Нові технології в охороні здоров'я відіграли значну роль у змінах та адаптації, що відбулися у галузі з початку пандемії COVID-19. Найважливіші ІТ-тенденції у сфері охорони здоров'я у 2023 р., пов'язані з використанням цифрових технологій, які й надалі визначатимуть її майбутнє. Згідно із звітом HIMSS, близько 80% систем охорони здоров'я планують збільшити обсяг інвестицій у цифрову охорону здоров'я протягом наступних п'яти років. Світовий ринок медичних послуг досяг майже 7,5 трлн доларів у 2022 р. і продовжить зростати, перевищивши 9 трлн доларів у 2026 році. Крім того, значне зростання демонструє ринок ІТ у сфері охорони здоров'я. За даними Precedence Research, у 2022 р. він досяг 320 млрд дол., а до 2030 р. досягне 857,6 млрд дол. [1]. Розглянемо основні технологічні тренди розвитку цифрових технологій у сфері охорони здоров'я. [1-3].
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Штучний інтелект (ШІ). ШІ швидко стає поширеним явищем в охороні здоров'я. Галузь охорони здоров'я сьогодні є одним із основних гравців, які використовують ШІ. Багато фахівців із прогнозування технологій вважають, що наступним великим проривом у охороні здоров'я стануть відкриття ліків за допомогою ШІ. Дослідники зможуть опрацьовувати величезну кількість даних про результати лікування пацієнтів, щоб визначити речовини, які з більшою ймовірністю будуть ефективні проти певних захворювань. Вони також зможуть проводити скринінг сполук, безпечних для людини, які недорогі та прості у виробництві. ШІ зможе аналізувати великі обсяги даних клінічних випробувань та історії хвороби. Отже, постачальники послуг зможуть визначити, які пацієнти найкраще реагують на конкретні види лікування. Це допоможе дослідникам визначити пріоритети сполук для тестування в лабораторії, а також провести більш ефективні клінічні випробування, прискорюючи процес розробки, щоб нові ліки швидше надходили на прилавки.
Кількість патентних заявок у галузі ШІ останніми роками різко зросла. Дослідження «Патенти на ШІ у ЄПВ – довгостроковий аналіз тенденцій» (AI patents at the EPO – a long-term trend analysis) за останні 20 років показує, що сектор «Життя та медицина» займає лідируючі позиції щодо подачі патентів на ІІ і становить 16% патентних публікацій з ШІ
До 2029 р. глобальний ринок ШІ в охороні здоров'я може зрости майже до 137 млрд дол. Технології на основі ШІ можуть принести користь зацікавленим сторонам в екосистемі охорони здоров'я, одночасно покращуючи роботу системи охорони здоров'я загалом. [2].
2. Інтернет медичних речей (IoMT). Майбутнє технологій в охороні здоров'я пов’язане з розвитком Інтернету медичних речей (IoMT). Це одна з головних технологічних тенденцій в охороні здоров'я. Інтернетом речей (IoT) часто називають медичні та пристрої, що носяться, датчики та інші технології, пов'язані з охороною здоров'я, інтегровані з хмарними системами [4]. Медична галузь очікує, що ця мережа підключених пристроїв продовжуватиме зростати у сфері охорони здоров'я. Деякі з найпопулярніших пристроїв, які можуть підключатися до систем IoMT, — це пристрої, такі як смарт-годинник і пульсометри, що збирають дані за допомогою датчиків і повідомляють про життєво важливі показники користувача, таких як температура, частота серцевих скорочень і артеріальний тиск. Лікарі можуть отримати ці дані для аналізу, лікування та діагностики.
3. Віддалений моніторинг пацієнтів. Віддалений моніторинг пацієнтів (RPM) знаходиться на підйомі охорони здоров'я. Він використовує останні досягнення в галузі інформаційних технологій для ведення хроніки та запису даних про стан здоров'я пацієнтів у електронному вигляді. Потім аналіз цих даних надсилається постачальникам медичних послуг для оцінки та прийняття рішень щодо лікування. Журнал Forbes зазначає, що RPI «допомагає покращити якість життя за рахунок економічної ефективності та зниження ймовірності госпіталізації» [2]. Крім того, він підвищує ефективність роботи медичних працівників і може використовуватися для моніторингу широкого спектру станів, а також для відстеження ваги, артеріального тиску, ємності легень, пульсу, насичення крові киснем, рівня глюкози в крові, температури та знеболювання. RPM продовжує розвиватись. Медичні працівники тепер можуть отримувати дані про погіршення здоров'я пацієнта та приймати рішення щодо необхідності госпіталізації. RPM з підтримкою мобільних пристроїв — це відносно нова концепція, яка включає повідомлення, що спонукають пацієнтів надавати докладну інформацію про те, як вони почуваються, через простий мобільний додаток. Він продовжує зміцнювати зв'язок між пацієнтами та постачальниками медичних послуг. Ця технологія є знахідкою для людей з хронічними захворюваннями, такими як хвороби серця, діабет, розсіяний склероз, кістозний фіброз, астма тощо.
4. Доповнена реальність та віртуальна реальність. [3] Доповнена реальність (AR) та віртуальна реальність (VR) в основному використовуються в освітніх та діагностичних цілях. Цифрові тренди в охороні здоров'я вказують на неухильне зростання їх використання. Навчання у сфері охорони здоров'я ніколи не припиняється. Медсестри, лікарі та інші фахівці у цій галузі завжди повинні йти в ногу з новими розробками. Ось де AR і VR дуже знадобляться. Нещодавні статистичні дані Zion Market Research показують, що AR та VR на світовому ринку охорони здоров'я до 2025 р. досягнуть 5,115 млн. дол. Існує кілька застосувань AR та VR у медичному навчанні: Хірургічні симуляції. Створюючи реалістичне тривимірне середовище у хірургічному кабінеті, хірурги можуть практикувати делікатні та складні процедури. Моделювання аварійних ситуацій. Моделювання можливих надзвичайних ситуацій дозволяє студентам-медикам випробувати, якими можуть бути ситуації у реальному житті. Догляд за пацієнтом. Можливість дізнатися більше про догляд за пацієнтами та про те, як обговорювати з ними складні теми. Учні можуть практикуватися у поведінці та подивитися, як вона може вплинути на результати лікування пацієнтів. Людська помилка. AR і VR використовуються в навчальних лікарнях, щоб допомогти зменшити людські помилки через стрес та втому. Медичний персонал поміщається у реалістичні тривимірні операційні або відділення інтенсивної терапії, щоб відпрацьовувати процедури та підвищувати у реальних життєвих ситуаціях свої навички. Використання медичного обладнання. AR та VR можуть дати навчання тому, як використовувати складне медичне обладнання, створюючи комфорт при його використанні. Це важливо для підвищення впевненості, коли персонал перебуває з пацієнтами, дозволяє співробітникам пізнати новітні технології. Реабілітація. AR та VR можуть допомогти пацієнтам відновити рухливість та силу після операції чи травми. Вони можуть практикувати різні вправи під наглядом фахівців. Статистика Zion Market Research показує, що AR та VR на світовому ринку охорони здоров'я до 2025 р., ймовірно, досягнуть 5,115 млн дол.
5. Нанотехнології. Реальність створення механізмів і пристроїв, у кілька тисяч разів менших товщиною за один людський волос, тепер є фактом. Медичні нанотехнології відносно нові, але вони вже впливають на те, як клініцисти діагностують, лікують та запобігають широкому спектру захворювань [5]. Ця інтелектуальна технологія робить успіхи у діагностичному тестуванні та запобігає помилковому діагнозу. Діагностичні тести також дорогі, незручні та можуть давати помилки. Нанотехнології змогли покращити цю діагностику та спостереження за пацієнтами. Основним прикладом є «розумна» пігулка, в якій використовуються діагностичні датчики для виявлення хвороби задовго до того, як у пацієнта виявляться симптоми. Наприклад, перша «розумна пігулка» 2001 р. містила крихітну камеру для спостереження за кишечником або товстою кишкою для виявлення хвороби Крона, внутрішньої кровотечі чи поліпів. Дані з таблетки бездротової мережі відправляються на пристрій, контрольований пацієнтом, який може постійно стежити за своїм внутрішнім здоров'ям. Використання нанороботів також на підйомі. Вони містять мініатюрні мотори для переміщення різними частинами тіла. Цих роботів можна проковтнути або ввести ін'єкцію, вони пробираються до уражених ділянок, роблять фотографії та надсилають їх пацієнту чи лікарю.
6. 3D-біодрук та імплантати. [3] Нині імплантати та 3D-біодрук покращують результати та якість лікування у медичних закладах. З появою розумних імплантатів (маленьких комп'ютеризованих пристроїв, що вставляються в тіло для спостереження за здоров'ям та відновлення певних фізичних можливостей) люди можуть робити певні речі, які вони не могли робити. Наприклад, імплантація мікроелектроду сліпій людині дозволяє їй бачити літери та форми. У 3D-біодруку використовується особливий тип чорнила, що називається біочорнилом, для створення живих органів і тканин. Ця технологія дозволяє фахівцям створювати хрящі, кістки та такі органи, як печінка та серце. Очікується, що ці основні тенденції вплинуть на охорону здоров'я, оскільки вони продовжують розвиватися і стають все більш широко використовуваними.
7. Клінічна автоматизація. Автоматизуючи процеси охорони здоров'я, організації можуть підвищити задоволеність пацієнтів та покращити якість обслуговування. Наприклад, вони можуть використовувати програмне забезпечення для надсилання пацієнтам текстових повідомлень про перенесення призначених зустрічей, якщо пацієнти не можуть прийти на них або пропустити їх. Автоматизація також може попереджати клініцистів про протипоказання та взаємодії з ліками, звертаючись до спеціальної бази даних. Ось деякі позитивні сторони клінічної автоматизації: спрощене планування; зниження ціни; простий доступ та передача даних; менше помилок; адаптація до змін та дії у надзвичайних ситуаціях; підвищення задоволеності пацієнтів; підвищена конфіденційність; швидше планування. У міру того, як все більше установ та медичних установ переходять на автоматизацію клінічних процесів, важливо зазначити, що автоматизація робочих процесів не потребує зміни процесів, які вони створюють. Натомість автоматизовані рішення повинні включати кращі практики ручного процесу, але забезпечувати при цьому переваги.
8. Геолокаційні технології. Статистичні дані показують, що очікується, що обсяг аналітики та аналітики на основі місцезнаходження зросте з 15,7 млрд доларів у 2021 р. до приблизно 30 млрд доларів у 2026 р. [3] Завдяки своїй передовій системі на основі розташування Mapsted є лідером у галузі. Отже, які можливі напрями розвитку геолокаційних технологій та аналітики? Збільшення 3D-мепінгу. 3D-сканування та моделювання дозволяють створювати високоточні та докладні 3D-карти реальних просторів. Існує безліч потенційних додатків для 3D-картографії, включаючи навігацію, віртуальні тури, геопросторовий аналіз, міське планування, імерсивні ігри, досвід доповненої/віртуальної реальності та навіть керівництво рятувальними роботами та реконструкцією під час стихійних лих. Очікується, що 3D-картки також сприятимуть геопросторовому аналізу міських міст за рахунок точної візуалізації та аналізу таких даних, як щільність населення, моделі землекористування та умови довкілля.
Краудсорсингові дані. Постачальники карток вже покладаються на краудсорсингові дані, такі як контент користувача та оновлення в реальному часі, щоб підвищити точність і актуальність своїх карток. Краудсорсингові дані — це інформація, зібрана та надана великою кількістю людей, а не однією організацією чи компанією. Ці дані можуть включати користувальницький контент, такий як фотографії, огляди та рейтинги місць і підприємств, а також оновлення в режимі реального часу про дорожній рух, будівництво та інші події, що впливають на навігацію та подорожі. Дані з краудсорсингу доповнюють та збагачують карти. Він може надати ціннішу інформацію, а також актуальну інформацію, ніж та, що доступна з традиційних джерел. Наприклад, такий постачальник карток, як Mapsted, використовує краудсорсингові дані для додавання нових пам'яток, таких як ресторани та туристичні пам'ятки. Розширене відстеження активів Геопросторові технології та карти користувача відстежують та керують фізичними активами, такими як транспортні засоби та обладнання, а також відстежують та оптимізують використання цих активів. Це може бути особливо корисним для підприємств, яким необхідно керувати великою кількістю активів або яким слід відстежувати місцезнаходження та переміщення активів у режимі реального часу. У 2023 р. постачальники геопросторових та геолокаційних послуг, такі як Mapsted, зосередяться на покращенні видимості активів при переміщенні та використанні товарів, посиленні безпеки шляхом оповіщення логістичних груп та служб доставки про будь-яке несанкціоноване переміщення товарів та підвищення ефективності транспортних та логістичних систем. Оскільки ці технологічні тенденції продовжують підтримувати сферу охорони здоров'я, рішення на основі місцезнаходження для лікарень та охорони здоров'я можуть стати частиною цього руху. Інноваційні рішення Mapsted підвищують ефективність роботи та підтримують пацієнтів, відвідувачів та персонал за допомогою інтелектуального процесу з ефектом занурення.
Висновки. Нова революція у сфері інновацій пов'язана із цифровізацією. Пандемія змусила організації охорони здоров'я переосмислити свої цифрові стратегії та розробити рішення, які б полегшували надання віртуального медичного обслуговування. Від телемедицини до послуг з тестування вдома та доставки рецептів компанії цифрової охорони здоров'я тепер пропонують більш зручні та доступні рішення, які зробили революцію у здатності багатьох пацієнтів отримувати високоякісну допомогу та керувати своїм здоров'ям. Так, електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ, eHealth) є однією із найбільших ІТ-систем в Україні і створена для збирання та накопичення даних, їх аналізу, прогнозування та прийняття на їх основі стратегічних рішень щодо здоров’я українців. Нині ЕСОЗ містить реєстр з понад 35 млн пацієнтів, які мають декларації з сімейним лікарем. З системою працюють більш ніж сім тисяч закладів охорони здоров’я різних форм власності [6]. За ініціативи Hi-Tech Office Ukraine створена Робоча група з цифрової трансформації охорони здоров’я, основним завданням якої є сприяння актуальним змінам у галузі на основі широкого використання цифрових рішень, що забезпечують необхідні засоби для зміцнення здоров’я, запобігання захворювань та надання комплексних послуг, що базуються на потребах людей. Пропонується впровадження Цифрової екосистеми надання медичних послуг, яка об’єднує усіх суб’єктів їх надання, що забезпечить перехід від лікування до зміцнення здоров’я та профілактики захворювань, від фокусу на захворюванні до фокусу на добробуті та людях, а також від фрагментованих послуг до інтеграції та координації послуг протягом лікування. Підготовлено пропозиції до змін декількох нормативних актів, які знімуть бар’єр до широкого використання цій технології. Йдеться про мотивацію лікарів, медичного персоналу. Насправді ж, для забезпечення мотивації медичного персоналу використовувати обладнання, яке закупляли в межах впровадження телемедицини у сільській місцевості, достатньо внести зміни у декілька нормативних актів.
Однак, попри рекордний рівень інвестицій у цифрову охорону здоров'я в 2021 р. (29,1 млрд дол), багато компаній в останні роки намагаються впоратися з новими проблемами, включно з насиченими ринками, проблеми зі страховим покриттям, браком робочої сили та поставок, а також проблеми з конфіденційністю даних. Експерти виділяють три основні тенденції розвитку цифрових технологій в охороні здоров'я:
1.Інформаційна безпека. Розробники програмного забезпечення ретельно перевірятимуть кожну нову систему, щоб запобігти хакерським атакам, затримкам у лікуванні та смерті.
2. Перехід на єдину систему. Галузь рухається до єдиної системи догляду, що базується на інтелекті та автоматизованому прийнятті рішень. 3. Дистанційна охорона здоров'я. Технології відкривають численні можливості розвитку існуючої системи охорони здоров'я.
Лікарні ширше використовуватимуть такі речі, як смарт-годинник, датчики температури та монітори АТ, а телемедицина стала невід'ємною частиною сучасної системи охорони здоров'я. У міру того, як світ поступово переходить у постпандемічну еру, сектор медичних технологій не показує жодних ознак уповільнення. Поточна цифрова трансформація стимулює зростання і сектор, схоже, продовжуватиме набирати обертів, і новаторам слід забезпечити, щоб їхні стратегії патентного захисту не відставали від цього темпу.
1. Andrii Horiachko 13 Healthcare IT Trends to Watch in 2023.URL: https://www.softermii.com/blog/healthcare-information-technology-trends-to-watch
2. Jill Collins 5 Leading Healthcare Trends For 2023. URL: https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2023/02/16/5-leading-healthcare-trends-for-2023/?sh=44a4dd076c7d
3. Top 8 Healthcare Technology Trends to Watch in 2023. URL: https://mapsted.com/blog/healthcare-technology-trends/
4. Андрощук Г. Інтелектуальна власність в системі Інтернету речей: економіко-правовий аспект / Г. Андрощук // Теорія і практика інтелектуальної власності. – 2017.- №6. - С.68-78. ; 2018.- №1. - С. 65-73.
5. Нанотехнології у ХХІ столітті: стратегічні пріоритети та ринкові підходи до впровадження / Г.О. Андрощук, А.В. Ямчук, Н.В. Березняк, Т.К. Кваша та ін.: монографія. – К. : УкрІНТЕІ, 2011. – 272 c.
6. Цифровізація медицини: очікування та реальність. URL: https://zn.ua/ukr/HEALTH/tsifrovizatsija-meditsini-ochikuvannja-ta-realnist.html