03 вересня 2013, 10:38

Повернення сплаченого судового збору в господарському процесі

Проблемні аспекти практики

Опубліковано в №35-36 (377-378)

Іванна Романець Юрисконсульт ТОВ «Українські аграрні інвестиції»

Стягнення заборгованості зазвичай починається з використанням досудових механізмів, проте отримання боржником претензії не часто спонукає його до погашення заборгованості. Наступним і єдиним кроком є стягнення заборгованості в судовому порядку. Потенційний позивач готує текст позовної заяви, формує доказову базу, сплачує судовий збір і на виконання ст.ст. 56, 57 ГПК України відправляє копії позовної заяви та доданих до неї документів боржнику. Після отримання позовної заяви, боржник є значно швидшим у сплаті заборгованості і часто він, після отримання позовної заяви, добровільно погашає заборгованість ще до того, як позивач встиг відправити відповідний екземпляр до суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


І ось сума заборгованості погашена, проте постає питання, як повернути вже сплачений судовий збір. В такій ситуації досить актуальним постає питання практичної реалізації встановленої процедури повернення суми сплаченого судового збору.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням);

5) закриття провадження у справі.

Наведений вище перелік є вичерпним, проте законодавчо не врегульовано повернення суми сплаченого судового збору у випадку, якщо позовна заява до суду не подавалась, тобто судовий збір було сплачено, але боржник погасив заборгованість до звернення позивачем до суду.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати