19 червня 2024, 18:34

Основні зміни в «Дія.City» 2024

Ірина Стародуб
Ірина Стародуб радниця з правових питань Playsoft, адвокатка

Правовий режим «Дія.City» передбачає спрощені умови ведення діяльності для вітчизняних і закордонних компаній, що працюють в Україні та відповідають певним критеріям. Це, зокрема, особлива система оподаткування, де податок на прибуток замінюють податком на виведений капітал, лібералізація трудових відносин з найманими працівниками, європейська система набуття і захисту інтелектуальних прав, система державних гарантій захисту інвестицій тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Станом на червень 2024 року, резидентами «Дія.City» стало більше ніж 1 180 компаній. Це доволі солідний показник довіри бізнесу до правового режиму і Міністерства цифрової трансформації. 

На мою думку, цей проєкт можна вважати успішно реалізованим, принаймні на цьому етапі. Єдине побоювання, яке є в більшості резидентів, це майбутні перевірки ДФС, оскільки практики як такої немає, відповідно більшість очікують на усталену позицію і пояснення фіскальних органів. 

Які новації в «Дія.City» маємо у 2024 році?

Звітність

З 17 лютого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 163, поновлено процес подання резидентами «Дія.City» звіту про відповідність та незалежного висновку. Зобов'язання резидентів Дія.City» щорічно подавати звіт до Мінцифри визначено в ст. 13 Закону № 1667.

Важливо, що у 2024 році резиденти, які отримали такий статус до 17.02.2024:

  • не втрачають статус резидента Дія.City» за результатами подання звіту про відповідність та/або незалежного висновку;

  • не подають початковий звіт про відповідність та/або незалежний висновок.

Тобто можливість неподання тепер передбачено тільки для початкового звіту про відповідність, який резиденти «Дія.City» подають не пізніш як в останній день шостого календарного місяця, наступного за календарним місяцем, у якому набуто статусу резидента «Дія.City»

Водночас приємна новина полягає в тому, що навіть у разі, коли за результатами подання звіту про відповідність та/або незалежного висновку буде встановлено невідповідність резидента «Дія.City» вимогам Закону, статус резидента не буде втрачено.

Варто звернути увагу, що початковий звіт про відповідність та незалежний аудиторський висновок — подається за підсумками трьох повних календарних місяців резидентства.

Звітній період починається з 1 числа наступного місяця після набуття статусу резидента.

Кінцевий строк подання становить останній день шостого календарного місяця від початку звітного періоду.

Річний звіт про відповідність та незалежний аудиторський висновок — подається щорічно, до 1 червня року, наступного за звітним.

Перший річний звіт подається за період: з дня набуття статусу резидента «Дія.City» до 31 грудня відповідного календарного року.

Наступні річні звіти подаватимуться за звітний період з 1 січня до 31 грудня.

Звіт для незалежного висновку можна подати двома шляхами: 

  • через державний вебпортал Дія.City;

  • надіслати листом на електронну адресу, призначену для комунікації із заявниками та резидентами «Дія.City». 

Також з 1 березня 2024 року резиденти зобов’язані відповідати всім вимогам «Дія.City» для збереження статусу резидента у 2025 році.

Ця постанова є важливим етапом у відновленні повноцінної діяльності режиму «Дія.City», незважаючи на триваючий воєнний стан в Україні.

Уточнення особливостей оподаткування заробітної плати та (або) винагороди гіг-спеціалістів

У квітні Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 9319, в якому запропоновала зміни щодо правового режиму «Дія City». Вони стосуються податкового регулювання та компаній-учасниць. 

Зокрема, компанії, серед власників яких є громадяни росії, не зможуть бути резидентами «Дія City». Незалежно від того, де ці люди перебувають.

Також передбачено і такі зміни:

  • унормування оподаткування зарплат гіг-спеціалістів, які працюють у компаніях з Дія City;

  • уточнення розміру ЄСВ, який резиденти ДіяCity мають сплачувати за своїх спеціалістів.

Також ухвалення цього законопроєкту зробить режим «ДіяCity» доступнішим для стартапів. Колізія в Податковому кодексі не дозволяла малим компаніям (до 9 людей у команді) ставати резидентами Дія City і користуватися пільгами.

В пояснювальній записці до проєту встановлюється, що проєкт Закону розроблений з метою забезпечення належного функціонування правового режиму «Дія.City» та адаптації його до умов воєнного стану в Україні. Пропоновані проектом Закону зміни спрямовані, по-перше, на нормативне закріплення визначених Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон про «Дія.City») засад та гарантій правового режиму «Дія.City» в частині особливостей оподаткування стартапів, які набули резидентство «Дія.City» ; по-друге, вирівнюють в правах осіб, які є гіг-спеціалістами резидентів «Дія.City» в частині прав та обов’язків військовослужбовців, а також права на освіту; по-третє, посилюють так звані «антикритерії» резидентства «Дія.City» на період дії воєнного стану та післявоєнний період, а також усувають деякі редакційні неточності закону, яким визначено організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму «Дія.City».

Як бачимо, початкова редакція законопроєкту № 9319 передбачала можливість бронювання гіг-контракторів (про це, зокрема, йдеться у пояснювальній записці до документа). Водночас ухвалений законопроєкт № 9319 без цього положення. Це може стати суттєвою проблемою для всього ІТ- бізнесу, оскільки процес бронювання для бізнесу зараз є дуже вкрай болючим і складним. Сподіваюсь, що до другого читання все ж правка про бронювання гіг-спеціалістів повернеться до проєкту закону, оскільки зараз бронюванню підлягають лише спеціалісти у штаті, тобто офіційно оформлені згідно з КЗпП.

Інформаційний лист № 4/2024 Державної податкової служби України стосовно звітності в режимі «Дія.City»

Інформаційний лист № 4/2024 присвячено окремим запитанням, що виникають у процесі застосування платниками податків режиму «Дія.City» особливостям оподаткування, подання і заповнення звітності, зокрема Додатку ДІЯ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств тощо.

Попередній раз ДПС України надавала такі роз’яснення в 2022 році. Відповідно можна дійти висновку, що ДПС надає інформацію по мірі запитів резидентів, яких насправді немало або ж у випадку неоднозначного трактування статей законів.

У листі надано відповіді на питання щодо:

  • порядку оподаткування окремих операцій резидентів «Дія.City» податком на прибуток підприємств та ПДВ;

  • порядку оподаткування ПДФО операцій резидентів «Дія.City» на особливих умовах;

  • передача обладнання гіг-спеціалісту для виконання поставлених задач за договором;

  • оподаткування роботи нерезидента, якщо працює за гіг-контрактом.

Як бачимо, в першому півріччі 2024 року маємо немало змін, які є суттєвими для резидентів «Дія.City». Слідкуємо за наступними змінами і формуванням нової практики у веденні режиму «Дія.City».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати