02 квітня 2019, 11:58

Інновації, професія та дизайн. Що спільного з юристами?

Опубліковано в №14 (668)

Що таке «юрня» та як вона шкодить професії, корисні інструменти, які не використовують адвокати, навички кодування та просування особистого бренду, розуміння прекрасного в дизайні та професії майбутнього — дещо незвичний перелік питань як для профільного юридичного заходу, але не для Програми «Адвокат майбутнього», назва якої вже говорить сама за себе.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


GEX_9385

28.02.2019 р. у м. Києві пройшла Третя щорічна конференція випускників та учасників Програми «Адвокат майбутнього» під назвою «Професія правника. Футуристичний погляд». Захід відбувся за підтримки Посольства США в Україні.

Під час панельної дискусії щодо прийдешніх днів юридичної професії адвокати доводили, що в майбутньому «виживуть лише закохані». Представники Bot & Partners Андрій Удовиченко та Микита Підгайний, представник HiiL в Україні Дмитро Форемний, генеральний директор Humanity Solutions Вілфрід де Вевер, радник та керівник практики з інтелектуальної власності АО «Василь Кісіль і Партнери» Іларіон Томаров разом з модератором Дмитром Гадомським, СЕО Axon Partners, ділилися своїм баченням розвитку юридичної практики. Адвокати сформулювали для колег кілька порад, як не стати динозавром у професії майбутнього.

Порада 1 «Ні — юрні»

Відмовитися від «юрні». Це непотрібні документи, пункти договорів та певні юридичні процеси, які історично вимагають юристи, але відповідно до закону їх не потрібно робити. Під цим поняттям також ховаються складні, обтяжені юридичними конструкціями та повні канцелярських зворотів тексти. Такі тексти важко читати та розуміти. Загалом, вони не мають сенсу.

GEX_8882

«Наша професійна деформація дуже сильно впливає на наше життя. Коли ми виходимо і починаємо спілкуватися з людьми, які не мають юридичної освіти, виникає непорозуміння. Вони не розуміють нас, а ми не розуміємо їх. Як приклад, можна навести спілкування юристів та програмістів на хакатонах. Юридичний сленг — це чудово, але варто розуміти, як його використовувати й де це буде доречно».

Проблема в тому, що у юристів укорінилося уявлення, що оплата праці прямо залежить від того, наскільки складно та фахово була сформульована проблема. Однак клієнти вже хочуть іншого. Вони прагнуть простих та чітких відповідей, хочуть розуміти ситуацію, яку вирішує юрист. Так само погодження непотрібних положень договору займає багато часу та затягує його підписання. В епоху стрімких процесів це заважає роботі, гальмує бізнес.

Порада 2 «Програми»

Використовувати сучасні інструменти та програми. Наприклад, Google docs для колективної роботи з документами — безкоштовний та зручний інструмент. Notion — програма, в якій можна організувати завдання, проекти та робочі процеси (від поточних справ до довгострокового планування). Програма Trello — як організація бази знань, контенту або навіть процесуальних документів. Будь-яку програму варто обирати з перспективою зручності для щоденного використання, тоді вона матиме сенс та принесе користь. Хороший інструмент — це той, яким користуються люди, який є для них корисним.

GEX_8847

Порада 3 «Дизайн»

Навіщо дизайн у юриспруденції? Це не про естетику, це про зручність. Ми вже звикли, що документи великі, написані незрозумілою мовою. Наше завдання, коли ми дизайнуємо процеси та документи — зробити так, щоб людям було зручно ними користуватися. Ми повинні думати про користувача, який читатиме наш документ.

Для того щоб зробити перші кроки у дизайні, потрібно опанувати підхід людей до читання документів. Наприклад, коли ви стрибаєте очима із заголовка до тексту, вам потрібна відстань між цими блоками для зручності читання або абзаци, оскільки довгі блоки тексту складні для сприйняття. До слова, на сайті Prometheus є безкоштовні курси з дизайн-мислення.

Дизайн може стосуватися не лише документів, але й процедур. Часто клієнти просто не розуміють певні процеси та потребують покрокову інструкцію, складену простою мовою. Водночас не варто забувати про зміст юридичних документів. Форма не має перетворюватися на річ у собі.

Третя щорічна конференція випускників та учасників Програми «Адвокат майбутнього» була приурочена до старту третього сезону Програми «Адвокат майбутнього». Впродовж року сотня учасників, відібрана на конкурсній основі, вдосконалюватиме свої soft skills та формуватиме нове покоління агентів змін у суспільстві.


Коментарі:

Іларіон Томаров Іларіон Томаров, керівник практики інтелектуальної власності АО «Василь Кісіль і Партнери»

— Що з лігалтеху вже сьогодні може застосувати адвокат, який практикує індивідуально або у складі невеликої фірми?

— Знайти у щоденній діяльності хоча б одну задачу, яку адвокат виконує регулярно. Якщо вона є стандартною (позов про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідності за порушення ПДР), потрібно витратити кілька годин, щоб створити шаблон документа. Для цього можна зібрати бота у месенджері: помічник адвоката відповідає на основні запитання, а бот у відповідь генерує проект позову. Залишилося додати документи та відправити їх в суд. Як варіант, можна скористатися конструктором документів (наприклад, AxDraft), в кому автоматизувати створення позову. Якщо адвокат регулярно шукає судову практику, варто розглянути альтернативні держреєстру бази. Наприклад, https://court.opendatabot.ua/дозволяє зберігати потрібні комбінації пошукових запитів, ділитися з колегами, слідкувати за появою нових рішень за цими запитами.

Андрій УдовиченкоАндрій Удовиченко, CPO Bot & Partners

— Перед тим як пірнати в Legal tech, я рекомендував би юристам та адвокатам взяти вже знайомі їм інструменти та почати окреслювати власні процеси та знання. Наприк­лад, фірма «Договорнятко і Партнери» багато зай­мається договорами. Вони допомагають клієнтам їх писати та погоджувати з контр­агентами, інколи судитися. Фірма достатньо успішна і починає зрос­тати. Обсяг роботи збільшується, тому необхідно залучати нових юристів. Оскільки у компанії не виписані процеси, залучення нових юристів — це складний процес (їх потрібно довго навчати, постій­но менторити, спілкуватися). Така ситуація «з'їдає» час у партнера фірми та старших юристів, які мають балансувати між залученням нових клієнтів та на­вчанням і конт­ролем за юристами. Фірма не може впоратися з новими обсягами та іноді не виконує зобо­в'язання перед клієнтами на 100%.

Що робити? Один з варіантів — партнери та старші юристи мають почати ділитися своїми знаннями з новими юристами. Для цього вони можуть намалювати простеньку карту своїх процесів. Наприк­лад, створення нового договору для клієнта у «Договорнятко і Партнери» може складатися з таких етапів: збір інформа­ції від клієнта — поперед­ній драфт — погодження принципових моментів поперед­нього драфту з клієнтом — створення більш деталізованого драфту — вичитка юристами та редактором — погодження фінального драфту.

Далі такі процеси можна деталізувати різними питаннями. Хто збирає інформа­цію від клієнта? — напевно, партнер, який з ним комунікує. Хто робить перший драфт? — юрист. Що вичитуємо у поперед­ньому драфті? — тільки принципові моменти, не звертаємо увагу на різні деталі на кшталт «якого виду буде нумерований список». Скільки часу в серед­ньому триває кожен етап? Від чого це залежить? Де зазвичай виникають проб­леми? Etc.

Потім таку мапу можна повісити в офісі в загальному доступі, де кожен зможе на неї подивитися і сказати, що десь/щось, можливо, не працює або може працювати краще. З таким процесом буде легше зрозуміти, чи потрібен в ньому Opendatabot або Axdraft, чи необхідно сідати та розбиратися в Trello або Notion, чи пошта і Word вже вирішують всі проб­леми. Щоб почати малювати процеси, потрібно лише бажання ділитися, олівець, великий папір і час.

Діма Гадомський, СЕО Axon Partners Діма Гадомський

— Які зміни відбудуться в юридичній професії у наступні кілька років?

— Будемо говорити про конкретні цифри: майбутнє у найближчі 5 років, тобто у 2024 р. (тоді мені буде 42 роки). Жодних «світоперевертальних» змін не відбудеться. Жоден юрист не втратить роботу через робота. Інвестиції у лігалтех, як і зараз, здійснюватимуться з маркетингових бюджетів юрфірм. Юридичні стартапи надалі будуть доводити, що вони змінюють світ, працюючи на інвестиційні гроші (тобто у збиток). Бажання фаундерів робити стартап, замість того щоб робити бізнес, у найближчі роки відлякуватиме юридичні фірми від експериментів з інвестуванням.

Кілька найбільших юрфірм матимуть інвестиційну стратегію щодо лігалтех-стартапів. Вони конкуруватимуть тут з іноземними бігло та великою четвіркою (щоправда, четвірка до того часу, мабуть, або перетвориться у вісімку, або надаватиме юридичні послуги під іншими брендами).

Однак я не претендую на роль провидця. Це зараз нестандартний дисклеймер, на кшталт «Складно прогнозувати, адже в цьому рівнянні багато невідомих». Це я до того, що майбутнє створює кожен з нас, воно буде таким, яким ми його моделюємо своїми планами на майбутнє.


Матеріал, викладений у цій статті — це особисті думки спікерів заходу. Вони не є офіційною позицією ГО «Адвокат Майбутнього», ВГО «Асоціація правників України», ВГО «Всеукраїнське об'єднання адвокатів, які надають БПД» та Посольства США в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати