09 березня 2017, 17:39

Принципи роботи корпоративного юриста

Опубліковано в №10-11 (560-561)

Ірина Кравцова
Ірина Кравцова головний юрисконсульт Raben Ukraine

Останнім часом все більше компаній відкривають нову штатну посаду юриста. Цим вони зменшують не лише витрати на зовнішніх радників, але й структурують адміністративну роботу на такому підприємстві. При цьому діяльність багатьох корпоративних юристів зводиться лише до оформлення договорів, представлення інтересів перед державними органами та в судах, ведення юридичної документації та виконання інших юридичних функцій. Саме тому, зазвичай, корпоративних юристів сприймають винятково як адміністративний персонал. Але чи насправді це так? Чи насправді функція корпоративного юриста полягає лише у застосуванні та виконанні основних навичок оформлення юридичної документації та тлумачення статей закону? Чи все ж таки сучасному бізнесу в умовах жорсткої конкуренції потрібні юристи, які не тільки вміло читають закони, але також мають стратегічне бачення та інші знання, необхідні для вдалого прийняття рішення?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кожен день корпоративні юристи приймають рішення, які так чи інакше відіграють важливу роль у веденні бізнесу. Помилково вважати, що корпоративний юрист – це лише офісний співробітник, який працює з юридичними документами. Роль юриста на підприємстві важлива, вона полягає у захисті та збереженні юридичної, етичної, фінансової цілісності й репутації підприємства. Корпоративний юрист є вектором, що спрямовує у прийнятті стратегічного рішення топ-менеджментом. Наприклад, саме юрист визначає найкращу організаційно-правову форму підприємства, яке виходить на ринок, вносить коригування у форму збуту чи просування продукції на ринку, що досить часто змінює всю первісну стратегію, розроблену бізнес-відділами. Загалом, можна сказати, що корпоративні юристи визначають правила гри у бізнесі.

Що ж повинен знати корпоративний юрист? Якими принципами він має керуватися у своїй діяльності? По-перше, вважаю, що при підборі корпоративного юриста рекрутери повинні орієнтуватися саме на логічне мислення кандидата. Під час співбесіди потрібно залучати кандидата до аналізу бізнес-ситуацій, а не лише ставити питання, спрямовані на знання статей закону. Припустимо, що ваш новий співробітник – корпоративний юрист, який має феноменальні знання статей закону, але на практиці зовсім не вміє чи не може їх застосовувати для вирішення важких ситуацій. Чи будуть корисними такі «енциклопедичні» знання керівництву підприємства, якщо юрист не може проаналізувати ситуацію, застосувати норми законодавства й надати подальший алгоритм дій? Звісно – ні. Корпоративний юрист повинен мати стратегічне бачення, щоб оцінити ситуацію з усіх сторін (бачення «360 градусів») та окреслити якомога більше шляхів її вирішення з усіма можливими наслідками, які витікають з таких варіантів рішень. Саме стратегічний корпоративний юрист – це юрист нового покоління, який відповідає динамічним змінам ринку та амбіціям бізнесу.

Для того щоб мати всебічне бачення ситуації, корпоративний юрист повинен знати бізнес, в якому він працює. Дуже важливо відчувати потребу бізнесу, щоб своєчасно та повною мірою реагувати на запити. Якщо юрист знає, як підприємство будує бізнес, він може створювати, захищати та радити краще. Зрештою, він буде більше орієнтованим на потреби внутрішнього клієнта, тобто на співробітників бізнес-відділів. Розуміння бізнес-процесів та загальної стратегії підприємства значно підвищує ефективність корпоративного юриста. Так, юрист має знати продукти та послуги підприємства, основних клієнтів і конкурентів, стратегічні плани (як довгострокові, так і короткострокові).

Для корпоративного юриста важливою є відкритість для бізнесу. Досить часто юридичний відділ позиціонують як «Відділ Ні», що шкодить не лише репутації корпоративного юриста, але й може призвести до негативних наслідків для бізнесу. Зокрема, співробітники можуть боятися проінформувати юриста про складну ситуацію, оскільки подібна відкритість може призвести до серйозної розмови та негативних наслідків для такого співробітника, якщо в цій ситуації є його провина. Саме з метою мінімізації ризиків для підприємства юристи мають змінити «ні» на «так», тобто стати «Відділом ТАК», навіть якщо це здається неможливим. Заперечення – «Ні, це не можна зробити», юрист повинен замінити на ствердження – «Так, ми можемо подумати, як це найкраще зробити». Адже речення, яке починається зі слова «так» запам’ятається співробітникам і сприйматиметься як відкритість юриста та бажання допомогти у вирішенні проблеми. Якщо ж юрист завжди говорить «ні», то навіть наступна відповідь «так» не буде сприйматися співробітником, оскільки всі звикли отримувати негативну реакцію. Кожна ситуація, навіть найскладніша, має своє рішення. Завдання юриста – знайти таке рішення, навіть якщо для цього потребується допомога інших співробітників (фінансового відділу, бухгалтерії тощо).

Однак не потрібно думати, що корпоративний юрист має бути залучений до вирішення всіх без винятку питань. Таке залучення залежить від співвідношення юристів та робітників на підприємстві, значущості та проблематики питання. Важливим аспектом у цьому питані є навчання персоналу. Проведення зі співробітниками тренінгів, семінарів, круглих столів на юридичну тематику надає базові знання, необхідні працівникам у прийнятті рішення чи визначенні ступеня ризику ситуації для подальшої передачі питання на розгляд в юридичний відділ.

Не менш важливими та досить актуальними для корпоративного юриста є знання, відчуття та сприйняття етичних норм. Етичні норми будуються на цінностях підприємства та є однією зі складових у прийнятті рішення. Підприємства, на яких запроваджені етичні правила, мають тенденцію зберігати більш високий показник задоволеності інвесторів, що має позитивний вплив на фінансову стабільності та показники такого підприємства. Неправильні етичні рішення, навпаки, ведуть до фінансових збитків (наприклад, зниження продажів через бойкот продукції покупцями або зниження вартості акцій через небажання потенційних інвесторів купувати акції підприємства, яке нечесно веде свою діяльність).

Корпоративний юрист, будучи співробітником, до якого постійно звертаються з проблемними та «чутливими» питаннями, повинен дотримуватися етичних норм. Так, в Компанії Л‘Ореаль запроваджений Кодекс ділової етики, який поряд з Юридичним Статутом є основним документом у прийнятті рішень. Серед багатьох соціальних та інших положень, в Кодексі ділової етики Л‘Ореаль закріплюється повага до людей, закону та місцевих традицій. Так, основне правило поваги до закону полягає в тому, що виконуючи свої обов'язки, робітники завжди повинні поважати закони тих країн, в яких здійснює свою діяльність компанія Л‘Ореаль.

Отже, відкритість, доступність та орієнтованість на бізнес – це саме ті орієнтири, які мають бути ключовими для сучасного корпоративного юриста. У своїй діяльності такий юрист повинен керуватися не лише законом, але й стратегічним баченням та етичними нормами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати