На наш погляд, проблема щодо визначення голови виконавчого органу господарського товариства як суб’єкта корпоративних чи трудових відносин існувала раніше, але наразі її вже вирішено.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, відповідно до п. 4 Постанови Пленуму ВСУ від 24 жовтня 2008 року № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» було встановлено, що спори, пов’язані з оскарженням членами виконавчих органів товариства, а також членами наглядової ради товариства, які уклали з товариствами трудові договори, рішень відповідних органів товариства про звільнення (усунення, відсторонення, відкликання) їх з посади, розглядаються в порядку цивільного судочинства як трудові спори.
Утім, ми вважаємо на сьогодні таку правову позицію неактуальною.
Порядок усунення члена виконавчого органу регулюється ч. 3 ст. 99 ЦК України, відповідно до якої члени виконавчого органу можуть бути у будьякий час усунені від виконання своїх обов’язків, якщо в установчих документах не визначені підстави усунення членів виконавчого органу від виконання своїх обов’язків.
Зазначена норма є одним із заходів оперативного впливу на членів виконавчого органу у випадку неналежного виконання ними своїх повноважень.
Усі суперечності щодо застосування вказаного заходу і відмінності між ЦК України та КЗпПУ були зняті Конституційним Судом України в 2010 році.