмитренко Юрій Дмитренко, експерт проекту

Я думаю, що членам дисциплінарних палат ВРП цікаво буде дізнатися «погляд зі сторони» на свою роботу в контексті дотримання європейських стандартів. Дуже важливо, що ми не ставили собі завдання вишукувати помилки або критикувати роботу колег. Сподіваюся, що наші рекомендації стануть у нагоді для подальшого формування дисциплінарної практики. Проект передбачає презентацію та обговорення висновків з членами ВРП. Я впевнений, що це буде професійна і плідна дискусія.

 

Програма професійного розвитку «Адвокат майбутнього»

Мета програми — формування та підтримка комунікаційної платформи адвокатів для їх навчання і професійного спілкування з метою утвердження верховенства права, захисту прав людини та досягнення цілей справедливого правосуддя.

Програма «Адвокат майбутнього» була започаткована у 2016 р. і вперше реалізована в межах проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який виконувався Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги. Наразі програма впроваджується та розвивається за підтримки Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, Громадською організацією «Адвокат майбутнього» у партнерстві з Асоціацією правників України та Всеукраїнським об'єднанням адвокатів БПД.

 

Андрій Вишневський Андрій Вишневський, виконавчий директор ГО «Адвокат Майбутнього»

В сьогоднішніх умовах суспільних змін адвокатам необхідно мати бездоганні комунікаційні навички та проявляти лідерські риси. Сучасне українське суспільство достатньо чутливо ставиться до питань етики адвоката, що є показником зрілості суспільства та адвокатури, до якої воно звертає свій запит. Адвокатам є над чим попрацювати в цьому контексті, але зрештою вони можуть стати прикладом етичної поведінки для багатьох. Сучасний адвокат повинен мати та вміло доносити свою професійну позицію щодо різних реформ, бути провідником змін правових норм для громади, конструктивним критиком і порадником для держави та її органів. Можливість розвитку саме таких навичок відкриває для адвокатів програма «Адвокат майбутнього».

 

Дар'я Писаренко Дар'я Писаренко, заступниця виконавчого директора ГО «Адвокат майбутнього»

Культура, етика та екологічність спільноти адвокатів безпосередньо впливає на якість надання послуг адвокатів. Програма «Адвокат майбутнього» побудована навколо цінностей, які дозволяють розвиватися адвокатам у напрямку soft skills, комунікацій, управління змінами, а отже, надавати правничі послуги відповідно до найвищих етичних світових стандартів. Ми віримо, що адвокати можуть бути ефективними лідерами не лише у своїй професійній спільноті, але й у впровадженні суспільних змін. Як бути ефективним адвокатом для суспільства, професійного середовища та клієнтів? На це запитання ми разом з адвокатами шукаємо відповіді у програмі «Адвокат майбутнього».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати