23 квітня 2013, 16:05

Як передати право на використання імені фізичної особи?

Ім’я в рекламних кампаніях

Опубліковано в №17 (359)

Антон Соклаков «PROXIMA, ЮК» Фахівець з інтелектуальної власності

Останнім часом серед суб’єктів, що здійснюють господарську діяльність, все частіше постає питання про врегулювання відносин щодо використання імені фізичної особи в рекламних цілях. З такими проблемами стикаються, наприклад, відомі ресторани, оскільки їх діяльність передбачає використання імені шеф-кухаря як додаткового чинника, що приваблює клієнтів. Імена фізичних осіб використовуються в рекламі послуг цілителів, при проведенні семінарів та тренінгів запрошуються відомі викладачі, ім’я яких також використовується при рекламі відповідних заходів.

Право на ім’я належить до особистих немайнових прав фізичної особи. Вчені-цивілісти, зокрема Р.О. Стефанчук, до особистих немайнових прав на ім’я відносять:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1) можливість володіти, користуватися та розпоряджатися іменем, тобто можливість бути носієм імені (володіння), використовувати (платно чи безоплатно) своє ім’я у всіх сферах суспільних відносин, відповідно як і розголошувати своє ім’я, давати дозвіл розголошувати своє ім’я чи заборонити розголошувати своє ім’я (користування), а також вирішувати фактичну долю свого імені, наприклад, передавати його дітям, змінювати із досягненням повноліття, одруженням, розлученням, тощо (розпорядження). Особливу увагу слід звернути на те, що використання імені в окремих випадках може здійснюватись і без згоди на це особи. Наприклад, ім’я фізичної особи, яку підозрюють або звинувачують у вчиненні злочину, або особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може бути використано (обнародувано) без згоди особи лише у разі набрання законної сили обвинувального вироку щодо неї або винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення (ч. 4 ст. 296 ЦК). Причому використання початкової літери прізвища особи у пресі, літературних творах не є порушенням її права;

2) можливість вимагати звертатися до особи відповідно до імені полягає в тому, що ніхто не має права на довільне спотворення в написанні чи вимові імені. Будь-яке спотворення є порушенням цього права. У разі перекручення імені фізичної особи (наприклад, у засобах масової інформації, під час спілкування тощо) його має бути виправлено. Якщо перекручення було здійснено в документі, то такий документ підлягає заміні (ч. 3 ст. 294 ЦК);

3) можливість використовувати псевдонім, який полягає у використанні для своєї індивідуалізації вигаданого імені;

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати