26 травня 2015, 16:25

Новації в адвокатській практиці

Зміни в отриманні інформації адвокатами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

Опубліковано в №21(467)

Кожний адвокат, здійснюючи захист свого клієнта та представляючи його інтереси, прагне ознайомитися зі справою у повному обсязі. Для цього необхідно володіти досконало не лише законодавством, а й іноді інформацією, що потребує додаткового доступу. Наприклад, даними про власника нерухомості.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Така інформація потребує спеціального порядку доступу до неї наразі і в радянські часи діяльності адвокатури.

Після тривалих обговорень і дискусій урядом України був зроблений крок назустріч адвокатам у вигляді прийняття Постанови Кабінетом Міністрів України від 24.12.2014 №722 «Деякі питання надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження» (далі – Постанова), яка дає змогу адвокатам отримати інформацію з  Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в окремо встановленому порядку (далі – Державний реєстр прав).

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», для адвокатів інформація з Державного реєстру прав у звʼязку із здійсненням ними повноважень надається за субʼєктом права чи за обʼєктом нерухомого майна в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав за умови ідентифікації адвоката за допомогою електронного цифрового підпису.

Питання доступу адвокатами до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек регулюється Порядком доступу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.12.2014 №722 (далі – Порядок).

Зазначений Порядок визначає процедуру доступу адвокатами до Державного реєстру прав.

Доступ адвокатам надають на підставі договору про надання доступу до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, укладеного між адвокатом та адміністратором Державного реєстру прав, яким є ДП «Інформаційний центр». Укладення такого Договору відбувається шляхом приєднання адвокатів до умов Договору, тобто адвокат приймає запропоновані вимоги і не має права вносити свої корективи. Для приєднання до цих умов та отримання доступу до Державного реєстру прав, адвокату необхідно заповнити та направити на адресу ДП «Інформаційний центр» або його філій Заяву про приєднання до умов Договору. Така заява надсилається за місцезнаходженням робочого місця адвоката, яке зазначено у відомостях Єдиного реєстру адвокатів України.

Додатком до даної Заяви є оригінал Витягу з Єдиного реєстру адвокатів України, що актуальний на дату подання Заяви. Це означає, що перед тим як оформити та подати Заяву, адвокат має отримати новий Витяг на підставі звернення до Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону.

Після подання заяви з Витягом, ДП «Інформаційний центр», за бажанням адвоката може надати послуги з навчання роботи з Державним реєстром прав, після чого надає йому особистий ідентифікатор доступу до Державного реєстру прав (логін) та здійснює підключення робочого місця адвоката до Державного реєстру прав. Слід зазначити, що отримати логін адвокат має особисто.

Після укладення зазначеного договору адвокат повинен повідомити Раду адвокатів регіону про його укладення і отримання доступу до Державного реєстру прав.

Обов’язковою є оплата за разові послуги з підключення до Державного реєстру прав, що становить 1500 грн, яку повинен сплатити адвокат протягом п’яти днів після отримання рахунку (але не пізніше 20 числа наступного за розрахунковим місяцем).

Доступ до Державного реєстру прав є платним, тому щоразу як адвокат захоче отримати інформацію з цього Реєстру, він повинен сплатити 51 грн. Але у певних ситуаціях ця оплата не є гарантією отримання адвокатом вичерпної та повної інформації про запитуваний суб’єкт чи об’єкт. У більшості випадків, для отримання повної інформації інколи потрібно десятки разів формувати запити для того, щоб отримати необхідну інформацію, що матиме наслідком додаткові фінансові витрати.

Доступ до Державного реєстру прав здійснюється з використанням електронного цифрового підпису, який можна отримати в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). Зручніше звернутися до Акредитованих центрів сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби (АЦСК ІДД ДФС), які розташовані у приміщеннях центрів обслуговування платників при податкових інспекціях, оскільки вони мають найбільш розгалужену систему центрів.

Послугу електронного цифрового підпису (ЕЦП) надають безкоштовно фізичним та юридичним особам. Для цього фізичній особі необхідно зареєструватися у АЦСК ІДД ДФС шляхом оформлення Реєстраційної картки та подати такі документи, як заповнену та підписану Реєстраційну картку встановленого зразка із згодою на оброблення персональних даних підписувача, у двох примірниках; копію паспорта підписувача (копії 1-2 сторінок (3-6 за наявності відміток) та сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання), засвідчена підписом власника; копію картки платника податків, засвідчену підписом власника.

Копії засвідчуються підписом фізичної особи та підписом уповноваженої особи, якій пред’являють копії разом із оригіналами. Окрім документів, з собою необхідно мати носій інформації – диск або флешку.

Далі генерується ключова пара і отримується посилений сертифікат відкритого ключа, що забезпечує неможливість доступу до особистого ключа будь-кого, крім його власника. Строк чинності посилених сертифікатів відкритих ключів становить два роки з моменту їхнього формування.

У разі незмоги особистої присутності адвоката в АЦСК ІДД ДФС, він може делегувати свого представника. У цьому випадку заявник надає нотаріально засвідчену довіреність на здійснення процедури реєстрації заявника у реєстрі підписувачів АЦСК ІДД ДФС та генерації ключів підписувача у АЦСК ІДД ДФС. Якщо реєстраційні документи заявника підписані безпосередньо представником, в довіреності повинно бути додатково обумовлено наділення представника повноваженнями укладати від імені заявника договір про надання послуг ЕЦП.

Адвокат під час здійснення повноважень користується інформацією про зареєстровані речові права та їх обтяження на об’єкт нерухомого майна з Державного реєстру прав. За відсутності інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно у Державному реєстрі прав, адвокат використовує інформацію про зареєстровані речові права з Реєстру прав власності на нерухоме майно, про обтяження речових прав з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та про іпотеки з Державного реєстру іпотек щодо цього об’єкта. Тобто адвокат не обмежується використанням Державного реєстру прав у своїй діяльності, а звертається за додатковою інформацією до інших Реєстрів, оскільки у Державному реєстрі прав міститься інформація про об'єкти нерухомого майна, реєстраційні дії щодо яких проводилися з 01.01.2013, або якщо їх власники за власним бажанням включили таку інформацію до Державного реєстру прав.

Пошук відомостей про зареєстровані речові права, їх обтяження відбувається за такими ідентифікаторами: за реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна, за адресою об’єкта нерухомого майна, місцезнаходженням або кадастровим номером земельної ділянки, або за ідентифікаційними даними фізичної чи юридичної особи.

До здійснення пошуку відомостей про зареєстровані речові права, їх обтяження на об’єкт нерухомого майна адвокат вносить до Державного реєстру прав відомості про підставу користування інформацією з Державного реєстру прав та реєстрів (норми закону про покладення на користувача повноважень, для здійснення яких проводиться пошук інформації, реквізити справи, провадження, договору про надання правової допомоги, заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень тощо).

Слід зазначити, що адвокат повинен зберігати документи, що підтверджують сплату  вартості послуг щодо користування Державним реєстром прав, та документи, що підтверджують підставу користування інформацією. Це необхідно у випадку, якщо ДП «Інформаційний центр» проводитиме перевірку дотримання адвокатом порядку роботи з Державним реєстром прав.

На сьогодні не передбачено окремої звітності щодо доступу адвокатами до інформації з Державного реєстру прав. Проте, зважаючи на останні тенденції, не виключено, що державні органи (Міністерство юстиції України) або органи адвокатури захочуть контролювати процес доступу до даного Реєстру з метою уникнення зловживань та беззаконня.

Інформація, отримана адвокатом під час доступу до Державного реєстру прав та/або реєстрів, оформляється у вигляді інформаційної довідки, що формується окремо щодо кожного об’єкта нерухомого майна чи суб’єкта речових прав на нього згідно із заданими критеріями пошуку. Інформаційна довідка засвідчується підписом користувача, скріпленим його печаткою (за наявності) та залишається у відповідній справі, у зв’язку з якою здійснено пошук інформації.

Враховуючи вищесказане, слід зазначити, що для отримання адвокатом відомостей з Державного реєстру прав йому необхідно укласти договір з ДП «Інформаційний центр» та отримати електронний цифровий підпис.

Крім того, на відміну від адвокатів, адвокатським об’єднанням відповідно до Постанови не надано право на отримання відомостей з Державного реєстру прав. Це пов’язано з необхідністю особистої відповідальності адвоката під час вчинення ним дій з цим Реєстром, а не всіх адвокатів адвокатського об’єднання у разі можливого порушення таким об’єднанням умов користування інформацією з Державного реєстру прав.

Доступ адвокатів до інших Реєстрів зазнає змін, і наразі є пропозиція щодо надання їм доступу до Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України, шляхом доповнення Закону України «Про дорожній рух» ст. 34-1 такого змісту: «За запитом адвокатів інформація з Єдиного державного реєстру у звʼязку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, надається за субʼєктом (власником транспортного засобу) чи за державним номерним знаком у письмовій або електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Єдиного державного реєстру за умови ідентифікації адвоката за допомогою електронного цифрового підпису». Це передбачено у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» від 19.03.2015 №2423. Отже, доступ адвокатів до Реєстрів зазнає змін, стає більш відкритим та отримати дані можна набагато швидше.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати