Кілька тижнів тому один із власників автомобіля Volkswagen Passat подав скаргу до Київського територіального відділення Антимонопольного комітету України з вимогою перевірити, чи не порушила компанія «Порше Україна» (як офіційний представник Volkswagen Group в Україні) законодавство про економічну конкуренцію. Причиною звернення до АМКУ з цього приводу був гучний скандал, в результаті якого стало відомо, що за допомогою програмного забезпечення в автомобілях марки Volkswagen приховувалась інформація про кількість виділених шкідливих речовин у вихлопних газах. Саме так виробник приховував невідповідність двигунів десятків мільйонів авто, вироблених протягом 2009-2015 рр., екологічним нормам Євро-5. Таким чином українські автовласники приєднуються до міжнародного руху проти фальсифікації екологічних показників в автомобілях концерну Volkswagen Group.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ввели в оману!
У своїй скарзі заявник каже про те, що автовиробник Volkswagen приховав за допомогою програмного забезпечення кількість шкідливих речовин у вихлопних газах. Двигун автомобіля не відповідав екологічним нормам Євро-5, а технічні характеристики показували більш високі якісні показники щодо викидів шкідливих речовин в атмосферу. Власник Volkswagen Passat справедливо відзначає, що екологічні стандарти автомобілів марки Volkswagen становили перевагу таких автомобілів перед конкурентами. Це спонукало заявника до придбання автомобіля саме цієї марки й безпосередньо вплинуло на його рішення про купівлю автомобіля Volkswagen Passat з вищезгаданим дизельним двигуном. Як йдеться у заяві, у разі надання заявникові дійсних відомостей (замість наданих неправдивих) про реальний вміст шкідливих речовин у вихлопних газах автомобіля Volkswagen Passat, він, поза сумнівом, відмовився би від купівлі автомобіля Volkswagen Passat у 2012 р.
Представник заявника, адвокат, партнер правової групи «Домініон» Михайло Гончарук впевнений, що невідповідність дійсності заявлених даних у технічній документації та рекламних матеріалах на автомобілі марки Volkswagen є поширенням інформації, яка вводить в оману, що є порушенням ст. 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції». Відповідальність за такі дії має нести ТОВ «Порше Україна» як офіційний імпортер продукції Volkswagen Group та її реалізації в Україні. За словами пана Гончарука, враховуючи міжнародний резонанс і визнання провини виробником на глобальному рівні, АМКУ має право почати відповідне розслідування за власною ініціативою. Проте адвокат нарікає, що наразі цим ніхто не займається, то ж якщо й надалі не буде реакції з боку АМКУ, юристи звертатимуться безпосередньо до суду.
При цьому Михайло Гончарук підкреслює, що у зв’язку з ситуацією, що склалася, АМКУ має можливість накласти штраф на ТОВ «Порше Україна» у розмірі до 5% від прибутку компанії за минулий рік. На думку експертів правової групи «Домініон», притягнення до відповідальності офіційного імпортера одного з лідерів світового автопрому дозволить українським автовласникам заявити свої претензії про введення їх в оману компанією Volkswagen. Поряд з цим, юристи закликають автовласників марок Volkswagen долучатися до акції захисту своїх прав і боротьби з недобросовісною рекламою.
Варто зазначити, якщо АМКУ все ж встановить факт недобросовісної конкуренції, наступним кроком з боку заявника буде вимога матеріальної компенсації, яку теоретично зможуть вимагати усі власники автомобілів з відповідним двигуном. До речі, схожі санкції АМКУ вже застосовував в Україні до компаній САН ІнБев Україна, ТОВ Нестле Україна, Кока-кола Беверіджіз Україна Лімітед, ТОВ Сандора.
Не все так просто…
Втім, попри райдужні очікування автовласників на вдалий захист своїх прав та активну боротьбу з недобросовісною рекламою, багато юристів вважають, що перспективи цієї справи досить примарні. Причина банальна та передбачувана: в Україні не існує відповідної практики й судді будуть ставитися до таких вимог позивачів вкрай обережно. Крім того, експерти впевнені, що позивачам доведеться ще доводити у судовому порядку, що ситуація з шахрайством Volkswagen дійсно призвела до фінансових втрат. До того ж, навіть довівши цей факт, отримати компенсацію буде досить непросто, адже вітчизняне законодавство не містить конкретних критеріїв або обставин, за наявності яких споживачеві відшкодовуватиметься збиток внаслідок поширення недостовірної інформації. Замінити або повернути товар з поверненням грошей можна, якщо неможливе використання продукції за призначенням або завдана шкода здоров'ю, життю чи майну споживача. Враховуючи основне призначення автомобіля, навряд чи якийсь із перерахованих випадків підпадає під ситуацію з корпорацією Volkswagen Group. То ж у цьому випадку найбільш логічним виглядає сценарій з висуненням вимог про усунення дефектів або приведення товару у відповідність з вимогами, заявленими виробником.
Варто взяти до уваги й те, що за даними екологічної асоціації Transport & Environment, окрім Volkswagen, перевищення європейської норми викиду вихлопних газів зафіксовано у деяких моделей BMW, Audi, Opel і Citroen. Оскільки чимало виробників грішать такими недоліками, продовжуючи спокійно працювати на ринку, не виключено, що резонансна справа Volkswagen закінчиться штрафами для автоконцерну та падінням його акцій.
Штрафи, падіння акцій, збитки…
Нагадаємо, найвідоміший у світі автомобільний концерн Volkswagen сьогодні несе серйозні репутаційні втрати. Гучний скандал з дизельними двигунами та шкідливими викидами в атмосферу вибухнув восени минулого року, коли американська влада звинуватила концерн у тому, що він встановлював у своїх автомобілях програмне забезпечення (ПЗ), що дозволяє обходити прийняті у США норми на викиди у навколишнє середовище. В авто було встановлено ПЗ, яке вимикало контроль викидів в атмосферу й очисну систему при звичайній їзді та вмикало, коли відбувалася перевірка складу вихлопу.
Згідно з підрахунками аналітиків, шахрайська схема, яку використовував Volkswagen, може коштувати концерну $18 млрд у вигляді штрафу та кримінальне переслідування деяких з топ-менеджерів. Такий гучний скандал, безперечно, призведе до втрати лідерства серед автомобільних корпорацій, а штрафи, які в багато разів перевищать прибуток концерну, унеможливлять подальше зростання та розвиток Volkswagen. Крім того, штраф у $18 млрд – це лише частина фінансового збитку, який понесе корпорація. У перші ж дні, коли стало відомо про шахрайські схеми, Volkswagen втратив на біржі близько €30 млрд, його акції впали на 35%.
Наразі розслідування скандалу з дизельними автомобілями Volkswagen проводиться у Німеччині, Норвегії, 27 американських штатах і країнах Азії.
Після всесвітнього розголосу про махінації концерну з дизельними двигунами, голова правління Volkswagen Мартін Вінтеркорн покинув займану посаду, заявивши, що нічого не знав про порушення. У свою чергу, концерн Volkswagen заявив, що збирається відкликати проблемні автомобілі для переобладнання. На їхнє переоснащення компанія виділяє 6,5 млрд євро. За даними Volkswagen, у світі близько 11 млн авто з дефектними двигунами.
Коментарі:
Ольга ДОДУХ, старший юрист практики вирішення конфліктів та спорів Juscutum
Скандал із корпорацією Volkswagen Group вже дійшов і до України. Заява споживача до АМКУ ґрунтується на положеннях ст. 15-1 ЗУ «Про захист від недобросовісної конкуренції» щодо поширення інформації, яка вводить в оману. В цьому випадку не має значення чи є особа, яка поширює таку інформацію, виробником або імпортером. Також не мають значення наслідки. Достатньо самого факту вчинення порушення. А оскільки ТОВ «Порше Україна» є офіційним імпортером, то існують усі підстави для притягнення саме її до відповідальності.
Факт визнання розповсюдження недостовірної інформації полегшує роботу АМКУ, але не звільняє від обов’язку провести детальне розслідування всіх обставин. Саме недоведеність висновків може стати підставою для скасування рішення в суді.
АМКУ має провести дослідження щодо невідповідності встановленого обладнання на автомобілях заявленим технічним характеристикам, а також щодо приховування чи надання недостовірної інформації споживачам про властивості продукції. Не має значення обізнаність ТОВ «Порше Україна» про встановлення виробником програмного обладнання, яке фальсифікувало показники. Продавець має такий же обсяг відповідальності перед споживачами, як і виробник. А отже, не звільняється від відповідальності за необізнаність про характеристики продукції, яка ним реалізується. Хоча ці обставини можуть враховуватися при визначенні розміру штрафу.
Закон не містить чітких формул розрахунку розміру санкцій, а тільки обмежує граничну межу у 5% суми доходу від реалізації продукції за попередній рік. Отже, штраф може бути накладений з розрахунку суми загального доходу компанії. Наприклад, ДП «Лакталіс-Україна» у кінці 2014 р. отримало штраф у розмірі 10 млн грн за аналогічне порушення, що становило 0,61% доходу за попередній рік. Компанії вдалося визнати рішення АМКУ недійсним. Закон не визначає підстав для зменшення чи розстрочки суми штрафу. При цьому, у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, органи АМКУ стягують штраф та пеню в судовому порядку. Оскарження рішення АМКУ не звільняє від обов’язку сплати штрафу за прострочку, проте зупиняє нарахування пені під час оскарження рішення у судах.
АМКУ достатньо ретельно досліджує обставини порушення, підкріплює висновки аналізом та дослідженнями, за наявності яких суди підтримують позицію органу. Хоча судова практика має непоодинокі випадки визнання рішення АМКУ недійсним. Перспективи учасників у суді будуть залежати як від дій самого Комітету під час розслідування, так і від активної позиції ТОВ «Порше Україна», яке має широке коло можливостей надавати докази відсутності заявленого порушення.
Можна говорити про компенсацію, якщо прихований дефект не має необхідних споживчих властивостей, його неможливо використовувати за призначенням або завдано шкоду здоров’ю, життю, майну споживача. І саме на цьому може ґрунтуватись захист власників автомобілів у суді.
Компанія не єдина, хто так чи інакше приховує інформацію про продукцію. І це стосується не лише ринку автомобілів. Автоконцерни закладають у бюджет витрати на відкликання бракованої продукції та утримують штат фахівців, які обчислюють співрозмірність витрат на врегулювання спорів за дефектний товар. Корпорація Volkswagen Grouр переживає не найкращі часи, проте навряд чи санкції зможуть завдати їй непоправної шкоди. На певний час автовиробники стануть більш обачними у своїх діях, але прибутки завжди будуть спокушати перейти цю межу.
Михайло Гончарук, партнер правової групи «Домініон»
Насамперед, надзвичайно важливо, щоб АМК не поставився до цієї справи надто формалізовано. Ми вже зіштовхнулися з тим, що деякі державні органи просто давали «відписки» на наші звернення, мотивуючи тим, що це не їхня компетенція або неналежний заявник тощо. Але ж ми говоримо про порушення як факт, який вже стався і який порушник сам визнав.
Також ми чули коментарі про те, що Євро-5 в Україні немає, як і немає обладнання для проведення досліджень з цього приводу. А тому, вибачте, дизельгейт – це не про нас!
Саме тому принципово важливо, щоб АМК звернув увагу на ключовий момент. Мова йде не про Євро-5 чи щось подібне. Ми заявляємо, що справа у захисті від недобросовісної конкуренції: поширення інформації, що вводить в оману споживача.
Так, відповідно до ст. 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», поширенням інформації, що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання (безпосередньо або через іншу особу) одній, кільком особам або невизначеному колу осіб, у тому числі в рекламі, неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання (замовлення) чи реалізації (продажу, поставки, виконання, надання) товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.
Так, згідно з даними виробника, що вказувались у технічній документації до автомобілів «Volkswagen», «Skoda», «Audi», «Suzuki», «Porshe», «Seat» 2009-2015 рр. випуску, а також у рекламних матеріалах про такі автомобілі наступних марок зазначалось, що вони відповідають вимогам ЕВРО-5 (залежно від року випуску та моделі).
Відповідно до вже проведених у світі розслідувань, автомобілі, що випускались Volkswagen Group протягом 2009-2015 рр. не відповідають стандартам ЕВРО-5.
Так, згідно з оприлюдненими даними, Агентства з захисту навколишнього середовища США встановлено, що автомобілі, випущені Volkswagen Group, не відповідали не тільки вимогам ЕВРО-5, а й вимогам ЕВРО-4.
Відповідно до Закону України, «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів», починаючи з 01.01.2014 р. в Україні діють обов’язкові екологічні стандарти ЕВРО-4.
Отже, невідповідність дійсності заявлених даних у технічній документації та рекламних матеріалах на автомобілі марки Volkswagen є поширенням інформації, що вводить в оману, що є порушенням ст. 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».
До речі, на цьому аспекті також базується і позов США до VW, який подано в січні цього року.
Загалом, якщо узагальнити весь перелік «претензій» до автовиробника, то можна констатувати, що імпортуючи та розповсюджуючи автомобілі, на яких встановлено програмне забезпечення, що фальсифікує екологічні тести на викид в атмосферу шкідливих газів, автовиробник/автоімпортер вчинили:
- введення споживачів в оману стосовно основних характеристик автомобілів, таких як: екологічна перевага над конкурентами, очікувані результати використання автомобілів та результати, основні характеристики тестів та перевірок автомобілів;
- порушення права споживачів на безпеку продукції для споживачів та навколишнього середовища;
- порушення конституційного права громадян України на безпечне для життя та здоров’я довкілля;
- вдалися до нечесної підприємницької практики.
- порушення законодавства у сфері економічної конкуренції, зокрема шляхом поширення інформації, що вводить в оману, та спонукання таким чином споживачів до придбання автомобілів саме марки Volkswagen.
Хочу ще раз наголосити, VW вже визнав свою провину в багатьох країнах. Звісно, автовиробник залишиться працювати й надалі буде випускати свої чудові автомобілі. І це правильно!
Однак важливо подивитися на ситуацію під іншим кутом. Чому автовиробник поважає американських та європейських споживачів, але не поважає українських. Де офіційні вибачення та заяви про готовність виправити недоліки (якщо такі були)? Врешті-решт, ми досі не знаємо чи були ці «проблемні» авто завезені до України.
Є питання і до наших органів! Усі світові ЗМІ пишуть про дизельгейт, VW визнає факти порушень, обговорюється розмір штрафних санкцій та компенсацій державам, але ми поза цим процесом! Чому?
Якщо говорити про санкції, тут багато що залежить від позиції автовиробника та його офіційного імпортера. Якщо вони зроблять правильні кроки в напрямку співпраці з АМК та усунення порушень, то штраф може бути мінімальним. Якщо ж співпраці не буде, то АМК має право накласти штраф у розмірі до 5% прибутку порушника за попередній рік!
Варто відзначити, що це історія не про те, як автовласник розбагатів, позиваючись з автовиробником! У цій справі такого немає й близько.
Компенсація обов'язково буде, але поки зарано говорити про її розмір! Наразі ми відслідковуємо судовий процес автовласників у США – деякий час тому там було подано колективний (масовий) позов до автовиробника.
По суті, ми створюємо прецедент. Якщо глобальна компанія випустила неякісний продукт, то ми хочемо такої ж звітності та відповідальності перед споживачами та державою, яку ця компанія несе в інших країнах!