21 вересня 2018, 15:14

Нові реєстраційні форми – посилення вимог до розкриття бенефіціарів

Дмитро Гронь
Дмитро Гронь «Evris» старший юрист
Іванна Табакар
Іванна Табакар «Evris» юрист

3 24.09.2018 р. набирає чинності Наказ Міністерства Юстиції України №2824/5 «Про внесення змін до деяких форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», затверджений 29.08.2018 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нові форми заяв передбачають посилення контролю за бенефіціарними власниками юридичних осіб. Зокрема, обов'язкове:

  • заповнення інформації про наявність або відсутність кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи та відомостей про нього щоразу під час подання будь-яких заяв державному реєстратору. При цьому немає різниці, чи пов’язані такі реєстраційні дії зі зміною відомостей про бенефіціара, чи ні (така заява подається навіть у разі зміни місцезнаходження юридичної особи, переходу на діяльність на підставі модельного статуту або припинення юридичної особи);
  • внесення даних (окрім відомостей, які ідентифікують бенефіціара) щодо відсотка частки статутного капіталу в юридичній особі або відсотка права голосу в юридичній особі;
  • зазначення типу бенефіціарного володіння (пряме, опосередковане, представництво, контроль здійснюється за допомогою іншого засобу);
  • розкриття (у разі опосередкованого способу впливу на юридичну особу) відомостей про всіх юридичних осіб, через які фізична особа, що є контролером, здійснює володіння часткою в юридичній особі у розмірі 25% чи більше статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі (до того ж у примітці заяви вказано, що така інформація має бути достатньою для розуміння усієї структури власності).

Ми розуміємо, що зазначені зміни мають на меті якомога швидше формування повної та детальної «бази» бенефіціарних власників українських компаній, що загалом відповідає світовій тенденції боротьби з відмиванням грошей та ухиленням від оподаткування. Також оновлення інформації може використовуватися антимонопольними органами для контролю за концентраціями.

Водночас, на нашу думку, достатньо бюрократичною виглядає вимога вказувати у заяві інформацію про бенефіціарів щоразу, навіть тоді, коли дані про них залишаються незмінними (для порівняння, в іноземних юрисдикціях, в яких дані про бенефіціарів відкриті, інформація, що не змінюється, повторно не подається). Це ускладнює процедуру проведення державної реєстрації «простих» змін і дещо суперечить нинішньому напрямку на загальну лібералізацію корпоративного законодавства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати