28 жовтня 2022, 11:24

Права українців, що рятуються від війни на території ЄС

Максим Герасименко
Максим Герасименко «Stron Legal Services» paralegal

Громадяни України, які залишили територію України у зв’язку з війною рф проти України, мають змогу перебувати на території держав – членів ЄС у рамках таких інструментів регулювання правового статусу іноземців:

  • у межах безвізового режиму на термін до 90 днів (за наявності дійсного біометричного паспорта громадянина України для виїзду за кордон);
  • у статусі особи, якій надано тимчасовий захист в ЄС на термін 1 року – Словаччина, 1,5 року – Польща. Оскільки кожна країна реалізує у власному законодавстві статус особи, якій надано тимчасовий захист, з певними відмінностями, для отримання детальної інформації краще звернутися до офіційних органів влади країни перебування.

Тимчасовий захист


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тимчасовий захист забезпечує захист переміщених осіб, зокрема з районів збройного конфлікту. Він гарантує дозвіл на проживання в країнах ЄС, а також пов’язані з ним права. Тимчасовий захист – це не статус біженця. Однак особи, які отримали цей захист, можуть у будь-який час подати заяву на отримання статусу біженця.

Особи, яким надано тимчасовий захист:

1) громадяни України, які виїхали за кордон після 24.02.2022;

2) особи без громадянства та громадяни третіх держав, які перебували в Україні під міжнародним або національним захистом до 24.02.2022;

3) члени сімей осіб, зазначених у пунктах 1) і 2). Зокрема, чоловік / дружина (у тому числі які перебувають у цивільному шлюбі, у разі визнання відповідною державою ЄС) та їхні неповнолітні неодружені діти, а також їхні близькі родичі, які проживали з ними на момент початку повномасштабного вторгнення російської федерації, і які повністю або переважно перебували на утриманні в осіб, зазначених у пунктах 1) і 2);

4) громадяни третіх країн, які на законних підставах проживали в Україні до 24.02.2022, мали офіційну посвідку на постійне проживання та не можуть безпечно повернутися до країни чи регіону свого походження.

Тривалість тимчасового захисту. Залежно від ситуації в Україні його може бути продовжено до 04.03.2024.

Права осіб, які користуються тимчасовим захистом:

  • дозвіл на проживання;
  • доступ до роботи;
  • доступ до освіти: діти до 18 років мають право навчатися в навчальних закладах на тих же умовах, що й громадяни країни перебування;
  • забезпечення житлом;
  • доступ до соціального забезпечення;
  • доступ до медичного обслуговування;
  • доступ до інформації про тимчасовий захист;
  • можливість отримання статусу біженця;
  • можливість повернутися до держави громадянства у будь-який час.

Конкретні права осіб, які звернулися по тимчасовий захист, визначаються національним законодавством кожної країни ЄС. Для отримання дозволу на проживання необхідно звернутися до компетентних органів країни перебування, які займаються питаннями тимчасового захисту.

Контактну інформацію відповідних органів іноземних держав можна отримати на інтерактивній карті Міністерства закордонних справ України та сторінках посольств / консульств у Facebook.

Видача українських документів (закордонних паспортів, паспортів громадянина України у вигляді id-картки, водійських посвідчень) та використання українських цифрових документів за кордоном

Громадяни України можуть оформити за кордоном паспорт громадянина України для виїзду за кордон. У країнах, де працює ДП «Документ», громадянам України можуть бути оформлені одночасно паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду, після пред’явлення відповідних документів – переважно тих, що підтверджують громадянство, та свідоцтва про народження.

Громадяни України, які проживають у Республіці Польща, вже можуть звертатися щодо отримання паспортів за допомогою програмно-технічних мобільних комплексів (спеціально обладнаних мікроавтобусів). Таких комплексів у Варшаві 10. У Варшаві також розпочав свою діяльність центр ДП «Документ». Актуальну інформацію щодо оформлення документів можна отримати на сторінці Державної міграційної служби України у Facebook та її офіційному вебсайті.

Доступ до ринку праці у ЄС

Громадяни України, які мають тимчасовий захист у ЄС, можуть працювати як найняті або самозайняті працівники, мати доступ до професійного навчання та користуватись однаковим ставленням на рівні з працівниками в державах – членах ЄС стосовно оплати праці та інших умов. У Польщі та Словаччині не потрібно оформлювати дозвіл на застосування праці та отримувати робочу візу.  Інформація про працевлаштування від національних міністерств та служб зайнятості країн ЄС за посиланням.

Доступ до соціальної допомоги та охорони здоров’я в ЄС

Країни ЄС забезпечують особам, які користуються тимчасовим захистом, отримання допомоги в частині соціального забезпечення і, якщо необхідно, засобів до існування, а також медичного обслуговування. Послуга включає, зокрема, невідкладну медичну допомогу та лікування у разі хвороби в державі, де особа отримала тимчасовий захист.

Деталі за посиланням. Допомога при рідкісних захворюваннях або складних станах.

Податкове резидентство

Якщо ви продовжуєте працювати дистанційно в Україні, а також центр ваших інтересів залишається в Україні, незважаючи на перебування в Польщі або Словаччині більше 183 днів протягом року, ви маєте право продовжувати сплачувати податки в Україні. Працевлаштування в цих країнах призведе до набуття статусу їх податкового резидента, й у вас виникне зобов’язання сплачувати податки відповідно до законодавства країни, де ви перебуваєте. А ось у Німеччині, Латвії, Естонії, Молдові, Туреччині, Грузії та Чехії такий критерій, як центр життєвих та економічних інтересів, відсутній. І для набуття статусу податкового резидента достатньо прожити на території держави 183 дні на рік.

Скасування статусу

Кожна країна ЄС самостійно встановлює вимоги щодо скасування статусу тимчасового захисту. Так, наприклад, Польща дозволяє повертатись в Україну на термін до 30 днів протягом однієї поїздки, необмежену кількість разів, а також дозволяє подорожувати країнами ЄС виключно за наявності посвідчення тимчасового захисту. Тимчасовий захист у Словаччині таких вимог не передбачає.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати