19 березня 2018, 11:30

Грузинські компанії та банківські рахунки для міжнародного бізнесу

Опубліковано в №11 (613)

Ірина Воєводіна
Ірина Воєводіна «Interlegal» партнер
Вікторія Руссєва
Вікторія Руссєва «Interlegal» юрист

Ведення міжнародного бізнесу стає більш прозорим. Компанії відмовляються від використання класичних офшорних юрисдикцій. Широке застосування правил CRS (Common Reporting Standard), BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) та концепції «substance» призвело до того, що сьогодні при використанні нерезидентних компаній необхідно звертатися до податкових юрисдикцій з хорошою репутацією, які надають можливість використовувати місцеві банки для здійснення платежів. Юрисдикцій, що відповідають міжнародним стандартам і при цьому володіють сприятливим податковим режимом та зручною банківською системою, не так багато. Однією з них є Грузія.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Грузія займає 16 місце у світі за легкістю ведення бізнесу в рейтингу Світового Банку та МФК DoingBusiness. Держава забезпечує сприятливі умови для підприємців та підтримує ведення бізнесу.

Основними привабливими рисами Грузії для ведення підприємницької діяльності є відсутність валютних обмежень і контролю з боку держави, а також зручні податкові режими. Грузинські та іноземні юридичні особи з відкритими рахунками в грузинських банках мають право продавати й купувати іноземну валюту без обмежень. Також немає обмежень на отримання позик від іноземних банків.

В операціях українських компаній з грузинськими перевага полягає у відсутності Грузії в списках офшорних зон України та держав, що відповідають критеріям, встановленим пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового Кодексу України (так званий список країн, операції з якими підпадають під правила трансфертного ціноутворення). При цьому в Грузії немає схожих списків щодо інших держав.

Загальні характеристики компанії

Під час підготовки до реєстрації компанії перед засновниками завжди постає питання вибору кращої організаційно-правової форми. В Грузії, як і в Україні, найбільш поширеною формою компаній є зрозуміле та просте «товариство з обмеженою відповідальністю». Також зручно, що законодавство Грузії не встановлює будь-яких вимог щодо розміру та подальшого формування статутного капіталу.

Грузію можна назвати гостинною до іноземців, адже засновувати компанію можуть іноземні фізичні та юридичні особи без обмежень. Директором компанії може бути також іноземець. Директор несе юридичну відповідальність за діяльність підприємства. Номінального сервісу немає. Для зв'язку з місцевими органами зручно мати місцевого директора, який володіє грузинською мовою. Таким чином, якщо засновником є нерезидент Грузії, зручно мати двох директорів: одного – місцевого та другого – нерезидента. Окрім того, важливо, що іноземний директор може виконувати свої функції за межами Грузії, що не впливатиме на визнання грузинської компанії податковим резидентом Грузії.

Інформація про засновників і директорів компанії відкрита. Проте реєстру бенефіціарів у Грузії немає. 

Оподаткування, бухгалтерський облік та звітність

Оподаткування в Грузії розвивається у напрямку створення максимально комфортних умов для бізнесу. Так, з початку 2017 р. набули чинності зміни до Податкового кодексу Грузії, якими передбачена нульова ставка податку на нерозподілений (реінвестований) прибуток компаній-резидентів. Таким чином була впроваджена «естонська модель оподаткування», згідно з якою оподатковується лише розподілений прибуток.

У Податковий Кодекс були внесені нові статті з докладним описом понять «розподілений прибуток» та «понесені витрати/виплати, не пов'язані з економічною діяльністю». Нерозподілений прибуток – це прибуток, що розподіляється підприємством між його засновниками у вигляді дивідендів, у грошовій чи не грошовій формі.

До об'єктів оподаткування компаній-резидентів належать понесені витрати або інші виплати, не пов'язані з економічною діяльністю, безоплатні поставки товарів/надання послуг та/або передача грошових коштів, понесені представницькі витрати в розмірі, що перевищує граничний розмір, встановлений Податковим Кодексом.

Виплати/понесені витрати будуть віднесені до об'єктів оподаткування компаній-нерезидентів, якщо вони здійснюватимуть діяльність у Грузії за допомогою постійного представництва.

Сьогодні в Грузії діють такі ставки податків:

  • податок на нерозподілений прибуток компаній – 0%;
  • податок при розподілі прибутку (в тому числі виплата дивідендів) – 15%;
  • ПДВ – 18%;

При цьому, Грузія є податковою юрисдикцією, що передбачає зобов'язання компанії вести бухгалтерський облік та подавати звітність до податкових органів.

Варто відзначити, що Грузія підписала договори про уникнення подвійного оподаткування з більше ніж 25 країнами, зокрема з Австрією, Бельгією, Данією, Росією, Китаєм, Великобританією, Сінгапуром, ОАЕ. Угода з Україною була підписана та набула чинності у 1999 р.

Відповідно до Конвенції з Україною, від податку на репатріацію звільняється вартість міжнародного перевезення морським, автомобільним, залізничним і повітряним транспортом. Тобто конвенція охоплює всі види транспорту, за винятком річкового.

Спеціальні податкові режими

Цікаво, що в Грузії для отримання окремих податкових переваг і пільг компаніям можуть надаватися спеціальні статуси. Наприклад, компанії зі статусом спеціальної торговельної компанії (СТК) або компанії вільної індустріальної зони (ВІЗ) звільняються від податку на прибуток і ПДВ у разі дотримання певних умов здійснення діяльності та можуть вигідно використовуватися в торговельній діяльності.

СТК може здійснювати реекспорт товарів, поставку товарів, купівлю імпортних товарів за ціною не нижчою, ніж митна вартість у компаній, які не є СТК, для цілей реекспорту або поставки.

Ставки податку для СТК:

  • податок на прибуток – 0%;
  • ПДВ – 0%;
  • податок на імпорт – 0%.

ВІЗ може здійснювати всі види діяльності, дозволені для звичайних компаній, крім деяких винятків: надавати послуги грузинським платникам податків (крім зареєстрованих у ВІЗ) та купувати послуги у грузинських платників податків (крім зареєстрованих у ВІЗ), за винятком деяких закупівель.

Ставки податків у ВІЗ:

  • податок на прибуток – 0%;
  • ПДВ (постачання, яке не виходить за межі ВІЗ) – 0%;
  • податок на імпорт товарів до Грузії (для товарів, вироблених у ВІЗ) – 0%.

Відкриття банківських рахунків

Грузинські банки надають можливість віддаленого управління рахунком та надають широкий спектр банківських послуг. Такі популярні в торговельній діяльності інструменти оплати як акредитиви, інкасо також визнаються грузинськими банками, якщо в договорі чітко прописані умови здійснення оплати та є посилання на міжнародні норми.

При цьому місцеві банки проводять також міжнародні платежі, в тому числі у валюті – американський долар, без будь-яких складнощів. Банківський моніторинг помірний.

Висновок

На завершення відзначимо, що грузинські компанії завдяки всім вищеописаним перевагам можуть стати зручним інструментом ведення бізнесу в сучасних жорстких реаліях. Що стосується інших податкових юрисдикцій, то вони недорогі та зручні в обслуговуванні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати