15 листопада 2024, 18:44

Обшук: що робити та що не робити

Святослав Болінський
Святослав Болінський юрист, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда»

Постукатися в двері з обшуком або й так зайти правоохоронні органи можуть до будь-якої компанії — й до тих, хто сумлінно дотримується українського законодавства й до тих, хто усіляко зловживає можливостями. Про те що робити або навпаки не робити розповідає юрист, адвокат і засновник юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ми працюємо в рамках законодавства, нічого незаконного не робимо й тому до нас не прийдуть з обшуком — таку або подібну фразу юристи чують від власників або керівників компаній доволі часто. Але є але. У правоохоронних органів є кілька причин прийти до бізнесу з обшуком.

«Підставою для обшуку може бути помилка через необізнаність. Наприклад у структурі підприємства використовується група ФОПів. Запитаєте, що ж тут такого, так усі роблять. Але насправді це є незаконним і кваліфікується як ухилення від сплати податків. Інша причина — кримінальна справа відкрита на замовлення конкурентів або за скаргою колишнього ображеного співробітника. Компанію також можуть перевіряти через проблеми в контрагентів. Часто на підприємстві починається обшук після невдало укладеної цілком законної угоди», — розповідає СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський

Значне підвищення прибутків компанії також може привернути увагу правоохоронних органів. Серед причин і ухиляння від сплати податків, зокрема застосування різноманітних схем зекономити. Незаконна діяльність компанії — класичний варіант візиту, в тому числі й із жорстким варіантом обшуку коли всіх покладуть «обличчям в підлогу».

Ознаки того, що до вашої компанії можуть завітати з обшуком

Ознаками того, що до вашою компанією можуть зацікавитися правоохоронні органи — збір інформації про ваших партнерів і контрагентів, ваші спільні операції й слідчі дії щодо них. Запити від правоохоронних органів до вашої компанії також не варто ігнорувати, наголошує юрист Святослав Болінський. Відсутність відповіді також може спровокувати обшук.

Як підготуватися до обшуків

На сто відсотків підготуватися до обшуку неможливо. Але є кілька правил і порад, що стануть у нагоді й не тільки при обшуках, а й у поточній роботі. Перш за все службова комунікація та зберігання робочих даних на особистих телефонах — це недостатній захист службової інформації та ризик доступу до неї сторонніх осіб. У випадку обшуку — ця інформація гарантовано буде використана слідчими. Також не варто зберігати в офісі багато готівки та цінних речей і предметів.

«Підготовка до обшуків є дуже важливим елементом у системі захисту бізнесу. Це стосується як порядку доступу до документів та їх зберігання, правил передачі інформації, робочих нотаток, так і підготовки персоналу. Зокрема, проведення тренінгів на випадок обшуків, роз’яснювальної роботи, навчання персоналу правам та правилам поведінки в нестандартних ситуаціях», — коментує Святослав Болінський.

Зберігання й доступ до документів та інформації:

  • Первинна документація має зберігатися не в офісі. У приміщенні компанії варто зберігати лише ті документи, що необхідні для поточної роботи.

  • Не варто записувати на папірцях і стікерах паролі доступу, а тим більше залишати їх на робочому столі.

  • Краще зберігати документи в цифровому форматі в хмарному сховищі або за межами офісу. Другий варіант також має свої недоліки, але кращий за доступ до документів у разі обшуку.

  • Бажано, щоб ваш сервер знаходився не в офісі й мав систему паролів та віддалений доступ.

  • Доступ до хмарного сховища, телефонів і комп’ютерної техніки з підвищеними елементами безпеки.

  • Не зберігайте чернетки. Вони також можуть бути використані як доказ проти компанії.

Що робити під час обшуку

Слідчі мають надати ухвалу про обшук, де має бути правильно вказано назву компанії та адреса. За наявності помилки обшук є незаконним.

Наступний крок — потрібно викликати адвоката. Бажано мати підписаний договір завдяки якому ви зможете його оперативно викликати в екстренній ситуації, а не шукати юриста в процесі обшуку.

Поводьте себе спокійно, слідчі обов’язково відслідковуватимуть усі ваші реакції та всіх присутніх. Будь-яка дія або емоція може наштовхнути їх на певний слід. Не завжди слідчі заздалегідь мають всю необхідну інформацію й розраховують знайти її під час обшуку або в наслідок допиту.

Якщо обшук проходить у офісі необхідно сповістити інші підрозділи компанії. До приїзду адвоката співробітники не повинні відповідати на запитання слідчих.

Керівник має знаходитися там, де проходить обшук і бачити, що саме вилучають правоохоронці. Підписуючи протокол обшуку ретельно перевірте, щоб було вказано всі прізвища та імена та всі документи й майно, що вилучено. Маєте отримати примірник цього протоколу на руки.

Чого не робити під час обшуку

Не варто надавати пояснення й відповідати правоохоронцям без адвоката. Не слід погоджуватися на обшук без адвоката. Так, слідчі можуть провести обшук без адвоката, це їх право, але зазвичай на приїзд адвоката дається година. При цьому всі мають залишатися на своїх місцях.

Також не варто пробувати вирішити все з правоохоронцями. Це може означати, що ви винні й слідчі приділять обшуку ще більше уваги.

Адвокати категорично не рекомендують пробувати видалити дані, знищити або викинути документи й компроментуючі речі та протидіяти фізично. До вас може бути застосована сила й усі дії будуть відповідно кваліфіковані. 

Не варто відмовлятися підписувати й отримувати протокол. Всі дії будуть зафіксовані, зокрема слідчий це запише в протоколі, а поняті підтвердять, що ви відмовилися.

Ваші права й перспективи

У результаті обшуку можуть бути вилучені документи, техніка, обладнання й готівка. Слідчі можуть вручити підозру керівництву компанії й закрити в СІЗО, це непоодинокі випадки. Адвокати можуть вирішити більшість питань по ситуації з обшуком.

Ваші права:

  • Ви маєте право на телефонний дзвінок адвокату.

  • Маєте право не відповідати без свого адвоката.

  • Маєте право знімати процес обшуку.

  • У разі заборони зйомок, ваш адвокат має право фіксувати процес обшуку.

  • Отримати протокол обшуку.

  • У разі незаконних дій викликати поліцію.

  • Можете висловлювати свої зауваження на камеру правоохоронців, які фіксують обшук.

Двох однакових ситуацій немає, але дотримання рекомендацій юристів і план дій у разі виникнення нестандартної ситуації допоможуть уникнути більших неприємностей і вирішити питання оперативніше та з меншими затратами.

«Болінський і команда»

Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87

bolinskyi.com

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати