Допоки служителі Феміди потерпають від реформування судочинства, працівники апаратів судів невтомно працюють над забезпеченням безперервності судового процесу. При цьому «апаратчики» не припиняють нарікати на те, що ані судова, ані законодавча влада не в змозі належно оцінити їх кропітку працю. Робота тих, хто вимушений з ранку до вечора порпатись у судових папірцях стабільно залишається низькооплачуваною, що, як стверджують фахівці, призводить до рекордної змінюваності кадрів та, відповідно, до погіршення якості правосуддя в цілому.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Коментуючи численні матеріали профільних юридичних питань на вказану тему, ображені працівники апарату розповідали про те, як звертались до очільників країни та навіть висловлювали свою готовність до страйку.
Безперечно, напередодні масштабних змін у судовій царині редакція «ЮГ» не могла не зацікавитись тим, що очікує на «апаратчиків» у 2016 р. З цим запитанням редакція звернулась до Державної судової адміністрації України та отримала наступну відповідь.
У ДСА зазначили, що умови оплати праці, матеріально-побутового, медичного, санаторно-курортного й транспортного забезпечення працівників апаратів судів загальної юрисдикції, згідно з ч. 6 ст. 152 Закону «Про судоустрій і статус суддів», визначаються на засадах, встановлених для відповідної категорії працівників апаратів центральних і місцевих органів виконавчої влади, та врегульовані постановою Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури й умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Далі у відповіді йдеться, що КМУ торік прийнято постанову №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою врегульовано питання оплати праці членів Вищої ради юстиції та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також приведено умови оплати праці працівників апаратів судів відповідно до ст. 147 Закону про судоустрій.
Зазначеною постановою, як роз’яснює ДСА, передбачено, що розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до 6 категорії посад державних службовців, встановлюється у розмірі 30% посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, встановлюються з відповідними підвищеними коефіцієнтами з урахуванням вимог Закону.
Водночас, в Адміністрації підкреслюють, що зважаючи на дефіцит коштів у Державному бюджеті України 2015 р. для відповідних виплат, на період до кінця 2015 р. КМУ було запроваджено тимчасове обмеження розмірів посадових окладів із застосуванням коефіцієнта 0,5 для працівників апаратів місцевих та апеляційних судів. При цьому середня заробітна плата працівників апаратів судів за 2015 р. склала 4191 грн. З січня 2016 р. тимчасове обмеження розмірів посадових окладів із застосуванням коефіцієнта 0,5 не діє, а отже, посадовий оклад з січня 2016 р. буде нараховуватись та виплачуватись у повному обсязі. При цьому розмір посадового окладу «апаратчиків» не залежатиме від територіального розміщення суду.
Проаналізувавши обсяг бюджетних асигнувань судів загальної юрисдикції на оплату праці на 2016 р., затверджений Законом «Про Державний бюджет України на 2016 р.», ДСА приходить до висновку, що орієнтовна середня заробітна плата «апаратчиків» з місцевих та апеляційних судів прогнозується на рівні 5 тис. грн.
Додатково ДСА нагадує, що, відповідно до ст. 16 Закону «Про державну службу», державні службовці не можуть брати участь у страйках та вчиняти інші дії, що перешкоджають нормальному функціонуванню державного органу.