Відчуження земель природнозаповідного фонду для нецільових потреб
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про природнозаповідний фонд України» межі територій та об’єктів природнозаповідного фонду (далі – ПЗФ) встановлюються в натурі відповідно до законодавства. Картосхеми, що є невід’ємною складовою проекту землеустрою, заносяться до державного земельного кадастру (далі – ДЗК), земельні ділянки отримують кадастрові номери та стають суб’єктами земельних відносин. Відповідно до вимог вищезазначеного Закону до моменту винесення в натуру межами об’єкта ПЗФ є межі на картосхемі, згідно з якою прийнято рішення про створення даного об’єкта. Відповідно до Рішення Комітету Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи № 14/2 від 12.05.2008 р. Кабінету Міністрів України доручається «до 01.01.2010 р. завершити встановлення в натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів ПЗФ…». Аналогічні вимоги декларуються і в низці Указів Президента України: № 838/2005 «Про заходи щодо дальшого розвитку природнозаповідної справи в Україні» від 23.05 2005 р, «забезпечити протягом 2005–2006 років установлення в натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів ПЗФ України … нанесення таких меж на відповідні плановокартографічні матеріали…»; № 611/2009 «Про додаткові заходи щодо розвитку природнозаповідної справи в Україні» від 14.08.2009 р.: «забезпечити встановлення в установленому порядку до 1.01.2011 р. в натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів ПЗФ… нанесення меж цих територій та об’єктів на відповідні плановокартографічні матеріали…».
Утім, на сьогодні більшість територій ПЗФ лишаються не винесеними в натуру і, незважаючи на свій правовий статус, не представлені ДЗК, що створює підґрунтя для маніпуляцій із заповідними землями.
Разом з тим, в Україні у останні роки поширилася практика відчуження земель ПЗФ і у т.ч. – для нецільових потреб.
Нові можливості аналізу актуальної ситуації цілісності заповідних земель виникли після оприлюднення в мережі Інтернет Публічної кадастрової карти (далі – ПКК), яка відображає картографічні матеріали розміщення земельних ділянок згідно з базою ДЗК. ПКК був оприлюднений нещодавно, і за нашою оцінкою оприлюднена база земельних ділянок не містить даних щодо всіх приватизованих земель.