22 жовтня 2019, 12:34

Чому «судєбка» вважається найкращим шляхом для старту кар'єри?

Опубліковано в №43-44 (697-698)

Анастасія Дочило
Анастасія Дочило «INPRAXI LAW» молодший юрист

Після закінчення університету перед кожним молодим юристом постає нелегкий вибір. Куди податися далі? Який обрати шлях та не схибити? Я не буду вам розповідати, що закінчивши бакалаврат, впевнено знала, яким саме напрямком юриспруденції хочу займатися. Це буде неправдою. Однак після того як я зробила перші кроки в цій нелегкій сфері, хочу надати вам (таким же молодим та недосвідченим юристам, як і я) декілька практичних порад.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З чого варто почати?

Моя відповідь буде однозначною — з пошуку наставника. Закінчивши університет, більшість молодих юристів має лише теоретичні знання в різних галузях права. На жаль, 99% ВНЗ не забезпечують своїх випускників практичними навичками та досвідом. Саме тому потрібно знайти того, хто допоможе вам пройти крізь «терни юриспруденції». Людину, яка буде для вас вчителем, беззаперечним авторитетом, об'єктивним критиком, до думки якої ви будете прислухатися. Саме наставник допоможе вам правильно обрати напрямок юриспруденції, в якому ви зможете надалі працювати та розвиватися, а найважливіше — він поділиться з вами практичним досвідом.

Не затягуйте з цим питанням! Чим швидше ви знайдете наставника та почнете працювати, тим швидше ви досягнете успіхів в юридичному бізнесі. Не чекайте закінчення бакалаврату чи магістратури. Більшість юридичних фірм та адвокатів із задоволенням приймуть вас вже після третього курсу навчання.

На жаль, я почала працювати помічником адвоката лише після закінчення бакалаврату. Якби у мене зараз була можливість повернутися на третій курс та зайнятися пошуком роботи раніше, то вдруге я б її не втратила. Університет дасть вам багато, але практика — значно більше, а їх вдале поєднання взагалі зможе зробити з вас акулу юридичного бізнесу.

В якій сфері розпочати працювати?

На мою думку, молодому юристу варто розпочинати шлях своєї юридичної кар'єри з так званої «судєбки», тобто з роботи помічником адвоката, практикою якого є вирішення спорів. Чому? По‑перше, така робота завжди буде різноплановою. Сьогодні ви вирішуєте кейс щодо стягнення заборгованості, а вже завтра — щодо розірвання договору. У вас буде можливість спробувати попрацювати в різних галузях права та на базі отриманого досвіду обрати для себе найцікавішу.

По‑друге, ви зможете досконало вивчити як процесуальне, так і матеріальне законодавство. Навчитеся правильно «читати» закони, працювати з ними та застосовувати їх на практиці. На підставі отриманих знань ви зможете будувати правову позицію та стратегію захисту клієнта.

По‑третє, у вас буде можливість познайомитися з роботою судової влади України. Ви ознайомитеся з усіма можливими стадіями розгляду справи та відвідаєте суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Звичайно, спершу ви зможете брати участь у судових засіданнях лише як вільний слухач. Однак з часом, коли ви навчитеся ораторського мистецтва та отримаєте адвокатське посвідчення, ви зможете самостійно представляти інтереси клієнта!

До того ж ви навчитеся використовувати судову практику для збагачення власних знань, а також для написання процесуальних документів. Як би кумедно це не звучало, але я на своєму короткому шляху зустрічала випускників провідних юридичних ВНЗ, які не мали уявлення, як користуватися Єдиним державним реєстром судових рішень, а деякі навіть ніколи не чули про такий сайт. Будучи помічником адвоката, ви точно навчитеся працювати із судовою практикою, що є вкрай необхідною навичкою для сьогоднішнього юриста.

Найважливіше — ви навчитеся якісно готувати процесуальні документи. Вміння писати клопотання, позови, відзиви, заперечення та інші документи, без яких розгляд будь-якої справи в суді взагалі є неможливим — це найзатребуваніші навички серед сучасних молодих юристів. Знову ж таки, тут вам знадобиться ваш наставник, який допоможе опанувати ці навички.

Звичайно, вам не потрібно обмежувати себе виключно «судєбкою». Користуйтеся будь-якою можливістю: пишіть юридичні консультації, аналізуйте документи, складайте договори. Тобто будьте універсальними та набирайтеся різноманітного досвіду, знань та навичок. Надалі ви зможете обрати для себе одну галузь права, з якою захочете пов'язати своє життя. Однак для того щоб щось обрати, спершу потрібно спробувати з усім попрацювати.

До чого потрібно бути готовим та що варте уваги?

Всі молоді юристи — амбіційні, впевнені в собі, цілеспрямовані особистості. Ми хочемо отримати все та одразу. Проте в юридичному бізнесі, який ми з вами обрали, для досягнення висот необхідно щодня наполегливо працювати. Якщо ви думаєте, що юристи та адвокати не працюють до дев'ятої вечора, то ви помиляєтеся. Якщо вважаєте, що закінчивши університет, вам більше не доведеться навчатися — дозвольте вас розчарувати. Робота юриста — це щоденна праця, насамперед, над самим собою.

Нам пощастило, адже ми живемо в епоху технологій та можливостей. Увійдіть у Facebook, а якщо у вас досі немає своєї сторінки в цій соціальній мережі — неодмінно зареєструйтеся. Підпишіться на оновлення топових юридичних та консалтингових фірм, юридичних газет та академій. Таким чином, ви зможете завжди бути в курсі всіх актуальних новин та змін у законодавстві (не лише в українському).

Беріть участь в юридичних конференціях та відвідуйте курси. Їх різноманіття на ринку просто вражає! Більшість курсів сьогодні можна прослухати онлайн, не виходячи з дому чи з офісу. Деякі з них бувають безкоштовними, а для студентів юридичних факультетів часто пропонуються дисконтні програми відвідування. Пам'ятаєте історії своїх бабусь та дідусів про те, як вони ночували в бібліотеках, шукаючи ту чи іншу інформацію? Цей час вже далеко позаду! Ви можете стати провідним спеціалістом у будь-якій галузі права, не виходячи зі свого дому.

Вивчайте іноземні мови. Ви ж хочете працювати у топовій юридичній фірмі з іноземними клієнтами? Без знання «інглішу» посаду юриста в такій фірмі отримати вкрай складно, а інколи взагалі неможливо.

Підсумуємо?

Якщо ви все ще не працюєте або перебуваєте в пошуках місця роботи, зверніть увагу на «судєбку». Ви зможете спробувати себе в різних галузях права, навчитеся ораторського мистецтва, зіштовхнетеся із судовою системою та попрактикуєтеся в написанні процесуальних документів. Ви отримаєте безцінний досвід, на підставі якого зможете визначитися зі своїм майбутнім напрямком. Не забувайте про відвідування юридичних конференцій, курсів та необхідність вивчення іноземних мов. Адже ваше юридичне майбутнє — у ваших руках!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати