25 січня 2017, 12:54

Час – не гроші, або про користь pro bono годин

Опубліковано в №2-3 (552-553)

Ми продовжує публікацію кейсів компаній, що були відзначені в національному конкурсі з корпоративної соціальної відповідальності (далі – КСВ) Pro Bono Awards 2016, який традиційно організовує Центр «Розвиток соціальної корпоративної відповідальності» за підтримки «ЮГ». У цьому номері ми представляємо до уваги читачів два кейси ЮФ «Олексій Пуха і Партнери», які перемогли у номінації «Кількість годин». 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


фото 1

Кейс №1

Проблематика

Перший кейс стосувався розробки пакета поправок до законів щодо застосування механізмів публічно-приватного партнерства в Україні та поліпшення інвестиційного клімату.

Публічно-приватне партнерство – це єдина можливість прозоро та ефективно залучити зовнішній капітал в Україну у сферу державної та комунальної інфраструктури. Попри наявність деяких законодавчих актів щодо застосування механізмів публічно-приватного партнерства, в Україні відсутній дієвий механізм його реалізації, в результаті чого активна приватизація державних підприємств є малоефективною. Публічно-приватне партнерство – це альтернатива приватизаційним процесам, що стимулює надходження іноземних інвестицій в Україну. В рамках цієї інвестиційної діяльності об’єкти залишаються у власності держави та модернізуються за кошти інвестора. Відсутність сучасної законодавчої бази в Україні стала причиною повільної реалізації міжнародних інвестиційних проектів за допомогою публічно-приватного партнерства.

Вирішення проблемної ситуації

Юристи компанії Олексій Пуха, Анна Гадяцька, Інна Заікіна, Олександра Павленко стали ініціаторами громадських обговорень пакета поправок до законів України в Українському союзі промисловців і підприємців та Українському національному комітеті міжнародної торгової палати з метою обговорення серед представників бізнесу й отримання відповідних кваліфікаційних зауважень.

З січня 2015 р. юристи компанії взяли участь у розробці пакета поправок до законів України щодо застосування механізмів публічно-приватного партнерства. Також було прийнято рішення створити громадські платформи задля прискорення внесення змін до законодавства.

З метою залучення до роботи над змінами до законів більшої кількості компетентних осіб та радників, у 2015 р. було створено громадську організацію «Платформа розвитку публічно-приватного партнерства», засновником якої став керуючий партнер компанії Олексій Пуха. За його участю було створено комісію з розвитку публічно-приватного партнерства при Українському союзі промисловців і підприємців та Українському національному комітеті міжнародної торгової палати, розпочато обговорення у профільних міністерствах та відомствах.

Напрямки роботи та результати

Олексій Пуха увійшов до групи фахівців, які взяли участь в обговоренні змін до законодавства в комітеті Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва. Наслідком такої активної громадської позиції співробітників компанії стали численні обговорення у стінах Верховної Ради та прийняття змін до законодавства України у сфері інвестицій.

Слухання законопроектів стосовно внесення змін до законів щодо публічно-приватного партнерства були проведені в багатьох обласних державних адміністраціях. В результаті обговорень у травні 2015 р. було прийнято:

•  Закон про ЕСКО – Закон України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», як один із напрямків реалізації публічно-приватного партнерства;

•  Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення регуляторних бар’єрів для розвитку державно-приватного партнерства та стимулювання інвестицій в Україні»,

•  Внесено зміни до 34-х статей Законів України.

Участь юристів компанії в розробці пакета законів щодо застосування механізмів публічно-приватного партнерства сприяла прийняттю змін до законодавства України, що позитивно відобразилося на поліпшенні інвестиційного клімату країни. В цілому, на роботу в рамках підготовки правок до законопроектів компанія витратила 300 годин.

Зазначені зміни слугують причиною для зменшення впливу олігархічних груп на об’єкти комунальної та державної власності, значно підвищують державні гарантії інвестицій, забезпечують суттєві надходження до бюджету, залишають у власності стратегічно важливі об’єкти, передбачають модернізацію підприємств. Такий шлях було обрано розвиненими країнами (Німеччиною, Польщею, Японією, Великою Британією), а тому реалізація саме цього проекту є глобальним рішенням із залучення інвестицій в Україну.

Такий механізм в Україні є гарним прикладом спільної системної роботи громадськості, уряду й бізнесу та дозволяє збільшити залучення інвестицій. Соціальна користь проекту полягає у збільшенні та розширенні знань у галузі інвестування, особливостях і принципах публічно-приватного партнерства. Юристи компанії фактично стали учасниками підготовки нового плану розвитку країни, побудови нової моделі фінансування соціальних об’єктів.

Коментар:

Олескій Пуха Олексій ПУХА, керуючий партнер компанії «Олексій Пуха і Партнери»

"Процедура застосування публічно-приватного партнерства включає елементи менеджменту та базується на законі. В Україні діє Закон «Про державно-приватне партнерство», що є основоположним документом. Чинне законодавство не достатньо охоплює всі особливості реалізації публічно-приватного партнерства. З огляду на те, що саме проекти публічно-приватного партнерства є одними з найефективніших шляхів залучення інвестицій в країну, окреслене питання постає особливо гостро". 

Кейс 2

Проблематика

Другий кейс стосувався юридичної оцінки законодавства України з метою формування Групою Світового Банку показників інвестиційної привабливості залучення іноземних інвестицій в аграрну сферу України.

Україна має значний потенціал для розвитку агропромислової галузі завдяки природним ресурсам та кліматичним умовам. Через низку економічних чинників стан галузі потребує переоснащення та запровадження модернізованих механізмів, систематизації даних. Саме недостатній розмір фінансування та надходження інвестицій є гальмівним фактором розвитку агробізнесу. Прийняття мораторію на землю, запровадження Державного земельного банку, боротьба за сільськогосподарські угіддя спричинили необхідність аналізу сучасної ситуації агробізнесу України. Надходження інвестицій безпосередньо залежить від інвестиційного клімату країни та її привабливості серед інвесторів, особливо іноземних.

фото 2

Вирішення проблемної ситуації

З метою сприяння інвестиційної привабливості України та уніфікації статистичної інформації відповідно до міжнародних норм, у січні 2015 р. юристи компаній долучилися до проекту Світового банку щодо підготовки дослідження аграрного ринку «Сприяння розвитку бізнесу в сільському господарстві» з питань ветеринарної медицини та тваринництва. Було детально проаналізовано чинне законодавство України, надана аналітична інформація щодо оцінки перспектив активізації аграрного ринку України, проведено порівняльний аналіз регулювання сільськогосподарського бізнесу в Україні та у світі, вироблено стратегію розвитку агробізнесу в Україні та включено додаткові пункти, які раніше не висвітлювалися у дослідженні.

Напрямки роботи та результати

В результаті роботи над проектом, співробітники компанії Олексій Пуха, Олександра Павленко, Наталія Заїка, Володимир Хоменко сформували базу даних по конкретних департаментах, провели опитування фахівців, організували зустрічі, зібрали необхідну статистичну інформацію. Що стосується законодавства, то були підготовлені прогнози імплементації міжнародного досвіду в Україні.

Суспільна важливість проекту Світового банку полягає у наданні оцінки установлених перспектив розвитку України в рамках світової економіки. Проблема роботи над проектом полягала у відсутності уніфікованої бази даних та обмеженому доступі до наявної інформації. Вищі державні органи не володіли даними щодо проблем, які існують на місцевих рівнях. Державні органи, які мали безпосереднє відношення до дослідження, не долучилися до проекту. У зв’язку з цим Світовий банк був готовий відмовитися від проведення дослідження із зазначеної теми в Україні.

Тому юристи компанії разом з Асоціацію фермерів і приватних землевласників та Союзом сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України підготували й провели масштабне опитування на локальному рівні більше ніж 5 тис. фермерів, фермерських господарств і кооперативів з питань систематизації даних, труднощів роботи у сфері ветеринарії та ведення аграрного бізнесу. Результати дослідження були зібрані, проаналізовані та підготовлені експертні висновки, що відображені у звіті 2016 р. Світового Банку «Сприяння розвитку бізнесу в сільському господарстві».

Український агропромисловий комплекс потребує системних реформ, адже безліч міжнародних практик в Україні не імплементовані. Згідно з проведеним дослідженням, прогнози спеціалістів компанії свідчать про зростання інвестиційної привабливості аграрного бізнесу в Україні, який розглядається для довгострокових інвестицій. Дослідження аграрного комплексу України дозволило підготувати міжнародний звіт, а також значно розширити обізнаність іноземних інвесторів щодо законодавчого регулювання та контролю ведення аграрного бізнесу в Україні.

В рамках роботи над проектом на умовах pro bono юристи «Олексій Пуха і Партнери» витратили понад 320 годин та провели детальну оцінку законодавства у сфері сільського господарства України. Робота над міжнародним проектом об’єднала співробітників компанії та дозволила підвищити рівень кваліфікації.

Про кейс ЮК "Правовий Альянс", чий благодійний прокт "Коло" став кращим КСВ проектом читайте за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати