Положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII (далі – Закон №71-VIII) у частині справляння податку на прибуток підприємств набрали чинності 01.01.2015 р. Документом викладено розд. ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у новій редакції та передбачено розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, відповідно до положень розд. ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Поряд з цим, 13.08.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування неприбуткових організацій» №652-VIII (далі – Закон №652-VIII), яким внесено зміни до ст. 133 Кодексу та визначено умови, за яких неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств.
З 1.12.2015 р. набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» №897 від 20.10.2015 р. (далі – Наказ №897). Документ виданий з метою забезпечення виконання нових правил з оподаткування, запроваджених з 1.01.2015 р., у зв’язку з набранням чинності Закону №71-VIII, якими передбачено, що об’єкт оподаткування визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розд. ІІІ Кодексу.
Затверджена Наказом №897 форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація №897) передбачає:
- уніфікацію форм податкової звітності з податку на прибуток підприємств (замість чотирьох окремих декларацій складається одна);
- просту та логічну структуру декларації, що дозволить платнику визначати свої податкові зобов’язання з мінімальними витратами часу;
- значне скорочення кількості додатків до декларації – з 14 до 9;
- наявність нового додатка РІ (різниці), в якому згруповані всі різниці, на які збільшується (зменшується) фінансовий результат, передбачені Кодексом з посиланням на відповідні норми;
- можливість надання платниками інформації про контрольовані операції в рамках трансфертного ціноутворення за скороченою формою.
Таким чином, нова форма податкової звітності сприятиме зменшенню платниками часу на її ведення і формування, оскільки основні її показники заповнюються на підставі показників фінансової звітності. Про це та інше йдеться у Листі Державної фіскальної служби України «Про затвердження декларації з податку на прибуток підприємств» №102/7/99-99-19-02-01-17 від 04.01.2016 р.
Встигнути до 9 лютого!
Як йдеться у роз’яснювальному листі ДФС, із прийняттям Декларації №897 втратили чинність такі форми податкових декларацій (розрахунків):
- про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи (від 16.12.2013 №810);
- з податку на прибуток підприємства (від 30.12.2013 №872);
- з податку на доходи (прибуток) страховика (від 27.01.2014 №84);
- з податку на прибуток банку (від 06.02.2014 №121).
У зв’язку зі скасуванням консолідованої сплати податку на прибуток підприємствами, які мають філії, втратив чинність наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток та форми Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток» №39 від 28.01.2013 р. Відповідно, з 2015 р. не передбачено подання декларації, яка раніше мала тип «Консолідована».
З метою ідентифікації платників, на яких поширюються особливості оподаткування податком на прибуток, при складанні податкової декларації з податку на прибуток у полі 9 «Особливі відмітки» Декларації №897 проставляється позначка щодо належності платника до відповідної категорії:
- виробника сільськогосподарської продукції;
- банку;
- страховика;
- суб’єкта, що провадить букмекерську діяльність та азартні ігри, крім азартних ігор з використанням гральних автоматів;
- суб’єкта, що провадить діяльність з випуску та проведення лотерей або азартні ігри з використанням гральних автоматів;
- підприємства (організації) громадської організації інвалідів, яке отримало дозвіл на користування пільгою;
- постійного представництва нерезидента;
- платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) рік у періоді, на який припадає дата його ліквідації.
Враховуючи, що з 1.01.2015 р. кардинально змінилися підходи до визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток і старі форми декларацій з податку на прибуток не дають можливості визначити такий об’єкт, перше подання звітності за новою формою декларації, затвердженою Наказом №897, здійснюється за результатами діяльності за 2015 р.
Для окремих платників, залежно від результатів діяльності, базовим звітним періодом може бути календарний квартал, з поданням декларації за квартал та наростаючим підсумком за перше півріччя, три квартали податкового року, звітний рік. У такому випадку подання декларації за відповідні звітні періоди: квартал, півріччя, три квартали та рік здійснюється протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18, п. 49.19 ст. 49 розд. ІІ Кодексу). Тобто податкова декларація за 2015 р. подається платниками, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, до 9.02.2016 р.
Авансові внески при виплаті дивідендів
У ДФС роз’яснюють, що у разі наявності непогашеного грошового зобов'язання, авансовий внесок розраховується з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. При цьому, якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обчислення суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкта оподаткування, обчислене пропорційно до кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Варто звернути увагу, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний рік. Таким чином, за новими правилами не передбачено перенесення на наступні податкові роки залишку суми авансових внесків при виплаті дивідендів, не зарахованих у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний рік.
А можна самостійно виправити?
Самостійне виправлення помилок здійснюється, як і раніше, шляхом уточнення показників декларації відповідно до ст. 50 розд. ІІ Кодексу (в уточнюючій декларації або у складі декларації за поточний звітний період з поданням Додатка ВП).
Як йдеться у листі ДФС, показники Додатка ВП відображаються у двох таблицях:
1) показники таблиці 1 аналогічні показникам основної декларації та відображають дані виправлених показників за податковий період, що уточнюється;
2) показники таблиці 2 відображають результати виправлення помилок, дані з яких переносяться до рядків 27-30, 32-34, 36-38 декларації.
При цьому слід звернути увагу, що при самостійному виправленні помилок щодо щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств у рядку 36 декларації зазначається сума збільшення або зменшення податкового зобов’язання з щомісячного авансового внеску у розрахунку за один календарний місяць.
При самостійному виправленні помилок за звітні періоди до 1.01.2015 р. заповнюються показники таблиці 2, а у рядках таблиці 1 проставляються прочерки. У разі самостійного виправлення помилок в уточнюючій декларації за податкові періоди до 1.01.2015 р. платниками заповнюються рядки 27-28, 30-31, 32, 34-35, 36 та 38-39 Декларації №897, що відображають результат уточнення податкових зобов’язань.
Оскільки основні показники, що обчислюються для визначення об’єкта оподаткування за новими правилами, суттєво змінилися, то для самостійного виправлення помилок за новою формою за звітні (податкові) періоди до 1.01.2015 р. платники мають право скористатися нормами п. 46.4 ст. 46 розд. ІІ Кодексу щодо подання доповнення до податкової декларації, яке може бути складено за довільною формою та буде використано контролюючим органом у процесі аналізу показників такої декларації. У такому разі платник зазначає про цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації, а доповнення до декларації вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації.