28 березня 2024, 12:20

Громадянин Китаю заарештований за крадіжку комерційної таємниці, пов’язаної з ШІ у Google

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Обвинувачений, ймовірно, вкрав технології у Google, таємно працюючи на дві технологічні компанії в КНР. Федеральне велике журі звинуватило Лінвей Діна, також відомого як Леон Дін, звинувативши його за чотирма пунктами звинувачення в крадіжці комерційної таємниці у зв'язку з передбачуваним планом крадіжки у Google LLC (Google) службової інформації, пов'язаної з технологією штучного інтелекту (ШІ). Заява була зроблена генеральним прокурором Мерріком Б. Гарландом під час участі у «Бесіді біля каміна» у 39-му Національному інституті боротьби з посадовими злочинами Американської асоціації юристів у Сан-Франциско.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно з обвинувальним висновком, поверненим 5 березня й оприлюдненим раніше, 38-річний Дін, громадянин Китайської Народної Республіки (КНР) і житель Ньюарку, штат Каліфорнія, передав конфіденційні комерційні секрети Google та іншу конфіденційну інформацію з мережі Google у свій особистий акаунт, таємно зв'язавшись із КНР у промисловості штучного інтелекту. Діна було заарештовано в Ньюарку.

«Міністерство юстиції не потерпить крадіжок штучного інтелекту та інших передових технологій, які можуть поставити під загрозу нашу національну безпеку, - заявив генеральний прокурор Гарланд. - У цій справі ми стверджуємо, що відповідач вкрав комерційні секрети, пов'язані зі штучним інтелектом, у Google таємно працюючи на дві компанії, що базуються в Китаї. Ми завзято захищатимемо чутливі технології, розроблені в Америці, від попадання в руки тих, хто не повинен ними володіти».

«У той час, як ми працюємо над відповідальним використанням переваг ШІ, Міністерство юстиції перебуває у стані підвищеної готовності до його ризиків, включаючи глобальні загрози нашій національній безпеці, - заявила заступник генерального прокурора Ліза Монако. - Як стверджується у звинуваченнях, обвинувачений украв у Google понад 500 конфіденційних файлів, що містять комерційну таємницю ШІ, таємно працюючи на китайські компанії, які прагнуть отримати перевагу в перегонах технологій ШІ. Міністерство юстиції невпинно переслідуватиме і притягуватиме до відповідальності тих, хто викачуватиме проривні технології, особливо штучний інтелект, для незаконного експорту».

«Сьогоднішні звинувачення є останньою ілюстрацією того, як далеко готові зайти філії компаній, що базуються в Китайській Народній Республіці, щоб вкрасти американські інновації, - заявив директор ФБР Крістофер Рей. - Крадіжка інноваційних технологій та комерційних секретів у американських компаній може коштувати робочих місць та мати руйнівні наслідки для економіки та національної безпеки. ФБР продовжить свої зусилля з енергійного переслідування тих, хто несе відповідальність за крадіжку інтелектуальної власності американських компаній і секретів, що найбільш ретельно охороняються».

«Дін нібито планував перекачати передові технології штучного інтелекту з Google, водночас таємно намагаючись вступити в бізнес із китайськими конкурентами, - сказав помічник генерального прокурора Метью Г. Олсен з відділу національної безпеки Міністерства юстиції. - За допомогою ударної групи підривних технологій ми невпинно працюватимемо над тим, щоб знайти та притягнути до відповідальності тих, хто вкраде передові американські технології та поставить під загрозу нашу національну безпеку та економічне процвітання».

«У той час, як Лінвей Дін працював інженером-програмістом в Google, він таємно працював над збагаченням себе і двох компаній, що базуються в Китайській Народній Республіці, - сказав прокурор США Ісмаїл Ремсі. - Вкравши комерційну таємницю Google про її суперкомп'ютерні системи зі штучним інтелектом, Дін надав собі та компаніям, з якими він пов'язаний у КНР, несправедливу конкурентну перевагу. Цей офіс прагне захищати інновації наших компаній у Кремнієвій долині. З цією метою ми активно розслідуватимемо і переслідуватимемо в судовому порядку крадіжку конфіденційних комерційних секретів інсайдерами, такими як Дін, включаючи злочинні спроби розпалити незаконну конкуренцію».

«Протягом року з моменту свого створення Ударна група підривних технологій невпинно захищала передові технології США, такі як штучний інтелект, від зловмисних суб'єктів, - сказав помічник міністра Метью С. Аксельрод з Управління з контролю за експортом Міністерства торгівлі. - Нехай сьогоднішня заява стане ще одним попередженням: ті, хто хочуть вкрасти секретні технології США, ризикують виявитися не на тому боці кримінального звинувачення».

Згідно з судовими документами, технологія, яку імовірно вкрав Дін, включає будівельні блоки передових суперкомп'ютерних дата-центрів Google, які призначені для підтримки робочих навантажень машинного навчання, що використовуються для навчання та розміщення великих моделей ШІ. Згідно з обвинувальним висновком, великі моделі ШІ - це програми ШІ, здатні розуміти нюанси мови та генерувати інтелектуальні відповіді на підказки, завдання чи запити. У обвинувальному висновку описується, як Google розробила як пропрієтарне обладнання, так і програмне забезпечення для полегшення процесу машинного навчання на базі своїх суперкомп'ютерних дата-центрів.

Що стосується апаратного забезпечення, то Google використовує передові чіпи з надзвичайною обчислювальною потужністю, необхідної для полегшення машинного навчання і запуску додатків ШІ. Що стосується програмного забезпечення, Google розгортає кілька рівнів програмного забезпечення, названих у звинувачувальному висновку «програмною платформою», для ефективного управління робочими навантаженнями машинного навчання. Наприклад, одним із компонентів програмної платформи є система управління кластерами (CMS), яка функціонує як «мозок» суперкомп'ютерних дата-центрів Google. CMS організовує, розставляє пріоритети та призначає завдання апаратній інфраструктурі, дозволяючи передовим чіпам ефективно функціонувати при виконанні робочих навантажень машинного навчання або розміщення програм ШІ.

Згідно з обвинувальним висновком, Google найняла Діна як інженера-програміста у 2019 році. До його обов'язків входила розробка програмного забезпечення, розгорнутого в суперкомп'ютерних центрах обробки даних Google. Дін отримав доступ до конфіденційної інформації Goggle, пов'язаної з апаратною інфраструктурою, програмною платформою, а також моделями та програмами ШІ, які вони підтримували. У обвинувальному висновку стверджується, що 21 травня 2022 року Дін почав таємно завантажувати комерційну таємницю, яка зберігалася в мережі Google, скопіювавши інформацію в особистий обліковий запис Google Cloud. Згідно з обвинувальним висновком, Дін продовжував періодично завантажувати файли до 2 травня 2023 року, на той час Дін нібито завантажив понад 500 унікальних файлів, які містять конфіденційну інформацію. Крім того, в документі стверджується, що Дін таємно співпрацював із двома технологічними компаніями з КНР. Приблизно 13 червня 2022 року Дін отримав кілька електронних листів від генерального директора технологічної компанії на ранній стадії, що базується в КНР, у яких вказувалося, що йому було запропоновано посаду технічного директора компанії. Дін нібито вирушив до КНР 29 жовтня 2022 року і залишався там до 25 березня 2023 року, протягом якого брав участь у зустрічах інвесторів щодо залучення капіталу для нової компанії. У обвинувальному висновку стверджується, що потенційним інвесторам повідомили, що Дін є головним технічним директором нової компанії та володіє 20% акцій.

Без відома Google, не пізніше 30 травня 2023 року, Дін заснував власну технологічну компанію в індустрії ШІ та машинного навчання і виступав як генеральний директор компанії. Компанія Діна рекламувала розробку програмної платформи, що призначена для прискорення робочих навантажень машинного навчання, включаючи навчання великих моделей ШІ. Як стверджується в обвинувальному висновку, Дін подав заявку на участь у програмі інкубації стартапів у КНР і вирушив до Пекіна, щоб представити свою компанію на конференції інвесторів 24 листопада 2023 року.

У документі, пов'язаному зі стартап-компанією Діна, йдеться: «У нас є досвід роботи з обчислювальною платформою Google із десятьма тисячами карток; нам просто потрібно відтворити та модернізувати його, а потім продовжити розробку обчислювальної потужної платформи, яка підходить для національних умов Китаю». У обвинувальному висновку стверджується, що поведінка Діна порушила його трудовий договір, а також окремий кодекс поведінки, який він підписав, коли став співробітником Google.

Крім того, описуються заходи, які Дін нібито вжив, щоб приховати крадіжку комерційної таємниці. Наприклад, він нібито скопіював дані з вихідних файлів Google до програми Apple Notes на своєму ноутбуку MacBook, випущеному Google. Конвертувавши Apple Notes у PDF-файли та завантаживши їх з мережі Google в окремий обліковий запис, Дін уникнув виявлення систем захисту від втрати даних Google. Також в обвинувальному висновку описується, як у грудні 2023 року Дін дозволив іншому співробітнику Google використовувати свою видану Google перепустку для сканування входу в будівлю Google, через що створювалося враження, що він працював зі свого офісу Google у США, хоча насправді справі він перебував у КНР.

Дін звинувачується за чотирма пунктами звинувачення у крадіжці комерційної таємниці. Якщо його визнають винним, то йому загрожує максимальне покарання у вигляді 10 років ув'язнення та штрафу у розмірі до 250 000 доларів за кожним пунктом звинувачення. Суддя федерального окружного суду винесе рішення про ухвалення вироку після розгляду Керівництва щодо призначення покарань США та інших законодавчих факторів. ФБР та Міністерство торгівлі розслідують цю справу. Прокуратура США по Північному округу Каліфорнії та Відділ контррозвідки та експортного контролю Міністерства юстиції США ведуть справу.

Обвинувальний висновок – це лише твердження. Усі підсудні вважаються невинними доти, доки їх вина не буде доведена в суді.

Використані джерела

UNITED STATES OF AMERICA, V. LINWEI DING a.k.a. LEON DING. Revised_2024-03-05 Ding Linwei Indictment Digital Pkg.pdf (justice.gov)

Chinese National Residing in California Arrested for Theft of Artificial Intelligence-Related Trade Secrets from Google. Office of Public Affairs | Chinese National Residing in California Arrested for Theft of Artificial Intelligence-Related Trade Secrets from Google | United States Department of Justice

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати