В Одесі відбулися Shipping Talks, організовані юридичною компанією Interlegal (працює з 1995 року у сфері транспорту, судноплавства та міжнародної торгівлі) спільно з Південноукраїнським офісом Європейської бізнес-асоціації (ЕВА).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В заході, що тривав у гібридному форматі – наживо та онлайн – взяли участь представники шипінгових, логістичних, страхових компаній, які зацікавлені у розвитку міжнародних морських перевезень попри воєнні та економічні виклики.
«Вже 2,5 роки ми живемо на гойдалках, тому навчилися швидко адаптуватися до змін. Ще рік тому ми уявити не могли, що Український морський коридор працюватиме на повну. На сьогодні ним перевезено понад 80 млн тонн вантажів», зазначив партнер «Interlegal», голова правничого комітету Південноукраїнського осередку ЕВА Артур Ніцевич.
За повідомленням Адміністрації морських портів України (АМПУ), від початку роботи Українського морського експортного коридору, близько 3 тисяч суден доставили українську продукцію до Африки, Азії, портів Європи та Америки. У жовтні 2024 року Україна встановила річний рекорд з експорту товарів, поставивши продукції на 3,8 млрд доларів, що на 18,7% більше показників вересня. Загальний експорт з початку року сягнув 34,6 млрд доларів.
Важливим кроком на підтримку логістики став запуск судноплавною компанією «Maersk» нового фідерного сервісу між Порт-Саїдом (Єгипет) і Чорноморськом (Україна). Лінія працює з 16 жовтня.
Все це – попри ракетні удари, яких лише у жовтні й тільки по Одещині – воєнні аналітики нарахували 14. У минулому місяці росіяни суттєво посилили атаки інфраструктуру портів Великої Одеси. Упродовж жовтня були пошкоджені також склади зернових (зокрема, на Дунаї), вантажні крани, складські приміщення, техніка, адміністративні будівлі.
За останні 2 місяці, розповіли учасники Shipping Talks, зафіксовано 5 влучань в морські транспортні судна. Вантаж не постраждав, водночас воєнні ризики у суден застраховані не були. Одразу після обстрілів більшає запитів на страхування воєнних ризиків, визнають спеціалісти страхової сфери. Звертаються, кажуть, навіть ті клієнти, яким раніше пропонувалося страхове покриття, а вони не демонстрували зацікавленості в ньому.
Умови, за яких доводиться працювати, вимагають від дійових осіб ринку насамперед гнучкості, вміння знаходити нестандартні рішення. Про це говорив майже кожен спікер Shipping Talks.
Виділимо головні тези, що прозвучали:
● Ворог намагається відтіснити Україну зі світового ринку зернових, тобто не припиняє спроби вбити нашу державу економічно.
● Воєнні страхові ризики покриваються з моменту завантаження вантажу на судно. Покриття діє в територіальних водах України та прилеглій зоні, поки судно з вантажем не перетне географічну точку Суліна, а далі – до кінцевої точки розвантаження.
● В Україні діє такий інструмент відшкодування як державна програма компенсації збитків, завданих морським і внутрішнім суднам внаслідок збройної агресії рф. На всі подібні випадки протягом 2024 року зарезервовано 2 млн грн як компенсація. Утім практики отримання компенсацій поки що немає.
● Як ще один варіант відшкодування збитків, які вже настали, «Interlegal» пропонує не прямий (поки що) спосіб привести постраждалого клієнта до отримання коштів. Вимога фіксується через місцеві або господарські суди України, відповідачем є безпосередньо держава рф. Проводяться необхідні експертизи. Надалі це відкриє можливість відшкодувати збитки через міжнародний компенсаційний механізм.
Нагадаємо, першим елементом міжнародного компенсаційного механізму є Міжнародний Реєстр збитків, створений у травні 2023 року. Реєстр приймає заяви про відшкодування збитків, втрат та шкоди, завданих рф, та докази на їхнє підтвердження.
«Український бізнес – неймовірний. Він може пристосуватися до будь-яких змін, не зламатися перед будь-якими викликами», – підсумувала дискусії на Odesa Shipping Talks модераторка заходу, партнер Interlegal Карина Горова.