10 серпня 2021, 18:10

Діяльність Товариства Червоного Хреста України: виклики та перемоги

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»
Тимур Короткий
Тимур Короткий провідний науковий співробітник державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України»

В умовах збройного конфлікту, надзвичайних ситуацій, гуманітарних криз набуває важливості активність громадських інституцій. Особливе місце серед них належить Національним товариствам Червоного Хреста або Червоного Півмісяця. Вони діють майже у всіх країнах, входять до Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та загалом складають Міжнародний Рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В Україні це Товариство Червоного Хреста України. Діяльність Товариства Червоного Хреста України є res publicae, але водночас вона потребує уваги та підтримки. Тому важливою стає співпраця Товариства Червоного Хреста України з юридичною спільнотою задля підтримки у правовій площині.

Цим матеріалом в «Юридичній Газеті» ми розпочинаємо серію публікацій про діяльність Товариства Червоного Хреста України , його організаційно-правові засади, розповсюдження в межах його компетенції знань про міжнародне гуманітарне право, захист відмітних емблем та інші юридичні аспекти.

Товариство Червоного Хреста України є неприбутковою добровільною гуманітарною всеукраїнською громадською організацією, яка визнана Міжнародним Комітетом Червоного Хреста та Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Саме визнання на основі відповідності критеріям Національного товариства є основою входження Товариства Червоного Хреста України в Міжнародну федерацію товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та загалом приналежність до Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, що дозволяє Товариству Червоного Хреста України залучати допомогу Національних товариств з усього світу.

Від протидії поширенню COVID-19 до підвищення обізнаності щодо мінної небезпеки

Метою діяльності Товариства Червоного Хреста України є запобігання та полегшення людських страждань під час збройного конфлікту, стихійних лих, катастроф та аварій, надання допомоги медичній службі Збройних Сил та органам охорони здоров’я, сприяння органам державної влади в їхній гуманітарній діяльності.

Завдання, функції, напрямки діяльності Товариства Червоного Хреста України визначені Законом України «Про Товариство Червоного Хреста України» (пізніше ми окремо розповімо про правовий статус Товариство Червоного Хреста України – прим. ред.).

Сьогодні Товариство Червоного Хреста України здійснює діяльність у таких напрямках:

протидія поширенню COVID-19;

• організація роботи патронажної служби;

• проведення навчань з першої допомоги;

• розповсюдження знань з міжнародного гуманітарного права;

• здійснення санітарно-просвітницької діяльності;

• пропаганда донорства крові;

• організація загонів швидкого реагування;

допомога постраждалим у надзвичайних ситуаціях;

допомога внутрішньо переміщеним особам;

• розшук безвісти зниклих;

психосоціальна підтримка;

підвищення обізнаності про ризики мінної небезпеки;

• допомога нужденним.

Вищим керівним органом Товариства Червоного Хреста України є з’їзд, який скликається кожні 5 років. Черговий з’їзд відбувся 09.07.2021 р., де були присутні волонтери та співробітники з різних куточків України, представники Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, делегати Німецького, Данського Національних Товариств Червоного Хреста, представники Ради національної безпеки та оборони України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Збройних Сил України, Центру громадського здоров’я України, Уповноважена Президента України з волонтерської діяльності тощо.

На з’їзді Товариства Червоного Хреста України був обраний керівний склад та прийнятий Статут Товариства в новій редакції. Шляхом таємного голосування з п’ятьох претендентів президентом Товариства Червоного Хреста України обрали Миколу Поліщука (раніше він був виконуючим обов’язки президента – прим. ред.). Віцепрезидентами стали Валентна Пришко, Іванна Сабо, Павло Розенко та Олександр Богдан. Ще на 5 років подовжено повноваження Максима Доценка як генерального директора Національного комітету Товариства Червоного Хреста України .

Коли делегати та керівники організації підбивали підсумки часу, що минув від попереднього з’їзду, то передусім згадували останні півтора року. Для Товариства Червоного Хреста України , як і для усієї держави та світу загалом, це був період нових випробувань у зв’язку з пандемією СOVID-19. Недостатнє усвідомлення більшістю українців загроз коронавірусної хвороби, дефіцит засобів захисту для медичного персоналу, нестача необхідного обладнання в медичних закладах – саме на ці виклики доводилося реагувати якнайшвидше.

