29 жовтня 2024, 11:12

Для компенсації збитків, завданих рф, — потрібна чітка правова основа

Святослав Болінський
Святослав Болінський юрист, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда»

Відшкодування збитків і завданої шкоди цивільному населенню є складною справою й очікувано довготривалою та багатогранною. Передусім відсутні реальні правові механізми врегулювання питання відшкодування шкоди. Представники держави й міжнародних організацій та правники кажуть про комплексний підхід. Компенсація громадянам України та бізнесу від російської федерації потребує прийняття ряду правових рішень і в Україні і в світі. А ще потрібна воля й рішучість країн-партнерів прийняти ці рішення й впровадити їх реалізацію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Мають бути розроблені чіткі механізми справедливого відшкодування. У листопаді 2022 року Генасамблея ООН прийняла резолюцію про правовий захист у зв’язку з агресією проти України. Було визнано необхідність у співпраці з Україною створення міжнародного механізму відшкодування шкоди. У травні 2023 року Рада Європи прийняла резолюцію про створення Міжнародного реєстру збитків.

Перші ластівки міжнародної співпраці є. Європарламент схвалив надання Україні до 35 млрд євро кредиту, що буде погашатись за рахунок доходів від російських активів. Але самі активи Європа Україні не передає. Кошти потрібні нашій державі на ряд нагальних питань для оборони й функціонування.

Виплата компенсації громадянам та бізнесу можуть сприяти спеціальні фонди й міжнародна допомога. Відшкодування шкоди населенню та бізнесу з бюджету України в повному обсязі мають обмеження, особливо під час війни. Крім матеріальної шкоди, що так чи інакше має бути компенсована, є упущена вигода приватного бізнесу.

Потрібно максимально швидко фіксувати завдану шкоду

Ще одне питання на якому хочу наголосити — громадянам і бізнесу складно довести збитки. Потрібно максимально швидко фіксувати завдану шкоду, збирати всі докази й документи, проводити фото- й відеозйомку, зберегти публікації, якщо були матеріали в медіа й покази свідків, що підтверджують факт нанесеної шкоди, руйнування житла й іншої нерухомості, знищення майна тощо.  Документи оформлюють в установленому порядку. У випадку знищення або руйнування підприємств і іншої приватної власності ця процедура є доволі дорогою. Але є можливість подати в суд безпосередньо на країну-агресора або ж на відшкодування за рахунок підсанкційних осіб. Юридична компанія «Болінський і команда» спеціалізується на правовому захисті бізнесу. Відшкодування збитків завданих росією — частина нашої роботи. Спілкуючись із представниками бізнесу, неодноразово відмічав, що вони не дуже вірять в репарації. Але є можливість притягнути до відповідальності тих, хто безпосередньо сприяв війні в Україні й за рахунок їхнього майна відшкодовувати заподіяну шкоду.

Юристи допомагають побачити всі можливості

Для ефективного оформлення заподіяної шкоди бажано звернутися до фінансистів або юристів які спеціалізуються на відшкодуванні збитків завданих військовою агресією росії. Юристи допомагають розібратися в ситуації й супроводжують процес. Вони допомагають побачити всі можливості, зробити все відповідно до діючих законів й захищають інтереси позивачів у суді. Фіксують збитки відповідні фахівці.

Українські громадяни активніше почали оформлювати завдану росією шкоду й подавати на росію й відповідні органи влади рф. Позови на компенсацію збитків за рахунок заарештованого майна осіб на яких накладено санкції як в Україні, так і в інших країнах – це на наш погляд може бути більш швидкий процес, ніж очікувані репарації.

Політичні обставини

На вирішення питання щодо компенсації завданої українським громадянам шкоди впливає й політичний чинник. Поки йде війна росія не погодиться на виплату репарацій та інших компенсацій. Тож залишається механізм відновити хоча б частину справедливого відшкодування за рахунок майна та коштів російської федерації та підсанкційних осіб, що знаходиться в Україні та на території країн-партнерів. Компенсація має ґрунтуватися на принципах міжнародного гуманітарного права. Український суд має право ігнорувати імунітет рф і розглядати справи щодо компенсації шкоди фізичним особам завданої нападом на Україну.

Комплексний підхід

На мою думку, потрібен комплексний підхід. Буде задіяно ряд заходів і методів для забезпечення компенсації збитків цивільному населенню, бізнесу та державі.

Перспективним напрямком є наступний алгоритм притягнення до цивільно-правової відповідальності осіб, що сприяють війні – так би мовити підсанкційні особи. На мою думку, особисто вони мають нести наразі відповідальність за заподіяну шкоду. В такому разі роль санкцій буде реалізована на всі сто відсотків. Оскільки останні відчують власну відповідальність не тільки в вигляді замороження активів, а й у вигляді того, що війну, що фінансують або підтримують зі сторони рф, оплачують не тільки в рф, а й потерпілій від війни стороні — бізнесу України, громадянам України та Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати