Комплексна перевірка контрагентів – що це таке і навіщо воно потрібно? Якщо перспектива втрачати гроші вас не лякає, очевидно, перевіряти нікого не потрібно – вірте на слово.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наприклад, директор однієї компанії довіряв усім контрагентам і був змушений раз на півроку підписувати накази про списання безнадійної дебіторської заборгованості. Проблемні партнери раптом банкрутували, зникали разом з товаром, доводилося позиватися до фірм зі статутним капіталом у 100 грн, і ці суди тягнулися роками. Коли суми втрат почали сягати кількох мільйонів, директор серйозно розізлився і встановив чіткі критерії співпраці з контрагентами. Його юристи слушно наголосили, що перевірка за новим алгоритмом вимагає у десятки раз більше часу, тож він вирішив спробувати ліцензію YouControl. Після цього безнадійна «дебіторка» раптом зникла.
Як традиційно перевіряють контрагентів в Україні
Звичайно, усе залежить від кваліфікації юриста. Проте зазвичай юрист перевіряє компанію у двох джерелах: Єдиний державний реєстр (правомочність) та Єдиний державний реєстр судових рішень (характер та склад судової практики). Після такого поверхового аналізу робиться висновок, працювати з цим контрагентом чи ні.
Чому так відбувається? Переважно через те, що систематизація даних та відкритість реєстрів потребують суттєвого покращення, а також через обмеженість у часі. Знайти потрібну інформацію важко, шукати доводиться довго. Одна справа – ретельно перевірити кількох контрагентів, інша – декілька десятків на день.
Таким чином, отримуємо класичну ситуацію українського ділового середовища: середні втрати від однієї шахрайської оборудки дорівнюють 150 тис. грн, максимальні – десяткам мільйонів (за даними компанії YouControl). І всі ці оборудки відбуваються просто зараз. Sad but true.
Робимо висновок, що поверхова перевірка не працює. Що робити?
Як слід перевіряти контрагентів
Як дізнатися, що ви перевіряєте контрагента правильно? Дайте відповідь на такі запитання:
- У нашій компанії є комплексний алгоритм перевірки?
- Чи всі можливі джерела інформації ми використали?
- Чи були ми ефективними (перевірка вкладається у відведений робочий час)?
Наприклад, західні компанії для повної перевірки, як правило, вимагають: статут та внутрішні накази про призначення керівників, довідки про відкриті рахунки, перевіряють наявність необхідних ліцензій, дозволів та засобів виробництва, фінансову звітність за останні роки. Іноді можуть запитати про кількість працівників та їх кваліфікацію. Такий підхід дозволяє проаналізувати компанію з усіх боків та прийняти збалансоване рішення, чи варто з нею працювати.
Теоретично усю цю інформацію можна вимагати і в українських компаній, та на практиці вам її навряд чи нададуть, адже такого обов’язку у приватноправових відносинах не існує. Хоча якщо вам категорично відмовили, це вже має бути тривожним дзвіночком.
Залишається перевіряти у відкритих джерелах. Серйозна комплексна перевірка, яка дозволить з великою ймовірністю заявити, що контрагент благонадійний, складається з багатьох факторів. Сюди входять перевірка керівників, ліцензій, судових справ, фінансів, зв’язків… Варто зазначити, що якщо 1–2 пункти здаються підозрілими, «бити на сполох» не обов’язково, проте якщо більшість збігається – саме час.
Пропонуємо ось такий нескладний алгоритм:
1. Перевірка на банкрутство. Траплялися випадки, коли компанія розпочала процедуру банкрутства (відповідно до відомостей про справи про банкрутство ВГСУ), а в ЄДР ця інформація потрапляла через два тижні. Реєстри оновлюються з різною періодичністю та не синхронізуються між собою.
2. Перевірка на фінансову прозорість. Чи потрібно юристу взагалі аналізувати фінанси майбутнього контрагента? Реальний приклад, коли після першого погляду на цифри юрист звернув увагу, що 10 працівників компанії за допомогою активів у 1 млн грн генерують продажі у 436 млн – якось дивно. Вже після того знайшлись і судові справи, і несплачені борги. Тоді вдалось врятувати 20 т м’ясної продукції.
3. Перевірка судової практики. Звичайно, хороший юрист уважно вивчить судові справи, у яких компанія бере участь, у т.ч. ті, де вона фігурує як така, яку необхідно перевірити. Особливо, якщо це справи з примусового повернення боргів А також перевірить відсутність податкового боргу та актуальність реєстрації платника ПДВ, у чому йому допоможе хороший бухгалтер.
4. Перевірка засновників і учасників дасть зрозуміти, кому насправді належить бізнес, у яку групу входить та чиї там інтереси, і дозволить відразу побачити, якщо засновник – юридична особа, зареєстрована на непідконтрольних Україні територіях (ОРДЛО, АР Крим). Наголошуємо, що фірми-шахраї не будуть афішувати цей факт, а спробують його приховати.
5. Перевірка дозволів і ліцензій. Не буде зайвим дізнатися, чи всі необхідні ліцензії і документи дозвільного характеру є у вашого потенційного або існуючого контрагента та чи вони актуальні. Був випадок, коли компанію позбавили ліцензії, а вона продовжувала діяльність, показуючи партнерам вже недійсну копію. Продавати алкоголь, тютюн чи лікарські засоби компаніям, яких позбавили необхідних для цього ліцензій, означає наражатись на адміністративні і фінансово-господарські санкції, штрафи за якими можуть сягати значних сум. До того ж, за здійснення безліцензійної діяльності передбачена кримінальні відповідальність.
6. Перевірка змін. Варто з’ясувати, як часто змінювалися керівники і підписанти, учасники, місцезнаходження та основні види діяльності потенційного контрагента. Якщо занадто часто або занадто кардинально – це привід задати додаткові запитання. З реальної практики: одна компанія за 4 роки тричі змінювала назву і 13 разів (!) – своє місцезнаходження.
7. Перевірка зв’язків. В ідеалі потрібно перевірити зв’язки компанії з іншими фірмами за засновниками і учасниками, керівниками і підписантами, місцезнаходженням, телефонами тощо. Таким чином можна легко побачити адресу масової реєстрації, підставних осіб у керівництві, цікаві та заплутані ланцюги зв’язків. Рекорд, який знайшли аналітики компанії YouControl – підставний «масовий» керівник, який заснував 263 підприємства.
Перевірка зв’язків дає надзвичайно багато інформації для роздумів. З практики: ваш контрагент «чистий», проте керівник є засновником ще у одній компанії, проти якої ведуться відразу десятки кримінальних справ з шахрайства.
Без спеціального програмного забезпечення таку перевірку майже неможливо вкласти у робочий день юриста, хоча важко переоцінити, наскільки вона є ефективною у наш час.