Товариство Червоного Хреста України оперативно організувало співпрацю з міжнародними партнерами, бізнесом та державним сектором. Активно проводилася інформаційно-роз’яснювальна робота щодо протидії розповсюдженню СOVID-19, була створена гаряча лінія, призначена для зменшення рівня стресу та дискримінації населення.

Соціально вразливі категорії громадян, а також ті, хто опинилися на вимушеній самоізоляції, були забезпечені усім необхідним – від продуктів харчування до засобів гігієни та наборів індивідуального захисту.

Таку допомогу здійснювали, зокрема, волонтери загонів швидкого реагування, які з перших днів пандемії долучилися до підтримки вразливих верств населення. Завдяки їхній роботі було розповсюджено близько 10 тис. гарячих обідів, понад 65 тис. продуктових та більше ніж 50 тис. гігієнічних наборів людям, які опинилися у скрутному становищі внаслідок пандемії. Було надано близько 470 тис. засобів індивідуального захисту для медиків.

З метою протидії коронавірусній інфекції була розпочата спільна координація дій з Радою національної безпеки та оборони України та Уповноваженою Президента з волонтерської діяльності. Також Товариство Червоного Хреста України долучилося до роботи Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

«Співробітники нашої організації як частини найбільшого у світі гуманітарного руху з понад сторічною історією діяльності, волонтери Товариства Червоного Хреста України протягом останнього року працювали майже в цілодобовому режимі. День за днем ми міцнішали, набиралися нового досвіду та знань. Ми адаптувалися до нових умов, які показали, що пандемія – це не тільки тривога і хвилювання, це особливий час для милосердя», – зазначив президент Товариства Червоного Хреста України Микола Поліщук.

Також він зазначив, що у 2020 р., попри всі його труднощі, вдалося залучити гуманітарну допомогу від Польського, Німецького, Нідерландського, Шведського Товариств Червоного Хреста. У 2021 р. до спільного плану дій ТЧХУ долучився Канадський Червоний Хрест.

Допомога у разі виникнення надзвичайних ситуацій та гуманітарних криз

Одночасно з пандемією в Україні нікуди не зникли проблеми природно-техногенного походження. Під час масштабних повеней на Заході України волонтери та співробітники Товариства Червоного Хреста України надавали допомогу під час відселення постраждалих та роздали понад 10 тис. гігієнічних і продуктових наборів. Коли у 2020 р. на Сході України (в Луганській області) спалахнула пожежа, то близько 200 мешканцям, евакуйованим рятувальниками, співробітники Товариства Червоного Хреста України надавали суттєву допомогу

Важливим напрямком роботи Товариства Червоного Хреста України є система навчання з надання першої допомоги. Це важлива складова гуманізації суспільства та зміна у ставленні до цінності життя і здоров’я. Це більше ніж практичні навички, це передусім зміна світогляду. Загалом, у тренінгах, семінарах і майстер-класах з першої допомоги взяли участь близько 20 тис. осіб.

Важливо зазначити, що тренінги з першої допомоги були проведені у понад півсотні населених пунктів вздовж лінії розмежування, а також що потягом 8 років збройного конфлікту на території України Товариство Червоного Хреста України здійснює діяльність з допомоги жертвам конфлікту та внутрішньо переміщеним особам.

Окрім того, в межах програми підвищення обізнаності про ризики мінної небезпеки у 2020 р. було проведено 541 інформаційну сесію в Луганській та Донецькій областях, поінформовано та проведено навчання щодо безпечної поведінки для понад 5 тис. осіб.

Розповсюдження знань про МГП і захист емблеми Червоного Хреста

Окремим напрямком діяльності Товариства Червоного Хреста України є розповсюдження знань про міжнародне гуманітарне право, захист емблеми Червоного Хреста. В цьому аспекті актуальним напрямком для Товариства у 2020 р. стала системна співпраця з військовими капеланами – досвід, новітній не тільки в Україні, але й у світі загалом.

Генеральний директор Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Максим Доценко зауважив, що у 2020 р. вперше за період незалежності України було прийняте судове рішення щодо неправомірного використання емблеми Червоного Хреста. Рішення було ухвалене в листопаді минулого року в Господарському суді Житомирської області завдяки зусиллям юридичної фірми «Ілляшев та Партнери». Юристи представляли інтереси Червоного Хреста в суді pro bono, тобто добровільно та безкоштовно. Відповідно до цього рішення одна з великих мереж медичних центрів повинна прибрати емблему зі своїх вивісок, документації, реклами та сайту. Для ТЧХУ це також стало певною перемогою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати