11 червня 2013, 12:40

Правовий режим майна суб’єктів господарювання

Теоретичний огляд володіння, користування та розпорядження майном

Опубліковано в №24 (366)

Володимир Гулька Діловод ВДВС Шевченківського РУЮ у м. Києві

Для повної та продуктивної діяльності кожен суб’єкт господарювання повинен мати матеріальну базу для ведення господарської діяльності. Таку матеріальну основу складає цілісний майновий комплекс, що включає речі (як об’єкт цивільних прав), майнові права, а також немайнові права, пов’язані з майновими (ст. 66 ч. 3 ГК України). Іншими словами, цілісний майновий комплекс суб’єкта господарювання – це сукупність матеріальних і нематеріальних цінностей, що забезпечує здійснення господарської діяльності відповідно до цілей суб’єкта господарювання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чинне законодавство України не передбачає обов’язкової наявності цілісного майнового комплексу в кожного суб’єкта господарювання. Без такого комплексу господарська діяльність неможлива. Не лише виробництво товарів неможливе без наявності виробничих площ, обладнання, сировини та матеріалів, але й надання послуг неможливе без спеціальних знань, що мають вартісний вираз, та без відповідного персоналу, офісного обладнання та техніки. Достатня матеріальна база є істотною ознакою суб’єкта господарювання, що й повинно знайти належне відображення в законодавстві.

Як випливає з наведеного визначення, змістом цілісного майнового комплексу виступає майно. Ст. 139 ГК України до майна відносить об’єкти, що мають вартість та відображені у внутрішньому обліку суб’єкта господарювання.

Слід підкреслити, що визначення майна в ст. 139 ГК України підкреслює його економічну роль, тоді як визначення майна в ст. 190 ЦК України (речі, сукупність речей, майнові права та обов’язки) можна розглядати швидше як перерахування елементів поняття. Важливо відзначити, що цілісний майновий комплекс може включати також «нематеріальні блага» і «немайнові блага».

Повертаючись до попереднього прикладу, не тільки верстати та обладнання, але й фірмове найменування, ноу­хау і комерційні таємниці, (ділова репутація у поєднанні з витратами на рекламу) входять до складу майна суб’єкта господарювання.

На думку О.П. Подцерковного, правовий режим майна суб’єкта господарювання являє собою систему правовідносин між суб’єктом господарювання та іншими учасниками господарських відносин, об’єктом яких є цілісний майновий комплекс суб’єкта господарювання або його складова частина, а предметом – права та обов’язки учасників господарювання, пов’язані з речовою правомочністю на цілісний майновий комплекс у господарській діяльності.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати