04 квітня 2024, 15:27

П’ять переваг «Дія.City» для розвитку ІТ-бізнесу

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Максим Курочко
Максим Курочко керуючий партнер MK Legal Service, адвокат
Артем Остапенко
Артем Остапенко адвокат, партнер, керівник практики ІТ/ТМТ MK Legal Service

Уже два роки в Україні діє революційний правовий режим «Дія.City», запущений Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» №1667-IX від 15 липня 2021 року (далі — Закон 1667-ІХ).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За цей час 830 компаній стали резидентами «Дія.City» та розвивають свій бізнес за новими сучасними умовами.

Експерти MK Legal Service визначили п’ять ключових переваг, які отримує tech-бізнес при переході на «Дія.City».

1. Гіг-контракт — альтернатива архаїчному трудовому законодавству

«Дія.City» надає можливість укладати гіг-контракти з фахівцями, залученими в процеси створення ІТ-продуктів. Цей вид договору дає змогу відступити від положень Кодексу законів про працю (1971 року видання!) і:

‒‒ визначити розмір винагороди без будь-яких прив’язок до мінімальної зарплати;

‒‒ відійти від періодичності виплат;

‒‒ перейти на систему оплати за результат, а не за процес;

‒‒ здійснювати виплати в іноземній валюті;

‒‒ покладати повну матеріальну відповідальність на залученого гіг-спеціаліста.

Відхід від КЗПП забезпечує гнучкість у побудові бізнес-процесів і дає змогу стимулювати фахівців приносити більше результату, робить їх більш самодостатніми та відповідальними, переводячи їх із розряду працівників у підрядників. Це вивільнює адміністративний ресурс компанії та нівелює ризики визнання таких відносин як «приховані трудові» контролюючими органами.

2. Податок на виведений капітал — нова ніша в українському податковому законодавстві

Серед низки податкових пільг резиденти «Дія.City» мають альтернативу податку на прибуток підприємств зі ставкою 18% — податок на виведений капітал (ПнВК) зі ставкою 9%.

ПнВК оподатковуються операції, пов’язані з виведенням коштів з обороту, наприклад, дивіденди та роялті.

Такі економічно привабливі юрисдикції, як Естонія, Латвія та Грузія, сьогодні запровадили у себе податок на виведений капітал.

Важливо розуміти, що компанія сама добровільно обирає — платити один або інший варіант податку, подаючи відповідну заяву. На ПнВК перейшла половина усіх резидентів «Дія.City».

3. Переваги в оподаткуванні фахівців

Як тільки не «кошмарили» контролюючі органи український бізнес, який активно використовує В2В-модель як складову частину бізнес-процесів: «нікчемні правочини», «нереальні господарські операції», «приховані трудові відносини» та інші химерні терміни, щоб донараховувати податкові зобов’язання та застосовувати величезні штрафні санкції.

Закон 1667-ІХ дає можливість резидентам «Дія.City» позбутися низки ризиків та офіційно платити менше податків за працівників і гіг-спеціалістів: замість загальної ставки ПДФО 18% за винагороду для фахівців — резидентів «Дія.City» сплачується податок за ставкою 5%.

Окрім цього, ЄСВ за гіг-спеціалістів і робітників сплачується у розмірі мінімального страхового внеску (мінімальної заробітної плати за 1 січня відповідного року) незалежно від суми винагороди.

В умовах, коли в країні активно зникають податкові пільги, як-то пільга з ПДВ щодо постачання програмної продукції чи спеціальні умови для спрощеної системи зі ставкою 2%, особливості оподаткування резидентів «Дія.City» виглядають дуже привабливо в контексті податкового планування.

Ба більше: Законом 1667-ІХ передбачено, що чинність правового режиму «Дія.City» та стабільність його умов закріплюється на законодавчому рівні щонайменше на 25 років.

Тому цілком можна стверджувати, що набуття статусу резидента — це інвестиція у майбутнє компанії.

4. NDA та NCA як переваги англійського права

Договори про нерозголошення (NDA) та про утримання від вчинення конкурентних дій (NCA) уже давно не є чимось новим для України й часто укладаються при найманні працівників, напевно, в кожній сучасній компанії. Але притягнути до реальної відповідальності порушників NDA та NCA раніше було надскладно, бо закон захищав права найманого працівника, значно погіршуючи позицію роботодавця.

За новими правилами Закону 1667-ІХ NDA та NCA можна укладати з працівниками та гіг-спеціалістами резидентів «Дія.City». Це забезпечить реальний контроль і санкції для робітників і підрядників, якщо вони розголосять конфіденційну інформацію про ваш бізнес або одразу після припинення роботи з вами почнуть співпрацю з вашими прямими конкурентами.

5. Бронювання для збереження цінних експертів

Мінцифри активно опікується резидентами «Дія.City» і декларує свою готовність надавати різнобічну підтримку для компаній — від консультацій до конкретних дій для захисту порушених прав та інтересів резидентів.

Особливий бонус саме для компаній у «Дія.City» вдалося отримати на початку 2023 року: статус резидента «Дія.City» став одним із критеріїв для визнання підприємства критично важливим для економіки України та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Такий статус не лише дає можливість бронювати від мобілізації військовозобов’язаних працівників та убезпечує компанію від втрати висококваліфікованих фахівців, але й надає додаткові конкурентні переваги при найманні нових.

Поки що, станом на початок березня 2024 року, ця перевага працює лише для офіційно працевлаштованих працівників, але не поширюється на ФОП і гіг-спеціалістів.

Правовий режим «Дія.City» тільки почав процес інтеграції в українську бізнес-спільноту. Усі можливі переваги, які обіцяє цей режим, бізнесу ще потрібно буде дослідити на практиці. Та вже зараз можна казати, що режим «Дія.City» — це чудова ініціатива з боку держави, що покликана вивести українську ІТ-індустрію на якісно новий рівень і створена для підприємців, які дивляться в майбутнє!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати